שתף קטע נבחר

חסיד של מוזיקה מזרחית

אחרי שהשתלטה על מצעדי הפזמונים, המוזיקה המזרחית קונה אחיזה גם בז'אנר החסידי. במופע בקיסריה ישיק יעקב שוואקי את אלבומו החדש, "לבי במזרח", ששמו אומר כבר את הכל. "הרגשתי שזה הזמן להביא משהו שונה", אמר ל-ynet

ביום רביעי יעלה לבמה בקיסריה הכוכב הלוהט של המוזיקה החסידית, הלא הוא יעקב שוואקי. במופע הגרנדיוזי הוא יארח את החזן הענק איצ'ה מאייר הלפגוט, שאיתו שיתף פעולה לא פעם, ואת הזמר המזרחי חיים ישראל. אם תרצו, זה מסמל את הדיסקוגרפיה שלו, כשבקיסריה יושק אלבומו החדש - השונה מקודמיו.

 

לאחר שבשנים האחרונות הוא רק פזל לכיוון המזרחי, הפעם שוואקי הלך עד הסוף. מה זה עד הסוף? זה אומר שלאלבום החדש קוראים "לבי במזרח" והמלחינים השותפים בו הם מוזיקאים מרקע קצת משל שוואקי, כמו למשל יוני רועה, שי ראובני ותמיר צור, שעבדו במהלך השנים עם זמרים כמו אייל גולן וקובי פרץ.

 

למרות הג'ט-לג, שוואקי שומר על דיפלומטיות גם כשנשאל שעות אחרי נחיתתו האם ייתכן שהקהל התעייף מהמוזיקה החסידית הקלאסית. "לא הייתי אומר שהקהל התעייף, אלא שהוא מבקש משהו נוסף", הוא משיב. "הרגשתי שעכשיו זה הזמן להביא משהו באמת שונה, אחרי שבדיסקים הקודמים כבר התחלתי עם זה בקטן. אני מרגיש שהקהל ממש צמא לזה".

 

לדברי שוואקי, העבודה על האלבום החדש יחד עם מוזיקאים שבשגרה לא ממש עסוקים בהלחנת שירי קודש יצרה מפגש מעניין ופורה במיוחד, וכשהכל היה מוכן - זו הייתה פרידה לא קלה כלל.

 

האלבום החדש יהיה כמעט כולו מזרחי, ובכל זאת שוואקי לא ויתר והכניס גם הפעם את ידידיו הוותיקים. באלבום מתארח משה לאופר ויש אפילו שיר נוסף מיונתן רזאל, האיש שהלחין לו את "והיא שעמדה" - הלהיט הגדול ביותר בעשור האחרון. אבל שוואקי מקדים ואומר שהפעם זה שיר בסגנון אחר לגמרי.

 

אתה חושב שהדיסק יכול להימכר גם לקהל בארץ שחובב מוזיקה מזרחית רגילה?

 

"בינתיים כל מי שהשמעתי לו את הדיסק התלהב מאוד, והביקורות היו נפלאות - בין אם זה היה איש דתי יותר או פחות. אני מאמין שהאלבום יגיע לקהל רחב".

 

שוואקי, אפשר לומר, כבש עד היום כל פסגה אפשרית בתחום המוזיקה החסידית, וכשהוא נשאל האם אינו חושש שלא יישארו לו אתגרים, הוא מסביר שדווקא בזכות ההצלחה הגדולה הוא חייב כל הזמן להתחדש ולדרוש מעצמו

יותר. כך למשל בדיסק הנוכחי, לאחר שפנה עם השיר "חביבי" לכמה וכמה מלחינים ואף אחד לא נרתם למלאכה, התיישב עם חברו הטוב איצי וולדנר ליד הפסנתר, ביקש מהשם איזו השראה קלה, ובתוך כמה שעות הוא אף הפך למלחין מתחיל.

 

את סוד הקסם שלו, שוואקי מסביר בחיבור מיוחד לשירים. "כשאני מקבל איזשהו שיר, אם הוא לא נכנס לי לתוך הלב ב-100 אחוז, אני לא לוקח אותו. במוזיקה יהודית, כשאתה שר שירים עם משמעות כל-כך עמוקה, כמו מילים מהתורה או מתהילים, אתה חייב להביא את כל הלב שלך איתך. כשאני מגיע להופעה, הבקשה הכי גדולה שלי מהקדוש-ברוך-הוא היא שאצליח לחולל שינוי אמיתי בלב של האנשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוואקי. הולך מזרחה
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: שמואל יערי
רועה. שיתוף פעולה מעניין
צילום: שמואל יערי
מומלצים