שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  יהל "חתר לשלמות"; ניר "עשה הכל הכי טוב"

  בשרונה ובתל נוף יושבות משפחותיהם של שני הקצינים, הולכות ומאבדות תקווה. אביו של יהל קשת סיפר על בנו שהצטיין בכל - מאליפות הארץ בקראטה בגיל 14 ועד מינויו הצפוי לסגן מפקד טייסת. ניר לקריף התחתן באחרונה, וציפה ללידת ילדו הראשון. תחביבו הגדול היה הטסת טיסנים - צפו בסרטון שהעלה לרשת

  "הוא היה מצטיין בכל מה שעשה, סיים את התיכון בהצטיינות ואת קורס הקצינים. הוא היה פרפקציוניסט, ובקורס הטיס אף הביעו דאגה מעודף המוטיבציה שלו, והחתירה שלו לשלמות". כך סיפרה הבוקר מירי קשת ממושב שרונה שבגליל התחתון, על בנה, רב-סרן יהל קשת, בן 33, שהיה בין ששת אנשי הצוות שהיו על מסוק היסעור שהתרסק ברומניה, וככל הנראה נהרגו. מלבד הוריו, הותיר יהל אחריו שני אחים - שמרית ואוריה, וכן את אשתו חופית ואת שני ילדיו - הראל בן השנתיים וחצי ועופרי בת החודשיים.

   

  אסון ברומניה - עדכונים אחרונים ב-ynet:

   

  אמש דפקו נציגי קצין העיר על דלת ביתה של משפחת קשת במושב, ולדברי בני המשפחה, הם לא היו צריכים לומר דבר. היה ברור מדוע באו. האב, דובי, סיפר שההודעה הראשונית הייתה לקונית: "אירעה תאונה, התרסק מסוק בהרים ברומניה, ויהל היה על המסוק". גם בשעות שלאחר מכן לא התקבל מידע חדש שיפזר את מסך הערפל ואת חוסר הוודאות לגבי גורלו של הבן.


  "בקורס הביעו דאגה מעודף המוטיבציה" (צילום רפרודוקציה: חגי אהרון)

   

  יהל, סיפר האב, "היה ילד פעיל מאוד בצעירותו. הוא היה 'פּוּשר' שדוחף את כולם. מאלה שסוחפים אחריהם אחרים. בני המשפחה סיפרו כי הצטיינותו בלטה כבר בבית הספר התיכון, כשזכה בפרס ע"ש האלוף נחמיה תמרי בשל פעילות התנדבותית מגוונת. בגיל 14, אף היה אלוף הארץ בקראטה. מלבד אהבת הטיס היו לו עוד תחביבים רבים ומגוונים - הוא אהב לטייל וחרש את הארץ עם ילדיו, צלל, גלש בסנובורד ואף ניגן בגיטרה.

   

  קורס הטיס היה עדיפות שנייה לשייטת

  דרכו של יהל לקורס הטיס לא הייתה מובנת מאליה. אביו דווקא היה איש השייטת, ויהל רצה להמשיך את השושלת בחיל הים - אולם בעיה ברגליים מנעה ממנו את הכניסה למסלול היוקרתי. כשקיבל את הזימון לקורס הטיס, היה זה מבחינתו הרע במיעוטו. "אם הוא לא היה מתגייס לקורס הטיס", נזכרת האם, "הוא היה מגיע רק לשק"ם". אבל את הקורס הוא עבר בהצלחה, המשיך להתקדם בחיל, ובעוד שבועיים היה אמור להתמנות לסגן מפקד הטייסת בה שירת.  

     

  היום סיפרו ההורים על החששות שליוו את הקריירה הצבאית ועל השבוע האחרון בחייו של הבן. "ידענו שהוא עוסק בתחום שיש בו סיכונים לא קטנים", אמר האב, "ותמיד אמרנו לו להיזהר. אני חושב שיהל הוא יהל מאוד ענייני וקפדן, עומד על הדברים הקטנים, כך שידעתי שנושא הבטיחות והזהירות נמצאים אצלו בצורה טבעית".

    

  לדברי האב, יהל עזב יצא לרומניה במוצאי שבת. "ידענו שהם יוצאים לפריסות ברומניה ובמקומות נוספים, כדי לבצע טיסות ייחודיות", סיפר. "אמרנו לו דרך צלחה, ושהוא ייהנה, כי הוא מאוד אהב את התחום. שאלתי אותו אם יוכל להתקשר משם, והוא השיב שלא - אז לנו נותר רק לחכות ליום חזרתו המיועד, יום חמישי".

    

  האם סיפרה על אורח החיים כאם לטייס: "כל יום היה אפוף בדאגה. ידענו שהוא בטיסות בארץ ובחו"ל, בתנאים קשים. הדאגה היא יומיומית, אבל הוא כל כך אהב את הטיסה, וחבריו סיפרו שעשה זאת בצורה המיומנת ביותר".

   

  "הוא היה ילד שנעים היה וכיף לגדל אותו", סיכם האב, "ילד טוב, ילד דואג, ענייני, תכליתי ושקול. ילד שאוהב את החיים".

   

  "בחור לתפארת"

  על המסוק שהתרסק היה גם סגן ניר לקריף, מכונאי מוטס בן 25 מתל נוף. בשעות האחרונות ישבה בביתה אמו, דניאלה, מוקפת בבני משפחתה שהגיעו לתמוך בה - בהמתנה מורטת עצבים לקראת ההודעה הרשמית מרומניה על גורלו של בנה.

   

  היא ואביו של ניר, יובל, התגרשו לפני כמה שנים - וניר הוא בנה היחיד. גרושהּ הוא שנאלץ להודיע לה אתמול בשיחת טלפון על כך שניר נעדר, ומאז הייתה שרויה בתחושה של חוסר אונים בלתי נסבל.

   

  "זה הבן היחיד שלה", סיפר אחיה של האם, דוד אטיאס. "התקווה שלה, כמו של כולם, הייתה שברגע האחרון ייתרחש נס. אבל כל השעות שחלפו לא בישרו טובות. ניר הוא הגאווה שלה ושל כל המשפחה, לכן פשוט לא ניתן לעכל את מה שקרה".

   

  רק לפני כמה ימים התבשרה דניאלה על כך שאשתו של ניר, מגי, שלה נישא רק בקיץ שעבר - נמצאת בהריון ועתידה ללדת בתוך כמה חודשים. הציפייה להיות סבתא, במקביל לכך שבנה היחיד יהיה אב, שינתה פניה בחלוף השעות והחלה לחלחל בה ההבנה כי אותו יילוד עתיד להיות זיכרון חי יחיד מבנה.

   

  גם בבית האב בקרית אתא בקרית אתא נאספו קרובים וחברים רבים, משם אספו את אחיו אדיר - והצטרפו כולם להוריו יובל ודניאלה ששהו יחד בבסיס חיל האוויר. הקשר בין השניים לא ניתק למרות הגירושים, והם היו מאוחדים בחיבוק חם עם כל המשפחה, ברגעי החרדה והאבל.


   

  נשוי טרי. ניר חותם על הכתובה (צילום רפרודוקציה: אלעד גרשגורן)

   

  השעות הקשות שחלפו מאז היוודע המקרה ניכרות על פניה של דודתו של ניר, הדס שדה. "התחושה היא קשה", סיפרה ל-ynet. "הם עדיין מוכרזים כנעדרים ואין עדיין הכרזה חד משמעית. אנחנו יוצאים כעת בדרך לתל נוף, לתמוך יחד בהורים, באחותו הקטנה וברעייתו שנמצאת בחודש הרביעי להריונה".

   

  על ניר סיפרה: "מדובר בבחור לתפארת, ילד יפה. רק לפני שנה חגגנו איתו ועם אשתו מגי בחתונתם, ולפני זה את אירוע החינה. כולנו היינו כל כך מאושרים. ביום חמישי שעבר ישבנו יחד ושמענו ממנו על הנסיעה הצפויה לרומניה. הוא היה כל כך גאה בשירות שלו, וגם אבא שלו לא הפסיק להתגאות בבנו שעשה חיל בצה"ל".

    

  "גם האבא היה טייס"

  "זה כאב גדול", אמר שמעון בן דוד, גיסו של האב. "אתמול בערב קיבלנו את ההודעה על החיילים ולא קישרתי ברגע הראשוני שזה גם שניר בתוכם. ידענו שהוא היה ברומניה ושמחנו - שלחו לשם את המיטב של החבר'ה שלנו, וזהו... כואב לכל המשפחה, פשוט אובדן ענק. הוא היה ילד מיוחד, צנוע, נעים הליכות, תמיד חייכן - אין מה להגיד, כל דבר הוא עשה על הצד הטוב ביותר. הוא סיים את הבית ספר הטכני בהצטיינות, קורס קצינים בהצטיינות".

   

  ניר לקריף בהטסת טיסן לילית - בסרטון שהועלה לרשת

   

  מלבד הקריירה בחיל האוויר, היה לניר גם תחביב אחד מרכזי - הטסת טיסנים. "זה היה כל חייו, הטיסה", סיפר שמעון. "אגב, גם אבא שלו היה טייס. זה משהו שהושרש בו. כואב לנו, כואב לכל המשפחה. אני מדבר בשם המשפחה כי אני היחידי שמסוגל לדבר מול המצלמות. אין אובדן יותר גדול מהדבר הזה, אין לכם מושג איזה אובדן זה למשפחה.

  אנחנו משפחה גדולה, חמה, כולם מחוברים, וזו המציאות - המציאות הכתה לנו בפנים. אני לא מאחל לאף אחד שיקרה לו דבר כזה".

   

  "אני אזכור את החיוך שלו ואת האהבה שלו לכלי תעופה", הוא מסכם, "את החיוך המקסים שלו, את השלווה, את הרוגע - תמיד היה יושב ומחייך, אני מכיר אותו כל כך הרבה שנים ואף פעם לא ראיתי אותו כועס. תמיד הכל באהבה, בחיוך - אזכור את החיוך ואת התום לב שלו".

   

  לניר שני אחים, אדיר וירון, ואחות צעירה - מיתר. שכנים וקרובים מספרים על משפחה מגובשת ומאוחדת, שחיה בשעות האחרונות בחוסר אונים כמו חמש משפחות נוספות, נאחזים באופטימיות אך נערכים לרע מכל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "'פּוּשר' שדוחף את כולם". יהל קשת
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  "בחור לתפארת". ניר לקריף
  צילום: רפרודוקציה אלעד גרשגורן
  "חגגנו איתו בחתונה". הדס, דודתו של ניר
  צילום: שי וקנין
  מומלצים