שתף קטע נבחר

ארגוני הנשים לבג"ץ: למנות מנכ"לית לבתי הדין

בעתירה נגד שר המשפטים נטען: ההנחיה שלא לאפשר התמודדות אישה לתפקיד לא חוקית: "יש חשיבות רבה שמוסד שנוגע בצורה מובהקת בזכויות נשים ינסה לאזן את האפליה"

כמה ארגוני נשים עתרו הבוקר (ד') לבג"ץ נגד שר המשפטים בטענה כי הוראות החוק שאינן מאפשרות התמודדות אישה לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים אינן חוקתיות ופוגעות בזכויות היסוד של נשים. העותרים דורשים מבית המשפט לאפשר לנשים להתמודד לתפקיד וכן לדאוג לייצוג הולם של ציבור הנשים בוועדה המייעצת בעניין לשר יעקב נאמן.

  

באמצעות עו"ד ריקי שפירא-רוזנברג, טוענים המבקשים - מרכז רקמן לקידום מעמד האישה, שדולת הנשים, המרכז לפלורליזם יהודי, מרכז צדק לנשים, המרכז לחקר האישה בהלכה של מכון שכטר והארגונים קולך, נעמת, ויצ"ו, מבוי סתום ונאמני תורה ועבודה – כי המצב הקיים פוגע בכבוד האדם ובחופש העיסוק של הנשים.

  

העתירה הוגשה לאחר שבסוף השבוע שעבר פרסמה הנהלת בתי הדין הרבניים מכרז לתפקיד, אשר תנאיו, המבוססים על הוראות חוק הדיינים, מאפשרים התמודדות של גברים בלבד. מי שייבחר בו יחליף את הרב אליהו בן דהאן ששימש כמנכ"ל בעשרים השנים האחרונות והוועדה למינוי דיינים החליטה בחודש שעבר לסיים את כהונתו.

 

על פי עו"ד שפירא, המצב המשפטי הקיים יוצר הפליה מובנית נגד נשים, כאשר בתי הדין הרבניים מכהנים דיינים גברים בלבד, ומנהלם – כפי שנכתב המכרז - חייב להיות בעל הסמכה רבנית לתפקיד רב עיר או דיין – כשירות שרק גברים זכאים לה. 

 

שפירא כתבה בעתירה כי "לאור החשיבות של תיקון ההפליה הקיימת ממילא בבתי דין אלה, ישנה חשיבות רבה בכך כי מוסד זה שסמכויותיו נוגעות בצורה מובהקת כל כך לזכויות נשים, ונשים רבות בוחרות להתדיין בו בשל האגרות הנמוכות הנגבות בו, ינסה לאזן את האפליה המובנית במינוי אישה לתפקיד המנכ"ל".

  

עו"ד עטרה קניגסברג, המעוניינת להיבחר כמנכ"לית, טוענת כי תנאי הכשירות הנוכחיים אינם נדרשים מעצם התפקיד, שהוא "אדמיניסטרטיבי במהותו". לפיכך דורשים העותרים מהשופטים לפסוק בדומה לבג"ץ שאישר בחירת אישה לכהונה במועצה הדתית משום שזהו "תפקיד מנהלי". 

 

ארגוני הנשים הגישו גם בקשה לצו ביניים שימנע את כינוס הוועדה המייעצת ואת בחירת מחליפו של בן דהאן עד לבירור העתירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
בית הדין הרבני בתל אביב
צילום: אבי כהן
מומלצים