שתף קטע נבחר

"הרב שפירא נעצר בגלל יצירה הלכתית-אקדמית"

עשרות רבנים ואישי ציבור דתיים לאומיים חתמו על הודעת גינוי למעצרו של הרב יצחק שפירא מיצהר. הרב אבינר ל-ynet: "מתנגד לספר; אבל הלכות הריגת גוי המפורטות בו הן עמדה לגיטימית ויש להתמודד איתה דרך בירור המקורות ההלכתיים"

גינויים מקיר לקיר בציונות הדתית למעצר הרב יצחק שפירא מיצהר. החל משעות הבוקר מוחתמים עשרות רבנים, חברי כנסת ואישי ציבור דתיים-לאומיים על הודעת גינוי חריפה נגד מעצרו של הרב, שלטענתם רק "הביע דעה הלכתית", וגם נגד הדרך שבה הוא בוצע – לפנות בוקר ועל ידי עשרות שוטרים.

  

רב היישוב בית אל, שלמה אבינר, אמר הבוקר (ב') ל-ynet כי הספר "תורת המלך" הוא "יצירה הלכתית-אקדמית, יצירה לימודית" ולכן אין זה מוצדק לשלוח את מחברה לבית הסוהר. לדבריו, "הלכות הריגת גוי" המפורטות בו הן עמדה לגיטימית וככזו יש להתמודד איתה באמצעות בירור המקורות ההלכתיים ותו לא.  

 

עם זאת הדגיש הרב אבינר כי הוא מתנגד לדעות המופיעות בספר, ואמר: "אני לא חושב שזה נכון לכתוב הלכות שונות של הריגת גוי, כמו ששבדי לא יכתוב ספר על הריגת נורבגי". הוא הוסיף כי "ברור שאסור להרוג סתם גויים וברור גם שבשעת מלחמה מותר לצה"ל להתגונן מול כל אחד שיורה – גם אם הוא אדם 'טוב'".  

 

גם יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, המזוהה כאחד הכוחות המתונים בציונות הדתית, גינה את מעצר הרב שפירא ואמר כי הוא "נשמע נורא ואיום". לדבריו, "בלי קשר למידת הלגיטימיות ההלכתית של דעותיו, זה לא סביר והגיוני שרב בישראל יטופל כאחרון הפושעים. משום מה מתנהגים איתו בצורה שלא היו מעיזים להתנהג עם עובדי ציבור ואפילו עם פלסטינים".  

 

הרב סתיו הסביר כי היה מצפה מכוחות הביטחון לפנות אל שפירא ולזמן אותו אל תחנת המשטרה בצורה מכובדת ולא כמי שהולך לברוח ולהתחמק מחקירה. "לא קרה אתמול או היום שום דבר חדש", הזכיר, "כנראה שהיה פשוט רצון לבזות ולהשפיל אותו".

 

באופן עקרוני סבור יו"ר צהר כי זכותה של המדינה לעצור רבנים אפילו על הבעת עמדה הלכתית, אם יש חשש שהדבר יהפוך לעניין מעשי שמעודד עבירה על החוק, משום שהמשמעות מבחינתה הוא ש"יהיה כאן תהו ובהו" וחובתה למנוע מצב זה. "יש להבדיל בין אמירה תיאורטית לבין מודל לתכנית פעולה אופרטיביות", אמר, "לצורך העניין, גם אם מותר מבחינה הלכתית להרוג ערבים - זכות המדינה לעצור את מי שאומר את זה".

 

ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה לטענות נגדה כי עשרות שוטרים השתתפו במעצר הרב יצחק שפירא בשעה חמש בבוקר וביצעו אותו "בצורה מסודרת ומנומסת, ללא כל סממן של שימוש בכוח ואפילו ללא אזיקים". עוד הדגישו במשטרה כי "הרב שפירא נלקח מביתו בצורה הכי מכובדת, ללא שימוש באלימות".

 

הרב שמואל אליהו נגד "גורמי החוק הצבועים"

רב העיר צפת, שמואל אליהו, טען כי "גורמי החוק הצבועים הפכו את הביטויים 'דמוקרטיה', 'חופש דעות' ו'חופש אקדמי' לחסרי כיסוי, משום שהם חלים רק על צד אחד של המפה הפוליטית. "כלל ראשון בדמוקרטיה זה שכולם שווים בפני החוק. אבל שורת החלטות תמוהות גם של מערכת המשפט וגם של הפרקליטות מלמדת ששכחו שם את הכלל היסודי הזה". 

 

"לא לחינם אמון הציבור בהחלטותיהם נשחק פלאים", הוסיף הרב אליהו, "מערכת משפט אמינה היא צורך חיוני של מדינה. אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה ולראשי מערכת אכיפת החוק לשקול בעתיד היטב את החלטותיהם לפני שהן מתקבלות ומפורסמות". 

 

ומנגד, חברים בברית "חושך לגרש", אליה משתייכים 14 ארגונים חברתיים אורתודוכסיים,

קונסרבטיביים וחילונים, מביעים תמיכה נמרצת במעצרו הרב. לדבריהם, מדובר בספר הדרכה לאנשי "תג המחיר" ומפירי החוק המבקשים לפגוע באזרחים חפים מפשע במסווה של הלכה וקדושה. ברית "חושך לגרש" כוללת את הארגונים: פורום י"ב בחשוון, הנוער העובד והלומד, השומר הצעיר, תנועת דרור ישראל, המחנות העולים, מכון שיטים, מרכז יעקב הרצוג, עמותת פנים להתחדשות יהודית בישראל, ציונות דתית ריאלית, עוז ושלום – נתיבות שלום, בינ"ה, ירושלם, גרעיני אמנויות וקולך.

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יצחק שפירא
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: גיל יוחנן
הרב אבינר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים