שתף קטע נבחר

ארה"ב מאשימה: הלבנונים הודו שהם ירו ראשונים

דובר מחלקת המדינה האמריקנית גינה בחריפות את הירי של צבא לבנון: "מכוון ובלתי מוצדק". ארה"ב תבדוק האם נשק אמריקני שימש לירי ממנו נהרג המג"ד. נציגי צה"ל, צבא לבנון ויוניפי"ל נפגשו בנקורה, כוח האו"ם יגיש מסקנותיו לתקרית תוך שבועות

ארצות הברית בוחרת צד. מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה אמש (יום ד') כי הירי שביצע אתמול צבא לבנון לעבר חיילי צה"ל, ושממנו נהרג סגן-אלוף (מיל') דב הררי, היה "לחלוטין בלתי מוצדק ומכוון". בכך אימצה וושינגטון את הודעת יוניפי"ל מוקדם יותר אתמול, לפיה העצים שביקשה ישראל לעקור היו בצדו הישראלי של הגבול. במקביל, נערכה בנקורה פגישה משולשת בין נציגי צה"ל, צבא לבנון ויוניפי"ל, לאחריה הודיע כוח האו"ם כי המסקנות מהתחקיר יוגשו תוך שבועות.

 

"הירי של צבא לבנון היה לחלוטין בלתי מוצדק, ונעשה במכוון", אמר דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, בתדרוך לכתבים בוושינגטון. מדובר בנקיטת עמדה ברורה של ארה"ב, אחרי שיממה לפני כן הסתפקה בהבעת דאגה מהאלימות ובקריאה לשני הצדדים לשמור על איפוק. הוא אמר שארצות-הברית עושה הכל כדי למנוע הידרדרות במצב: "היתה סכנה להסלמה, וזה הדבר האחרון שאנחנו רוצים לראות".

 

הדובר האמריקני הסביר את העיכוב בהודעה של ארצות-הברית ואמר כי "האו"ם קבע שהעצים שנחתכו על ידי כוחות הביטחון של ישראל היו בצד הישראלי של הגבול המפריד בין ישראל ולבנון". בתדרוך אמר קראולי כי "הנציגים הלבנונים הודו שהם ירו ראשונים. אנחנו מחכים לדיווח מלא על התקרית. נבצע את המהלכים שיבטיחו שתקרית כזו לא תשוב".

  

בתשובה לשאלה אם נשק אמריקני שסופק לצבא לבנון שימש לירי על כוחות צה"ל, אמר הדובר קראולי שהנושא ייבדק, אבל לגבי הסיוע הצבאי האמריקני ללבנון ציין הדובר כי "זהו אינטרס שלנו לתמוך ולחזק את היכולת של ממשלת לבנון לממש את הריבונות שלה". הוא הודה כי "אנחנו מודעים לעובדה שיש אלמנטים בתוך החברה הלבנונית המהווים אתגר".
 

אמש נערכה בנקורה פגישה משולשת בין נציגי צה"ל, צבא לבנון ויוניפי"ל. תת אלוף יוסי הימן, בכיר באגף התכנון, ייצג את ישראל בפגישה, והדגיש את הלגיטימיות של פעילות צה"ל בשטח. הימן אמר כי האש נפתחה מהצד הלבנוני ללא כל התגרות. מיוניפי"ל נמסר כי המסקנות מתחקיר האירוע יוצגו תוך כמה שבועות.

 

ביום שלישי האשימו הלבנונים את ישראל כי כוחות צה"ל חדרו לשטחם לצורך עבודות החישוף, אולם בישראל דחו את הטענה והבהירו כי הפעילות נעשתה בתוך מובלעת הנכללת בשטח ישראל. כבר שלשום הודיע יוניפי"ל לצה"ל בתום סיור שערכו אנשיו באזור הירי כי הגיע למסקנה שהחיילים הישראלים לא חצו את הגבול, ולפיכך לא הייתה לצבא לבנון סיבה לירות לעברם.

 

בישראל אמרו כי החיילים הלבנונים הציבו לצה"ל מארב מתוכנן, והטילו את האחריות על ממשלת לבנון. בחילופי האש נהרגו מלבד סא"ל הררי גם ארבעה חיילים לבנונים וכן עיתונאי מקומי.

 

סא"ל הררי נטמן: "לא תראה אותנו על מדים"

אתמול הובא סא"ל הררי למנוחות בבית העלמין הצבאי בנתניה. שמונה קצינים בדרגת סגן-אלוף נשאו את ארונו, ובהספד שקראה חברת משפחה, כתבה לו בת נוי בת ה-18: "אבא שלי, אני לא מאמינה... לא מאמינה שלא תזכה לראות אותי ואת שיר (אחותה התאומה) עולות על מדים בעוד כמה חודשים. אני יודעת שאתה רואה הכול מהשמיים, אבל פה אתה חסר".

 

בבית החולים רמב"ם בחיפה התעורר בינתיים הקצין שנפצע קשה מהירי הלבנוני, סרן עזרא לקיה, ושיפור חל במצבו. לקיה

שיבח את החיילים שהמשיכו להילחם גם אחרי שהוא וסא"ל הררי נפגעו, ואמר כי הררי הוא אבדה גדולה ו"מפקד דגול".

 

אתמול הטיל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את האחריות להתקפות בימים האחרונים בדרום ובצפון על חמאס וממשלת לבנון: "אל תבחנו את הנחישות שלנו להגן על אזרחי מדינת ישראל וחייליה. המדיניות שלנו ברורה - ישראל מגיבה ותמשיך להגיב בתקיפות על כל התקפה".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 04/08/2010 21:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגמ"ש לבנוני שנפגע בתגובה אתמול
צילום: AP
הלוויית סא"ל הררי, היום אחר הצהריים
צילום: רענן בן-צור
מומלצים