שתף קטע נבחר

העופות בלולים מתים מחום - באמת

מאות אלפי עופות מתו בימים האחרונים בגלל גל החום הכבד. המגדלים דיווחו שהחום פוגע בעיקר בעופות הבוגרים. חברת הביטוח החקלאי קנט: בגלל שהחום הכבד צפוי להימשך גם בימים הקרובים, צפויים עוד מקרי מוות של עופות והפיצויים יעמדו על מיליוני שקלים

מתים מחום? העופות בלולים מתים באמת: מאות אלפי עופות מתו בימים האחרונים בגלל גל החום הכבד השורר בישראל.

 

חברת הביטוח קנט, המבטחת נזקי טבע בחקלאות, מסרה כי קיבלה למעלה מ-100 הודעות על מוות בלולים. בחברה מעריכים שבגלל החום הכבד הצפוי להימשך בימים הקרובים צפויים עוד מקרים שכאלה, והפיצויים יעמדו על מיליוני שקלים.

 

החום פגע בכל גידולי העופות - פטם, מטילות והודים ועיקר מקרי המוות היו מצפון הארץ. לדברי דודי גינזבורג, מנכ"ל קנט, עיקר הנזק לעופות עד כה, נגרם דווקא לעופות הגדולים והבוגרים הנמצאים בשלב האחרון לפני שיווקם, ולאחר שהמגדל כבר השקיע בגידולם את מרבית ההשקעה. בשלב זה של הגידול העופות רגישים מאוד לחום ומתקשים לקרר את עצמם.

 

על פי הערכות ראשוניות, הנזק שנגרם לחקלאים עד כה, ושצפוי להימשך ככל שימשך גל החום החריג, יעמוד על כ-5 מליון ש"ח. בקנט אומרים כי כל שמאי החברה יצאו למשקים על מנת לאמוד את היקף הנזק, ולקדם את הפיצוי שינתן למגדלים.

 

בקנט ציינו כי בפעם האחרונה שגל חום שכזה שטף את הארץ הייתה בשנת 2002. בשנה זו פיצתה קנט את החקלאים בכ-40 מליון ש"ח - כ-4 מיליון ש"ח לענף העופות לבדו.

 

מעמותת "אנונימוס", הנאבקת ברפורמה שמבקש משרד החקלאות לבצע בענף הלול, טוענים כי התמותה קשורה לצפיות הרבה המאפיינת לולים סוללה.

 

"מבדיקה שערכנו עולה כי לולי הטלה ללא כלובים שרדו את גל החום ללא מקרי תמותה – כולל לול המעוף החדש בכפר ברוך, המונה כ-20 אלף תרנגולות. מנגד, תמותה נרחבת נרשמה בלולי הטלה בכלובי סוללה באזור הגליל...". בעמותה ציינו כי בלולי מעוף מסוגלות התרנגולות להתמודד עם החום באמצעים טבעיים. 

 

הפרות מקבלות צינון מוגבר

אבל לא רק לתרנגולות חם; גם הפרות סובלות, ובמיוחד פרות החלב שמקורן באירופה. לכן מנסים בהתאחדות מגדלי הבקר להקל עליהן מעט, ומפעילים בחודשי הקיץ את מערכות הצינון חמש או שש פעמים ביום.

 

המערכות מרססות מים צוננים לאוויר, ומפזרים את הרסס עם מאווררים. בהתאחדות ציינו כי גם בחו"ל גילו עניין בשיטה זו, ובשיטות נוספות לקירור המבנים בהן שוהות הפרות בחודשי הקיץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים