שתף קטע נבחר

10 שנות מאסר נגזרו על הנוכל גרגורי לרנר

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר 10 שנות מאסר על לרנר, שגנב עשרות מיליוני שקלים מאלפי משקיעים. בנוסף הוא נקנס ב-150 אלף שקל וחויב לשלם פיצויים למתלוננים בשיעור של 40% מגובה הסכומים שנגבו מכל אחד מהם

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (ג') 10 שנות מאסר על הנוכל צבי בן-ארי (גרגורי לרנר), שהורשע על פי הודאתו בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה ובידי מנהל, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עשיית פעולות ברכוש אסור, הלבנת הון ועבירות נוספות. יחד איתו נדון הבוקר אריה סמוליאנסקי לארבע שנות מאסר, בגין עבירות של קבלת דבר במרמה, סיוע לגניבה ועבירות נוספות.

 

 

בן ארי הונה 2,500 איש בסכום הנאמד ב-62 מיליוני שקל, אותם הוציא מהם במרמה תוך שהוא מתחזה לבעל חברת גז. מעשי ההונאה בוצעו בין השנים 2004-2006, כאשר בן ארי הציג את עצמו בפני הציבור כשהוא פנה בעיקר לאוכלוסיה של עולים חדשים מברית המועצות לשעבר כבעל חברת גז, והציג לציבור המשקיעים מצגים כוזבים בנוגע לפעילות החברה כביכול.

 

בדרך זו גנב ביחד עם אנשים נוספים עשרות מיליוני שקלים, תוך שהוא משתמש בחברות-קש וחשבונות בנק בארץ ובחו"ל. בין היתר הוא פרסם את פעילותה כביכול של החברה בעסקאות נפט וסחר בין לאומי. בן ארי ניצל את האמון שנתנו בו אותם אנשים שחשבו שמדובר באיש עסקים מכובד וכלל לא היו מודעים עקב קשיי השפה לכך, שהוא הורשע בפלילים בעבר ואף ריצה עונש מאסר בישראל.

 

על מנת להניע את ציבור המשקיעים להשקיע בו כספים, הבטיח תשלומי ריבית גבוהים בתמורה להשקעה. כך לדוגמה, הוא הבטיח ריבית של 2% לחודש ושל 29% לשנה, זאת למרות שבפועל כלל לא ביצע שום פעילות עסקית ולמעשה גייס את הכסף והעלים אותו בחשבונותיו הפרטיים.

 

במרס 2006, כאשר היה מוטל עליו צו איסור יציאה מהארץ, נמלט בן ארי מישראל לפרגוואי בטיסה פרטית שם הוא נתפס כשברשותו למעלה ממיליון אירו. 

 

השופט: "מעשים חמורים ביותר"

עורך דינו של לרנר טען בבית המשפט כי הוא סובל ממאניה-דיפרסיה, מחלה שמביאה אותו לנהוג באופו בלתי רציונלי בעליל תוך נטילת סיכונים עצומים ופיתוח מגלומניה. 

 

השופט חאלד כבוב קיבל היום את טענות התביעה (פרקליטות מיסוי וכלכלה). "מדובר במעשים חמורים ביותר, ובהתנהלות ארוכת זמן שבוצעה על ידי לרנר ושותפיו ושלוחיו, התנהלות שיטתית באמצעותה הוקמו אותן חברות קש, נשכרו אנשי יחסי ציבור ופרסומאים, נשכרו משרדים מפוארים, והכל על מנת להתניע את גלגליה של עשיה פיקטיבית, של הונאה, זיוף ומרמה של קורבנות שנבחרו על ידי הנאשם", צוין בפסק הדין.

 

עוד צין השופט, כי "לא במקרה כיוון את יהבו לעבר אוכלוסיה מבוגרת מאוד של עולים חדשים, תוך הצגת עצמו כמי שפעל ופועל כל חייו להגן עליהם ולקדם את עניינם ותוך שהוא מציג את אצמו כאביר שנלחם עבורם בטחנות הממסד של מדינת ישראל, אשר עושה ככל שביכולתה כדי לתקוע מקלות בגלגלי הפרויקטים שלו".

 

השופט מגדיר את מעשיו של בן ארי כמעשי תרמית פונזי. בנוסף הוא ומתייחס לכך, שקורבנותיו מצוים בשולי החברה, בעיקר בגלל העובדה שהגיעו לישראל לאחר שסבלו במדינת המוצא שלהם מרדיפה ומיחס לא שוויוני, עד שאיבדו את אמונם במוסדות המדינה - ואת קבוצה זו הוא ניצל.

 

בסופו של דבר גזר עליו השופט 10 שנות מאסר בפועל, קנס כספי של 150 אלף שקל ופיצויים למלוננים בשיעור של 40% מגובה הסכומים שנגבו מכל אחד מהם, אך לא יותר מסכום המקסימום הקבוע בחוק - 220 אלף לכל אחד. סמוליאנסקי נדון ל-4 שנות מאסר בפועל, קנס של 50,000 שקל ופיצויים בסכום של מיליו שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
גרגורי לרנר בביהמ"ש
צילום: אלי אלגרט
מומלצים