שתף קטע נבחר

השרים הוזמנו למצעד הגאווה: אף אחד לא יגיע

רק חבר כנסת אחד אישר את בואו למצעד שיתקיים היום בירושלים ויעבור ליד המשכן, למרות פניה אישית מאיילה כץ, אמו של אחד מנרצחי ה"ברנוער". ח"כ הורוביץ, היחיד שהבטיח את בואו: "מצער שדווקא מאירועים כאלה כולם מבריזים"

מצעד הגאווה יגיע לכנסת - אבל הח"כים והשרים לא ימתינו לצועדים: רק חבר כנסת, מבין העשרות שהוזמנו למצעד הגאווה היום (יום ה') בירושלים, אישר את בואו - ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). והיכן יהיו השרים שמזוהים עם תמיכה בקהילה? שר החינוך סער לא ישתתף "עקב אילוצי לוח זמנים", שר הרווחה הרצוג "לא מתכוון להוכיח את תמיכתו באמצעות נוכחות במצעד" ושרת התרבות לבנת "לא תהיה בעיר".

 

איילה כץ, אמו של ניר ז"ל, שנרצח בטבח במועדון ה"ברנוער" בתל-אביב לפני שנה, פנתה במכתבים אישיים לכל שרי הממשלה ולכמה

חברי כנסת בבקשה שיבואו לנאום בעצרת, שתיערך ליד הכנסת לאחר המצעד. אך הפוליטיקאים, שהביעו זעזוע לאחר הרצח ומיהרו לתמוך בחברי הקהילה הגאה, ויתרו על האפשרות להיראות במצעד.  

 

"זה מביך, בעיקר מבחינת השרים מהם אתה שומע כל השנה כל-כך הרבה דיבורים והבטחות, ובסופו של דבר באירוע המרכזי מול הכנסת, המתמקד בנושאים החוקיים משפטיים פוליטיים, דווקא לשם אף אחד לא בא", אמר ל-ynet ח"כ הורוביץ. "חבל באמת, כי מדובר באירוע שונה מאוד מהאירוע ה-'פסטיבל' בתל-אביב. מדובר פה ביום השנה לרצח שהיה, מה שמאוד הבליט את הבעיות והצורך בשינוי. מאוד מצער שדווקא באירועים מהסוג הזה כולם מבריזים".

 

פוליטיקאי נוסף אליו פנתה האם השכולה הוא ראש העיר ירושלים, ניר ברקת. "אני מבקשת את תמיכתך באירוע כראש עיר, כפוליטיקאי וכמנהיג. כאמו של ניר, אני מבקשת להזמינך כאדם, כאב המבקש לגדל ילדים במדינה צודקת יותר, סובלנית ושפויה", כתבה כץ. שלושה שבועות לאחר הפנייה, היא קיבלה הודעה מלשכת ראש העיר שהוא לא יוכל להגיע למצעד. "ראש העיר תומך בזכותם החוקית לצעוד, אך לא יוכל להשתתף במצעד" - נמסר מלשכתו.

 

"הסיבה שהוא לא מגיע פשוטה מאוד - הוא רוצה את הקולות של החרדים והדתיים-הלאומיים", אמר ל-ynet יו"ר סיעת מרצ בירושלים יוסף (פפה) אללו. "זה חבל, אבל זה גם לא מפתיע אותי, כי גם כשניר ברקת היה יו"ר האופוזיציה, הוא נמנע בכל מאודו מלהזדהות עם הקהילה ההומו-לסבית. זה נותן לגיטימציה לאנשים לחשוב שמשהו בקהילה באמת לא בסדר. הוא היה צריך להגיע ולדרוש שכל אלימות נגד הקהילה תיפסק".

 

מחוקקת הולנדית תגיע

מסתבר שבמצעד יהיה מספר זהה של חברי פרלמנט מהולנד ומישראל. צפויה להשתתף בו חברת הפרלמנט ההולנדי, אניה מולנבאלט, פעילה פמיניסטית ביסקסואלית. "בניגוד לשנים קודמות, שגם בהן הזמנו אנשים למצעד הגאווה ואף שר לא מצא לנכון להגיע, השנה אני בהחלט מאוכזב", אמר ל-ynet יונתן גר, מנכ"ל "הבית הפתוח בירושלים לגאווה וסובלנות" וממארגני העצרת.

 

גר הסביר מדוע הוא מאוכזב: "הסיבה לכך היא היותו של האירוע יום השנה לרצח, שייערך מול בית המחוקקים הישראלי, וישנה התפיסה שזה לא חכם פוליטית לקחת חלק באירועי הקהילה הגאה בירושלים. נוצרת תחושה קשה שהם ויתרו מראש על מאבקנו לחלקינו השווה בעיר הבירה של כולנו".

 

ואיפה יהיו השרים?

ולאן נעלמו השרים שנמנים על תומכי הקהילה הגאה? להלן מקבץ תגובות. מלשכת שר החינוך, גדעון סער, נמסר: "עקב אילוצי לוח זמנים, השר לא יוכל להשתתף בעצרת. יחד עם זאת הכנו ברכה שביקשנו להקריא בעצרת לאות הזדהות עם המאבק לסובלנות ושוויון. שר החינוך הוביל עם כניסתו לתפקיד מהלכים משמעותיים להכנסת פעילויות ותכנים מגני הילדים ועד התיכון ובתיאום עם הקהילה הגאה".

 

מלשכת שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, נמסר כי הוא "פועל במישורים רבים כדי להטיב עם הקהילה הגאה ואינו נדרש להוכיח זאת דווקא באמצעות נוכחות במצעד הגאווה. במהלך שנות כהונתו כשר בינוי ושיכון, דרך כהונתו כשר התיירות, ובוודאי כעת - כשר הרווחה - הוא מוביל מדיניות פלורליסטית ושוויונית".

 

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, הסבירה כי תיעדר מהאירוע כיוון ש"היום משעות הצהריים לא אהיה בעיר, אבל התמיכה שלי בקהילה ידועה, פומבית וגלויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המצעד בשנה שעבר בירושלים
צילום: גיל יוחנן
סער. אילוצי לוח זמנים
צילום: עופר עמרם
ברקת. תומך בזכותם החוקית
צילום: גיל יוחנן
הורוביץ. יגיע
צילום: ירון ברנר
מומלצים