שתף קטע נבחר

חסר ניסיון ומעוניין בעבודה? כך עושים זאת

מסקר שנערך בקרב מחפשי עבודה באינטרנט עולה שכ-50% חושבים שהשיקול העיקרי בבחירת העבודה הראשונה בקריירה הוא פוטנציאל הקידום המקצועי. הם צודקים. אז איך צולחים את משוכת חוסר הניסיון במציאת עבודה? בפנים

סיימת את לימודיך; לא היה קל, אבל עכשיו מתחילים החיים האמיתיים וכשיש לך מקצוע הדרך למעלה פתוחה בפניך. כל מה שצריך הוא רק ראיון אחד שבו תקסים את המעסיק - ואתה בפנים. מרגע זה השמיים הם הגבול.

 

אז זהו שזה לא כל כך קל וכדאי להוריד את המשקפיים הוורודים. מודעות הדרושים נראות מבטיחות, עד שמגיעים לשאלת הניסיון - ככל שהמשרה טובה יותר, כך משוכת הניסיון הדרוש גבוהה יותר. ולך אין ניסיון. מה עושים?

 

 

מסקר שערך AllJobs עולה ש-47% מ-1,161 מחפשי העבודה שהשתתפו בו חושבים שהשיקול העיקרי בבחירת העבודה הראשונה בקריירה הוא פוטנציאל הלמידה והקידום המקצועי, לעומת 31% מהממשתתפים שענו כי צריך לשאוף להכנסה הגבוהה ביותר. המאמנת והמנהלת מקצועית ב-AllJobs, יעל פרימק, מסבירה שהמחשבה נכונה: "צריך לחשוב על העבודה הראשונה גם כעל עבודה מקדמת - כזו שמאפשרת למידה וצמיחה, ולהתרכז פחות בתלוש המשכורת".

 

אך מלבד הפשרות שיש לעשות, איך בכלל צולחים את משוכת חוסר הניסיון בדרישות הקבלה לעבודה? "צריך להתגמש", אומרת מנהלת תחום קריירה ב-Manpower, אורית אבירם שמריהו. "לחסרי ניסיון תעסוקתי מומלץ להיות פתוחים גם לעבודות זמניות מאחר שאלו מאפשרות להם להכיר תחומים ותפקידים רבים ובכך להרחיב את רשת הקשרים שלהם". בכל מקרה, היא אומרת, צריך להבין שמדובר בתהליך ארוך, בעיקר עבור עובדים חסרי ניסיון, שיש להתכונן אליו ולדעת למה נכנסים. לדבריה, השלב הראשון מתחיל הרבה לפני תחילת חיפוש העבודה.

 

שלב טרום חיפוש העבודה 

  • סגלו לעצמכם אורך רוח, סבלנות והבנה שמדובר בתהליך שעשוי לקחת בין חודשיים לשישה חודשים. הימנעו ממלכודות "נבואה המגשימה את עצמה" והכירו בעובדה שחיפוש עבודה הוא חלק מתהליך המוביל לשלב חדש בחיים, ולפיכך, עשוי להיות מלווה בקשיים.

 

  • לפני תחילת תהליך החיפוש כדאי לשקול פנייה לקבלת ייעוץ תעסוקתי כדי לשמוע את חוות דעתו של בעל מקצוע, איזה עיסוק יתאים לכם ביותר.

 

  • כתבו את קורות החיים באופן האופטימלי ביותר תוך שמירה על סדר, בהירות, ומתן דגש על הפרטים הרלוונטיים בלבד. אין צורך לפרט ניסיון לא רלוונטי. כמו כן, כדאי לצרף מכתב מקדים לקורות החיים, תוך שימת דגש על האיכויות והכישורים שלכם, אומרת אבירם שמריהו.

 

בהקשר זה מציינת פרימק כי במקרים שבהם חסר ניסיון תעסוקתי, כדאי לציין עבודות שבהן עבדתם לפני השחרור או לפני סיום התואר. מדוע? כיוון שהן רלוונטיות מבחינת מיומנויות שנזקקתם להן. 

 

לדברי מנהלת תחום צעירים וחיילים משוחררים ב-AllJobs, דוברת גרנט, בדרך כלל קשה לצעירים שנכנסים לשוק העבודה לכתוב קורות חיים. "רבים מהם לא יודעים שיש להם מה לכתוב בקורות חיים ורבים מהם נרתעים מכתיבה עצמאית של קורות חיים", היא אומרת. לדבריה, מומלץ להיוועץ תמיד באנשים עם יותר ניסיון, או להיעזר בשירותים הניתנים חינם, כגון 'אשף קורות חיים' שבונה למשתמש קורות חיים מקצועיים ראשונים". 

 

קשרים - לא על קורות החיים לבדם

יועצת מיתוג אישי ב-AllJobs, דנית ניצן, מסבירה שבמיוחד למחפשי עבודה חסרי ניסיון אסור להזניח את הרשתות החברתיות כמקור למציאת עבודה. כך מדלגים על שלב סינון קורות החיים על ידי המעסיק הפוטנציאלי. חברים במקומות עבודה שונים יכולים להתעניין עבורכם אצל המעסיקים, אתם יכולים לברר עם הרשת החברתית שלכם למי יש קשרים או נגיעה לחברה מסוימת בה תרצו לעבוד, וכך הלאה. ניצן מוסיפה שכיום טרם החלטה על גיוס עובד או ראיון עמו נוטים יותר ויותר חברות השמה ומעסיקים לבחון את האדם ברשת האינטרנט, כך שכדאי להיפטר ממידע, תמונות, או כל דבר שעלול למנוע את העסקתנו. 

 

גם אבירם שמריהו מדגישה את חשיבות הפנייה למכרים, חברים ובני משפחה אשר עשויה לקצר את זמן ההמתנה למשרה המובטחת, במיוחד עבור מי שמחפש את מקום העבודה הראשון שלו. "שלחו קורות חיים לחברים ומכרים במייל במטרה שיעבירו לכל מי שהם מכירים. למדו לשווק עצמכם בכל הזדמנות ולעדכן את כולם שאתם מחפשים עבודה", היא אומרת. במקביל היא ממליצה לשלוח קורות חיים בכל הערוצים הקיימים: מודעות בעיתונים, אינטרנט וחברות השמה.

 

היא מדגישה כי אסור להמתין שמידע על משרה זו או אחרת פשוט יגיע אליך, וכי יש לחפש כל העת באופן יזום. "מפו את השוק מבחינת החברות והארגונים שבהם יש תפקידים שמתאימים לכם ופנו ישירות למחלקת משאבי אנוש או לאחראי משאבי אנוש באותו ארגון".

 

הבלתי יאומן קרה - זומנתם לראיון

פרימק מסבירה כי אין למי שזומן לראיון עבודה כל סיבה להילחץ מכך שהוא חסר ניסיון. "המעסיק או המראיין יודע שאתה חסר ניסיון, כי כך עולה מקורות החיים שהגיעו אליו. יכול להיות שהם רוצים להכשיר אדם מאפס, ויכול להיות שהשכר המוצע הוא בהתאם. בכל מקרה הידיעה על היעדר הניסיון שלכם כבר נמצאת בתודעת המעסיק".

 

אף שהמעסיק מודע לכך שאין לכם ניסיון, אין זה אומר שאתם לא יכולים להגיע לראיון העבודה עצמו מבלי להכין את עצמכם לכך:

 

  • במקרה שהראיון אליו אתם עתידים להגיע הוא אחת ההתנסויות הראשונות שלכם, מומלץ לעשות סימולציות לראיון, עם חברים, משפחה, וכך הלאה - לשים לב לדגשים וליישמם, אומרת פרימק. אבירם שמריהו מוסיפה שכדאי לעשות סימולציות עם אדם בעל ניסיון בשוק העבודה.

 

  • כדאי לברר לפני הראיון איך העובדים בארגון נוהגים להתלבש. אם אתם לא יודעים - לכו על בטוח. כלומר, הגיעו לראיון העבודה מסודרים ומטופחים. לגברים יתאימו מכנסי בד, חולצה מכופתרת ונעליים סגורות, לנשים מומלץ להימנע מלבישת חולצות בטן, גופיות וכדומה. מילת המפתח היא ייצוגיות.

 

  • במהלך הראיון מומלץ להימנע מאמירת משפטים שליליים כגון: "למרות שאין לי ניסיון - יש לי X", אומרת פרימק. לדבריה, מוטב להתחיל בחלק החיובי, זה שמגיע אחרי ה"למרות". היא מדגישה כי אין כל צורך להזכיר למעסיק מה אין לכם. "יש צורך להזכיר למעסיק מה יש לכם שיסייע לו להצליח בעסק". אבירם שמריהו מוסיפה: "אפשר להציג את חוסר הניסיון כיתרון, כיוון שכעובדים חסרי ניסיון אין לכם הרגלי עבודה מסוימים ממקום עבודה קודם, ואתם לא מקובעים ופתוחים לרעיונות חדשים".

 

  • הרבה פעמים אין למועמד ניסיון בתחום, אך יש לו ניסיון במיומנויות שהתפקיד דורש. "חלק מההכנה לראיון כולל הבנה מדוע אתה מתאים למשרה - ואת זה צריך להחצין בראיון. לדוגמה, גם אם היית מדריך בתנועת נוער, יש לך יכולת להתמודד עם פרזנטציות, הדרכות, קהל מגוון, ויכולות הובלה", אומרת פרימק.

 

  • למדו על החברה בה אתם הולכים להתראיין, בין אם בגלישה באתר הבית שלה ובין אם בחיפוש כתבות שנכתבו אודותיה בעיתונות. "זה מראה על רצינות, הבנה, ועשוי להרשים את המראיין", אומרת אבירם שמריהו.

 

  • יש שאלות שקיימות כמעט בכל ראיון, כגון ספר לי על חולשות וחוזקות; למה אתה מתאים לתפקיד? וכדומה. לדברי פרימק יש דרך פשוטה להתמודדות עם השאלות האלה: "יש לתת חולשה אמיתית שלא חיונית לתפקיד, אך כזו שאתה יודע להתמודד איתה, כדי שתוכל להסביר כיצד אתה מתמודד. למשל אפשר לציין כחולשה ש"אני לוקחת דברים ללב", ואז לומר ש"למדתי שהדברים הם לא אישיים והתגברתי על חולשה זו".

 

אבירם שמריהו מוסיפה: "רצוי להימנע מהצגת חולשות שנתפסות למעשה כחוזקות כמו "פרפקציוניזם". תשובה כזו נתפסת כמתחמקת ומתוחכמת. מראיינים מעריכים פתיחות וכנות ולכן יש לציין חולשות אמיתיות, רצוי אחת ולא יותר משתיים. יש להקפיד שהחולשות שאתם מציינים לא פוגעות בתפקיד שאליו אתם מועמדים. למשל, לא כדאי לציין קושי בהתמודדות עם כישלונות כשמדובר בתפקיד מכירתי".

 

לכו לראיונות כדי "להשתפשף"

אבירם שמריהו מוסיפה שכשחסר ניסיון תעסוקתי מומלץ "להשתפשף" גם על ידי הליכה לראיונות עבודה לתפקידים שאינכם בטוחים לגביהם. לדבריה התהליך הזה צפוי "לשפר את המיומנויות האישיות והבין-אישיות הנדרשות בראיונות עבודה, ויעלה את מקדם הביטחון העצמי".

 

מנהלת תחום צעירים וחיילים משוחררים ב-AllJobs, דוברת גרנט, אומרת שישנם תחומים שבהם קל יותר להתחיל, בהם מכירות, טלמרקטינג, בידור במלונות, עבודה בחו"ל. לדבריה בכל התחומים האלה חיילים משוחררים יכולים למצוא עבודה בקלות. תחומי עבודה שנותנים בסיס מקצועי לקריירה, לצד הכנסה יפה, הם תחומי המכירות ושירות הלקוחות - עדיף בחברות ענק. מדובר בתפקידים שלא מצריכים ניסיון, ושלדבריה טובים למצטרפים חדשים לשוק העבודה שמקבלים הכשרה על חשבון המעסיק.

 

בכל מקרה, ולכל משרה שתפנו - זיכרו: כולם התחילו ללא ניסיון, גם מנכ"ל החברה שלשורותיה אתם מעוניינים להצטרף. אז נכון - שיותר קשה להשיג את המשרה שאתם רוצים כשאתם מתמודדים עליה עם עוד מחפשי עבודה ללא ניסיון - אך אם תיישמו את העצות לעיל הדרך למשרה המבוקשת תהיה קצרה יותר. בהצלחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בחיפוש אחר מקום עבודה
צילום: jupiter
מומלצים