שתף קטע נבחר

רוסיה: מדבדב הרחיב את סמכויות שירות הביטחון

FSB, הנחשב ליורש העיקרי של הקג"ב הסובייטי, יוכל לעצור מעתה מתנגדי משטר שרק מתכננים הפגנות ועיתונאים ששוקלים לפרסם ידיעות שעלולות לפגוע בביטחון המדינה

ממשלת רוסיה הרחיבה את סמכויותיו והגדילה את כוחו של שירות הביטחון הפדרלי (FSB), הנחשב ליורש העיקרי של הקג"ב. מתנגדיהם של הנשיא, דמיטרי מדבדב, וראש הממשלה, ולדימיר פוטין, הזהירו שצעד זה נועד להפחיד את מי שמעז לבקר את הקרמלין.

 

הנשיא מדבדב חתם הבוקר (יום ה') על חוק שמעניק סמכויות רחבות יותר לסוכנות המודיעין המפורסמת. בין היתר נקבע שה-FSB יוכל לשגר אזהרות ואף לעצור בני אדם שלא ביצעו כל עבירה, אלא מספיק שנחשד שהם מתכננים לבצע עבירה שעלולה לפגוע בביטחון המדינה. העונש לעבירה זו יהיה קנס ועד 15 יום במעצר.

 

הקרמלין הבהיר לאחר החתימה על החוק שמטרתו להילחם בקיצונים ולמנוע מתושבים להשתתף ב"פעילויות" נגד הממשלה. תחת ההגדרה של פעילויות כאלה נופלות גם הפגנות נגד הממשלה. כמו כן, החוק מאפשר ל-FSB לעצור עיתונאים החשודים שבכוונתם לפרסם מידע שהסוכנות תוספת כפגיעה בביטחון המדינה.

 

מאז כניסתו לתפקיד ב-2008 ניסה מדבדב להציג עצמו כמנהיג פחות נוקשה מקודמו. פוטין - לשעבר ראש ה-FSB - פעל ביד קשה נגד מתנגדיו ומבקריו. גם הוא פעל לאורך השנים להרחיב את סמכויות סוכנות הביטחון.

 

שירות הביטחון הרוסי נחשב ליורש של הקג"ב בעידן שאחרי נפילת ברית המועצות והגוש הסובייטי. הסוכנות נתונה לביקורת חריפה מאז ראשית שנות ה-90, אך מאז עלייתו לשלטון של פוטין, מרגל של הקג"ב בעברו, היא צברה יותר ויותר כוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקשיח עמדות. מדבדב
צילום: AP
מומלצים