שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

פעילות במובלעות הגבול: כדי למנוע עוד חטיפה

כחלק ממסקנות מלחמת לבנון השנייה, מקיים צה"ל פעילות קבועה בין גדר המערכת ל"קו הכחול" של הגבול הבינלאומי. שטח שכזה שימש את חיזבאללה לחטיפת גולדווסר ורגב

חילופי האש בצהריים (יום ג') עם צבא לבנון פרצו במהלך פעילות צה"ל באחת מ"מובלעות הגבול" - שטח ישראלי שמעבר לגדר המערכת, אך שאינו חוצה את קו הגבול הבינלאומי. בלבנון האשימו את ישראל בהפרה של החלטת האו"ם 1701.

 

אותם אזורים, רגישים מטבעם, מהווים מאז מלחמת לבנון השנייה זירה קבועה לפעילות צה"ל, גלויה וסמויה כאחד. אותה פעילות עוסקת בעיקרה בניסיון למנוע משטחים אלו להוות נקודות תורפה שבחיזבאללה יוכלו לנצל, בדיוק כפי שהתרחש לפני כארבע שנים - בחטיפת שני החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר.

 

אותה פעילות דורשת אישורים בדרגים בכירים, לעיתים עד לרמת מפקד החטיבה בגזרה, כשלרוב לא מסתירים בצה"ל את התרחשותה. במקביל, מסיימים בימים אלה צה"ל והאו"ם לסמן את ה"קו הכחול" בגזרה המערבית, בניסיון למנוע כל מצב של אי-הבנה או חוסר בהירות באשר למיקומו המדויק של הגבול הבינלאומי בין ישראל ללבנון.

 

גורמים בצבא הבהירו כי כל פעילות באותן מובלעות גבול מתואמת לא רק עם יוניפי"ל אלא אף מול צבא לבנון, כדי שלא תוביל לאירוע חריג דוגמת זה שהיה היום. גם הפעם, הפעילות תואמה, אך לא ברור מדוע נורתה האש ועל-ידי מי.

 

מובלעות הגבול: רועי הצאן אינם "תמימים"

בחודשים האחרונים ובעקבות התגברות המתח, ערך צה"ל כמה תרגילים שנועדו לבחון את מוכנות הכוחות לתרחישים שבו יחליט חיזבאללה לפעול נגד יעדים ישראלים לאורך הגבול, צבאיים ואזרחיים כאחד, באמצעים שונים ומגוונים - ובהם גם ירי רקטות וטילים.

 

גורם צבאי בכיר בפיקוד הצפון אמר לאחרונה ל-ynet באשר לפעילות במובלעות הגבול, כי "למרות שלא רואים אויב מול העיניים, אנו מבינים היטב שהוא קיים ויכול לפעול כל רגע. הנחת העבודה היא מחמירה מאוד, ולפיה יכול להתרחש אירוע גם מבלי שתהיה לכך כל התרעה מודיעינית. זו הסיבה שצריך להקפיד על מוכנות תמיד".


אזור התקרית

 

הוא הוסיף גם כי "כוח שיוצא למשימה או לסיור שאמורים להימשך כמה שעות לוקח עמו ציוד ל-72 שעות, מתוך כוונה להיות ערוכים ומוכנים לכל התפתחות. המסר שאנחנו מעבירים לחיילים פה הוא ברור: המצב כאן אמנם שקט, אבל יכול להשתנות תוך רגע אחד". 

 

פעילות כוחות יוניפי"ל לאורך הגבול אמנם מסייעת בהרחקתם של פעילי חיזבאללה מגדר המערכת, אך בפיקוד הצפון יודעים כי גורמים שונים הפועלים במסווה, בין היתר כרועי צאן תמימים לכאורה, אינם מקומיים שהחליטו לטייל להנאתם באזור - אלא שליחים מטעם הארגון המתעדים את פעילות צה"ל בסביבה ואוספים מידע עליה.

 

"לפעילות שלנו יש אופי הגנתי במהותו, אבל היא בהחלט מורגשת כאשר אנו חפצים בכך", אמר הגורם. "אנו פועלים גם בתוך המובלעות, מממשים את הריבונות שלנו שם, וברור מאליו שגם זה תורם לכך שחיזבאללה שומר מרחק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים