שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "מיטשל לאבו מאזן: נתניהו לא יוחלף"

  במסמך פלסטיני פנימי נכתב כי השליח האמריקני אמר לנשיא הפלסטיני שעליו להתקדם במהירות לשיחות ישירות, אחרת אובמה לא יוכל לעזור לו. ההמלצה בתזכיר לאבו מאזן: אל תיענה לדרישה, זו תהיה התאבדות פוליטית

  השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, הזהיר את אבו מאזן כי עליו להתקדם במהירות לשיחות ישירות עם ישראל, אם הוא רוצה לקבל את סיועו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה בהקמת מדינה פלסטינית. כך נכתב במסמך פלסטיני פנימי, שהגיע היום (ב') לידי סוכנות הידיעות AP, ובו ההמלצה היתה לא להיענות לאותה דרישה. במסמך נכתב גם כי מיטשל אמר לאבו מאזן שלא יסמוך על כך שנתניהו יוחלף בתקופה הקרובה בראש ממשלה אחר.

   

  התזכיר בן 36 העמודים, שהוגש לבכירים בפתח, המליץ לנשיא הפלסטיני אבו מאזן להתנגד ללחץ האמריקני והזהיר כי ביטול התנאים לפתיחת משא ומתן ישיר עם ישראל יהיה "התאבדות פוליטית". המסמך הוגש זמן קצר לפני פתיחת פגישת שרי החוץ הערביים בקהיר ביום חמישי, בו הם אמורים להכריע לגבי תמיכה בפתיחת שיחות ישירות.

   

  אבו מאזן אמר כי הוא לא יחדש את השיחות, שנפסקו בדצמבר 2008, אלא אם ראש הממשלה נתניהו יסכים כי המדינה הפלסטינית תקום גם במזרח ירושלים, והבנייה בהתנחלויות תוקפא לגמרי. נתניהו מסרב להתחייב לדבר לפני פתיחת שיחות ישירות, והבהיר לא פעם כי ישראל לא תוותר על מזרח ירושלים.

   

  בימים האחרונים הלחץ האמריקני על הפלסטינים גבר. לפי התזכיר, בפגישה ב-17 ביולי אמר השליח מיטשל לאבו מאזן כי השיחות הישירות חייבות להיפתח בקרוב. אחרת, טען מיטשל, אובמה לא יוכל לעזור לו - ובעקבות זאת ההקפאה תופסק והרס הבתים במזרח ירושלים יתחדש.

   

  במסמך נכתב כי מיטשל טען בפני אבו מאזן שעליו לנצל את ההזדמנות ולא לבזבז זמן. הוא הזהיר אותו שעליו לא לסמוך על כך שראש ממשלה אחר יחליף את נתניהו בקרוב. בוושינגטון לא הסכימו לאשר כי אלו היו המילים המדויקות של מיטשל, אך גורמים בממשל אמרו כי "זה אכן מייצג את איפה שאנחנו עומדים".

   

  סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, הכחיש שמיטשל הזהיר את אבו מאזן בנוגע לתוצאות סירוב, אך הודה שהשליח האמריקני אמר כי "אם אתה רוצה שאובמה יעזור, עליך לפניו למסלול של שיחות ישירות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים