שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

יוניפי"ל לצה"ל: לא היתה סיבה לירות עליכם

גורמים בצבא טענו כי בשיחות שקיימו עם נציגי האו"ם בלבנון - שביקרו באזור התקרית - הובהר להם כי פעילות החיילים בקו הגבול לא היתה שונה מפעילות עבר ולא היוותה סיבה לפתיחה באש מצד הכוחות הלבנונים. מהירי נהרג סא"ל דב הררי

כוחות יוניפי"ל שביקרו הערב (יום ג') בשטח שבו ירו חיילי צבא לבנון על כוח צה"ל, קבעו כי פעילות החיילים הישראלים לא היוותה סיבה לפתיחה בירי מצד הכוחות הלבנונים. כך מסרו גורמים בצה"ל בעקבות שיחות שקיימו עם נציגי יוניפי"ל. עוד נמסר, כי הפעילות בשטח היתה דומה לפעילות שמקיים צה"ל מאז מלחמת לבנון השנייה. בתקרית נהרג סא"ל דב הררי.

 

יום קרב בצפון - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

חיילי צבא לבנון ארבו הבוקר לכוח הנדסה של צה"ל שפעל מצדו הישראלי של הגבול. הכוח, בפיקודו של המג"ד, סא"ל דב הררי, גזם צמחייה לאורך הגבול. הררי נהרג מירי הצלפים הלבנוניים וקצין נוסף, סרן עזרא לקיה, נפצע קשה והועבר לטיפול בבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

ההערכה בצה"ל היא כי האירוע נוהל על-ידי קצין לבנוני בדרג של מפקד פלוגה, שקיבל מהדרגים הגבוהים יותר בצבא "רוח גבית" לפעול בדרך זו. ככל הנראה, מחר תתקיים פגישה בין קציני צה"ל וקצינים לבנונים במעבר נקורה, בהשתתפות בכירים מכוח האו"ם בדרום לבנון.


חיילים לבנונים במפקדה שהופצצה בידי צה"ל (צילום: AP)

 

מועצת הביטחון של האו"ם הביעה דאגה בעקבות האירוע. הנשיא התורן של המועצה, שגריר רוסיה ויטאלי צ'ורקין, אמר כי חברות המועצה קוראות לכל הצדדים לגלות איפוק מרבי, ולמלא באדיקות את חובותיהם בהתאם להחלטה 1701. בניגוד לטענת צה"ל, אמר השגריר כי שני הצדדים מסרו גרסאות שונות להתפתחות האירועים ולפי שעה טרם נקבע באופן סופי מה גרם להידרדרות האירוע.

 

הלבנונים האשימו כי הכוחות חדרו לשטחם, ופתחו באש מנשק קל

- ובישראל הגיבו על כך בירי ארטילריה ופגזי טנקים לעבר מקורות הירי. גם חיל-האוויר נכנס לתמונה, ותקף מפקדה גדודית של צבא לבנון בכפר א-טייבה. מאותה אש נפגעו כמה כלי רכב צבאיים לבנוניים.

 

מלבנון יצאו דיווחים סותרים על מספר ההרוגים מאש צה"ל. בתחילה דווח על ארבעה הרוגים - שלושה חיילים ועיתונאי - ובהמשך דווח על שני חיילים הרוגים בלבד. ישראל ולבנון האשימו זו את זו באחריות לתקרית ובהפרה של החלטת האו"ם 1701 וגם איימו לפנות למזכ"ל האו"ם ולמועצת הביטחון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סא"ל הררי. נהרג מהירי הלבנוני
צילום: עידו ארז
הנקודה שבה עמד ונפגע הררי
צילום: אביהו שפירא
מומלצים