שתף קטע נבחר

עצרת לזכר נרצחי הבר נוער: "רוצים עתיד שונה"

כשנה אחרי הרצח ב"ברנוער", שב מצעד הגאווה לירושלים, המקום בו כבר אירעו עימותים אלימים בין חרדים לבין חברי הקהילה הגאה. פצוע מה"בר נוער": "חשוב לספר מה קרה ב-1 באוגוסט ולדאוג לכך שזה לא יקרה עוד פעם"

כמעט שנה אחרי הרצח ב"בר נוער", שב מצעד הגאווה לירושלים, המקום בו כבר אירעו עימותים אלימים בין חרדים לבין חברי הקהילה הגאה. בגן הוורדים הסמוך למשכן הכנסת התקיימה הערב (יום ה') עצרת לזכר הנרצחים, בה השתתפו כ-3,000 איש. איילה כץ, אמו של ניר כץ, שנרצח ב"בר נוער", אמרה: "הרצח העלה את ההתייחסות המבזה לקהילה".

 

לדבריה, "מרגע הרצח החלטנו להתמקד במה ניר היה בחייו, לא רק במותו - באהבה שלו, הנתינה והעשייה למען האחר. כולנו בני אדם לא משנה מה הנטייה המינית והמגדרית שלנו. עם כל ההתרגשות להיות כאן והעצב והגעגועים לניר, יש בתוכי אופטימיות אדירה שאפשר יהיה לדבר עם כולם. רק הדיאלוג יביא את כולנו כחברה ישראלית למקום אחר".

 

צילום: גיל יוחנן

 

חן לנגר, שנפצע בטבח ב"בר נוער", אמר: "בפעם האחרונה שדיברתי איתכם הייתי על כיסא גלגלים. זה חשוב לספר מה קרה ב-1 באוגוסט ולדאוג לכך שזה לא יקרה עוד פעם. אני רוצה עתיד שונה, כדי שנוכל לחיות כמו שאנחנו, להתחתן עם מי שאנחנו רוצים, לאהוב ולהיות נאהבים. הערב הזה הוא סימן שאנחנו מוכנים לכל ההבטחות שקיבלנו, שפחות ופחות יהיו דגלים שחורים לצד דגלי הגאווה שיש פה היום. גם היום יש דברים שאומרים שרים בממשלה שמעבירים חלחלה בגוף שלי. צריך לגרום לעתיד להשתנות, שייצא משהו טוב מהערב הנורא ההוא, שהוא לא יהיה לשווא".


3,000 משתתפים במצעד בירושלים (צילום: AP)

 

בעצרת נאם גם יו"ר הכנסת לשעבר, אברהם בורג. "יש הומופובים בכל מקום, ויש הומופוביה דתית הסומכת את שנאתה על התורה מסיני, על התגלות מלמעלה כאילו שציוו עליהם לשנוא ולהוקיע את חלקנו שנבראו בצלם אלוהים, אשר ברא גם את האדם ההומו, הלסבית, הטרנסג'נדר וכל המכחיש זאת למעשה מכחיש את אלוהים", הוא אמר. "אני רוצה להעביר מסר לתוך בתי הכנסת: אל תחכו שהילד שלכם ייצא מהארון כדי שתפסיקו לשנוא.

 

מוקדם יותר יצאה הצעדה לדרך, בהשתתפות כ-2,000 בני אדם. שלוש פעילות ימין קיצוני נעצרו סמוך לגן העצמאות, כשברשותן

 ביצים אותן התכוונו להשליך על פי החשד על הצועדים. המשטרה עצרה את שלוש הנערות לחקירה. במקביל, מתקיימות שלוש הפגנות שונות נגד המצעד. פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ואיתמר בן גביר מובילים את ההפגנה בכיכר פריז סמוך לגן העצמאות.

 

כמה עשרות אנשים הצטרפו אליהם ואחזו בשלטים "חולים וסוטים, עופו מירושלים". מרזל, שקיבל מוקדם יותר אישור להפגין באום אל-פאחם, אמר ל-ynet: "זו מחלה רצונית, לא נולדים עם זה. כמו שאם למישהו יש איידס ומבקשים שלא ידביק באיידס, הם מנסים להדביק אחרים. זה ההרס של כל המערב".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המצעד בירושלים
צילום: גיל יוחנן
ח"כ הורוביץ במצד
צילום: גיל יוחנן
המצעד שכנגד
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים