שתף קטע נבחר

אובמה לאבו מאזן: מו"מ ישיר או החרפה ביחסים

16 הסעיפים של אובמה: נשיא ארה"ב הזהיר את נשיא הרשות בכתב כי לתשובה שלילית יהיו השלכות קשות: "אובמה הוא הנשיא האמריקני המחויב ביותר למדינה פלסטינית, אבל לא יגיש שום סיוע, אם יסרבו לשוב לשולחן המו"מ". כל הגזרים והמקלות

מגביר את הלחץ על הפלסטינים. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מפעיל לחץ אדיר על אבו מאזן להסכים למשא ומתן ישיר עם ישראל כבר בימים הקרובים. דברים ברוח זו עולים מדיווחים בתקשורת הערבית בימים האחרונים וביתר פירוט היום (שבת), 48 שעות אחרי שהליגה הערבית אישרה לפלסטינים לעבור לשיחות ישירות - הודעה שזכתה לשבחים מהממשל האמריקני.

 

הבוקר (שבת) מצטט היומון הלונדוני בשפה הערבית "אל-חיאת" את תוכן המכתב ששיגר הנשיא האמריקני לפני שבועיים לאבו מאזן באמצעות שליחו, ג'ורג' מיטשל.

מה יחליט הראיס?
"אבו מאזן יחכה עד ספטמבר להימור של חייו" / ynet
למרות המשך ההתעקשות לא לפתוח במו"מ ישיר עם ישראל, במערב מעריכים שהנשיא הפלסטיני יתרצה: "מה שהוא אומר בפומבי אינו בהכרח מה שהוא אומר בשיחות פרטיות". אבו מאזן עצמו אמר: "מעולם לא חוויתי כזה לחץ בחיי"
לכתבה המלאה
המכתב, הכולל 16 סעיפים, מביא שורה של "גזרים ומקלות" שתכליתם להבהיר לנשיא הפלסטיני כי אין עוד טעם להתחמק משיחות ישירות עם ישראל. סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, אישר כי מכתב מאובמה התקבל ב-16 ביולי.
 

עיקרי המסרים שהעביר מיטשל לאבו מאזן פורסמו כבר בתחילת השבוע, אולם כעת נחשפים הניסוחים המדויקים של המכתב. על פי הדיווח, המתבסס על מקורות פלסטיניים, בסעיף הראשון שלו נכתב: "הגיעה העת לפנות למשא-ומתן ישיר עם ישראל". בסעיף השני נכתב כי "ראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו, מוכן לעבור לשיחות ישירות בעקבות הפגישה שקיימתי איתו לאחרונה". בהמשך נאמר כי "אובמה לא יקבל בשום אופן סירוב להצעתו לעבור למשא ומתן ישיר. לסירוב שכזה יהיו השלכות שיתבטאו בהעדר אמון בנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) ובצד הפלסטיני, דבר שיהיו לו השלכות נוספות לקשרים בין ארה"ב לפלסטינים".

 

בסעיף הרביעי נאמר כי "אובמה לא יקבל פניה לאו"ם במקום מעבר לשיחות ישירות", דבר הרומז להצעתו של מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא. בחמישי נאמר כי "אובמה והממשל האמריקני יפעלו לשכנע את מדינות ערב לסייע בקבלת החלטה לעבור לשיחות ישירות", כפי שאכן אירע לפני יומיים. בהמשך נכתב כי "הנשיא אובמה יפעל להשיג את תמיכת האיחוד האירופי ורוסיה לעבור לשיחות ישירות".

 

"מו"מ ישיר תמורת המשך ההקפאה"

בסעיפים הבאים נכתב כי "אובמה הוא הנשיא האמריקני המחויב ביותר להקמת מדינה פלסטינית, שיסייע לפלסטינים להקים אותה אם יפנו לשיחות ישירות לפי בקשתו, אולם הוא לא יגיש להן שום סיוע אם יסרבו. הממשל האמריקני הצליח להוריד את רמת הבנייה בהתנחלויות במזרח ירושלים ובגדה המערבית לרמה הנמוכה אי פעם, ואם יסכימו הפלסטינים לפנות לשיחות ישירות יבטיח הממשל את המשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות. אם יסרבו, לעומת זאת, עזרתו לכך תהיה מוגבלת מאוד".

 

מו"מ ישיר עכשיו? בעד ונגד:

 

המכתב מפרט גם את ההערכות האמריקניות לגבי גבולותיה של המדינה הפלסטינית, וגבולותיו של המשא ומתן: "הממשל מעריך כי המו"מ יתנהל על בסיס השטחים הכבושים משנת 1967, וכי הוא יכלול את מזרח ירושלים, עמק הירדן, ים המלח, רצועת עזה והמקומות הקדושים". אובמה מצפה, על פי המכתב, שהשיחות יחלו בתחילת אוגוסט: "זוהי לא העת להסס אלא העת לאומץ ומנהיגות".

 

"הממשל האמריקני יראה בכל גורם שיפגע באמון כגורם מתגרה שיישא באחריות", נכתב בסעיף 14, ובהמשך נכתב גם כי "ישראל נענתה לבקשתו של הנשיא עבאס להסיר את המצור מרצועת עזה במידה ניכרת, וממשלת ישראל תנקוט בשורה של צעדים כדי לבנות אמון בעתיד".

 

בתוך כך מצטט הבוקר היומון "אל-קודס אל-ערבי", היוצא לאור אף הוא בלונדון, את דבריה של חברת הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר חנאן עשראווי, שאמרה כי הממשל האמריקני איים על הפלסטינים בבידוד והפעיל לחץ כבד הן על אבו מאזן והן על מדינות ערב כדי להסכים לשיחות ישירות. "הלחצים הגיעו עד לכדי מעשה סחיטה. שום משטר ערבי לא יכול היה לומר לא", אמרה עשראווי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה ואבו מאזן. אזהרה בכתב
צילום: רויטרס
מומלצים