שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צעד אחר צעד: הדרמה שהובילה למעצר אבוטבול

  40 דקות מתוחות עברו על מפקד היאחב"ל, בזמן שעשרות מבלשיו הסמויים מילאו רחוב בנתניה והמתינו להסתער על חיילי משפחת הפשע, רגע לפני החיסול. האות ניתן, והאירוע הסתיים ללא נפגעים. מעצרו של אבוטבול הוארך ב-8 ימים

  תפיסתם "על חם" אתמול בערב של חברי חוליית החיסול בנתניה הסתיימה בסיפוק רב במשטרה, אבל בכל אותם רגעים מורטי עצבים שלפני המבצע וגם במהלכו נרשמה דרמה שנראה כי לא הייתה מביישת אף סדרת משטרה. כבר היום (ב') אחר-הצהריים האריך בית משפט השלום בראשון-לציון את מעצרו של איש העולם התחתון צ'רלי אבוטבול בשמונה ימים, בחשד שהוא שעמד מאחורי הפעלת אנשי הרשת - בניסיון לרצוח עבריין הקשור למשפחת הפשע קראג'ה.

   

  במקביל, הוארך מעצרם של ארבעה חשודים נוספים שנתפסו באזור התעשייה בנתניה, בהם שלושה שהמשטרה חושדת כי תפקדו כחוליית החיסול.

   

  תחילת האירוע בסביבות השעה 20:00, כשאיש מבין עוברי האורח ברחוב פנקס שבנתניה לא יכול היה להבחין במתח הגובר מאחורי הקלעים. מכונית ה"סיטרואן ברלינגו" שחנתה בצד המדרכה לא עוררה את חשדו של איש, וגם לא האדם שיש בתוכה ובעיקר נראה רגוע - למרות שבאותה השעה מילאו את הרחוב לא פחות מעשרות בלשים סמויים.


  צ'רלי אבוטבול. שוב בכותרות (צילום: אבי מועלם)

   

  רק 40 דקות אחר כך, כשבמקום חנתה מכונית "מאזדה לאנטיס" בצבע כסף הגיע האות. ראש צוות פשיעה הורה לפקודיו "פעל" במכשירי הקשר, ובתוך שניות ספורות עטו הבלשים על שתי המכוניות עם כלי נשק שלופים וניפצו את שמשותיהן. עוד כמה שניות חלפו עד שהיושבים בכלי הרכב נראו הרבה פחות רגועים, ולאחר שהושכבו על המדרכה ועיניהם כוסו בסרטים שחורים - ננעלו האזיקים סביב ידיו של הבחור ממכונית ה"ברלינגו".

   

  רק אז יכול היה מפקד היאחב"ל, תת-ניצב חיים איפרגן, לנשום סוף כל סוף לרווחה ואפילו לחייך. כל אותן שעות של מתח בלתי פוסק שבמהלכן פיקד על המבצע הניבו את התוצאה שאליה שאף, כשהמעצר הסתיים בהצלחה ואולי בעיקר - מבלי שתשמע אפילו ירייה אחת. בסופו של אותו הערב, היו בידי בלשיו של איפרגן עוד שני עצורים, וגם צ'רלי אבוטבול אחד.

   

  אבל כל אותה דרמה ברחוב פנקס הייתה רק קצה קצהו של פאזל אותו שהרכיבו ביאחב"ל, שבן לילה אחד הורכבו כל חלקיו לכדי תמונה מלאה. זה כמה שבועות שבחלק שמפקח היטב על משפחת אבוטבול הנתנייתית הבחין בתכונה לא שגרתית ובלתי מוסברת בקרב חברי ארגונו. ביאחב"ל החליטו לפקוח שבע עיניים על "חיילי" המשפחה ועל אבוטבול עצמו, ועקבו אחריו באופן סמוי לא פחות מ-24 שעות ביממה, במה שכלל גם האזנות לשיחות הטלפון שלו ומיפוי דקדקני של כל צעד וצעד של חיילי הארגון.

   

  התצפית הוצבה והמבצע החל

  במהלך הדברים, התקבל במשטרה מיד על כך שבארגון הצטיידו בנשק אוטומטי, כשבמקביל היה ברור במחלק ההערכה ביאחב"ל כי שם רוצים לנקום על הפגיעה בעסקיהם, שהוצתו לאחרונה מספר פעמים. ככל שנקפו הימים, הפכו המפגשים בין אנשי הרשת תכופים יותר ויותר.

   

  השיא נרשם אתמול בשעות הערב, כשהעובדה שהיעד לחיסול כבר סומן הפכה לעובדה מוגמרת. החייל ב"ברלינגו" שחנתה ברחוב זכה למעקב הדוק של הבלשים, שראו אותו בבירור עורך תצפית על בית עסק. רף המתח במשרדי היאחב"ל הלך ועלה, לאחר שלכולם שם היה ברור כי אותה תצפית אינה אירוע מקרי, שכן עומדת מאחוריה חולייה נוספת.


  ה"חיילים" בבית המשפט. החיסול נמנע ברגע האחרון (צילום: אבי מועלם)

   

  היעד היה, ככל הנראה, בן משפחת למשפחת הפשע קראג'ה שהיה באותה השעה בתוך העסק אליו הוא קשור. אבל ביאחב"ל ידעו כי כדי לעצור את חברי ההתארגנות כולה, עליהם לאפשר להם לבצע עוד מהלכים מפלילים. "עם תצפית בלבד לא הולכים לבית המשפט", הסבירו במשטרה.
  אבל אותן תקוות התמלאו מהר מאוד, כשאותה מאזדה כסופה הגיעה לצומת הרחובות הסמוך. השניים שישבו בתוכה נראו כבר לחוצים מאוד, והצוות הסמוי שחלף לידם אישר כי אכן מדובר בחיילים של משפחת אבוטבול.

   

  מאותה הנקודה, היה ברור כי אותו חיסול עלול לצאת לפועל ממש בכל רגע, כאשר אותו אדם שהיה על הכוונת יעשה דרכו החוצה מהחנות. במשטרה החליטו לא למתוח יותר את החוט ולהימנע מסיכונים מיותרים, ובתום עשר שניות בלבד מהרגע שבו ניתנה הפקודה במכשירי הקשר, נעצרו כל החשודים.

   

  הנשק האוטומטי שבו "התחדשו" חברי הרשת נתפס לא הרחק מהמכונית, לאחר שככל הנראה נזרק החולצה מהחלון יחד עם כפפות ומסיכות שהיו חלק מהציוד שהביאו איתם המחסלים. במשטרה התקשו להסתיר את הסיפוק הרב, וברור כי לא בכל יום מצליחים "ליירט" כך סיכול בסדר גודל זהה וברגע האחרון, ו"על הדרך" לעצור גם חמישה מחברי ארגון הפשיעה.

   

  פרקליטיו של אבוטבול, עורכי הדין דוד יפתח ורויטל סוויד, האשימו את המשטרה כי "אין כל בסיס לטענות נגד אבוטבול. אין לו קשר ואין לו מניע ליזום אירוע כזה. המשטרה יוצרת סכסוכים כאילו מישהו רצה לפגוע במישהו אחר".

   

  באת-כוחם של שלושת החשודים האחרים, עו"ד חיה מלול, אמרה כי "המשטרה לא הוכיחה כל קשר לכוונה לבצע חיסול. החשודים נתפסו ללא נשק ובזירות שונות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משרדי היאחב"ל. המתח הסתיים באנחת רווחה
  צילום: ניב קלדרון
  רעייתו של אבוטבול, בבית המשפט
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים