שתף קטע נבחר

קברניט סבנה נפטר: "סיפר לדיין על המחבלים"

הטייס שסייע רבות בשחרור המטוס שנחטף בשנת 1972 הלך בתחילת השבוע לעולמו, בגיל 88. בתו סיפרה כי לפני מותו, הנשיא פרס שלח לו איחולי החלמה

רג'ינלד לוי, הקברניט של מטוס סבנה - שנחטף על-ידי מחבלים בשנת 1972, הלך השבוע לעולמו בבריטניה והוא בן 88. בתו סיפרה ל-ynet כי כמה ימים לפני מותו הוא קיבל מכתב מנשיא המדינה, שמעון פרס, ובו איחולי החלמה.

 

בתו, לינדה ליפשיץ, המתגוררת בישראל סיפרה על השיחה האחרונה שלה עם אביה, שסייע רבות לכוחות הביטחון לשחרר את המטוס החטוף - בנמל התעופה בן-גוריון. "ביום שבת האחרון, יום לפני מותו, אבא צלצל אליי וסיפר על המכתב שקיבל מהנשיא פרס. הוא ביקש שאספר לנשיא שקיבלתי את המכתב". למחרת, לקה לוי - שהיה מאושפז בבית חולים - בהתקף לב ומת.


שחרור בני הערובה ממטוס סבנה (צילום: אילן רון, לע"מ)

 

על חטיפת המטוס, לפני 38 שנה, סיפרה בתו של הקברניט היהודי: "הייתי אז דיילת באנגליה. דיברתי עם אבא יום לפני חטיפת המטוס. הוא סיפר לי שבכוונתו לטוס למחרת עם אמא שלי לתל-אביב, לרגל יום הולדתו ה-50. איחלתי יום הולדת שמח ואמרתי שנדבר כשהוא יחזור. בערב ראיתי בטלוויזיה שחטפו את המטוס".

 

היא סיפרה גם על הסיוע הרב שהעניק אביה, ללוחמי סיירת מטכ"ל ששיחררו את בני הערובה. "המחבלים שלחו אותו להגיד לישראלים שהם רציניים. ונתנו לו קצת חומר נפץ, כדי שלא יחשבו שזה משחק. זה היה חומר נפץ מיוחד. בשדה תעופה הוא פגש את משה דיין, שמעון פרס ואחרים. הם אמרו לו מה הם מתכננים לעשות. הם סיפרו לו שאחד החיילים יוריד את האוויר מהגלגלים של המטוס ויגרום לתקלה במערכת הבלמים".

 

לדבריה, הוא התבקש להגיד לארבעת החוטפים שהמטוס לא יכול להמריא. מי שנשלח "לתקן" את המטוס הם לוחמי סיירת מטכ"ל. על המבצע פיקד סגן-אלוף דאז אהוד ברק, מי שהיה מפקד היחידה, ולאחד הלוחמים קראו בנימין נתניהו. "אמרו שמטרה של אבי היא למשוך זמן. להקריא שמות של אסירים. אבא סיפר כי עשה בכוונה טעויות ברשימה ואז הוא היה צריך להקריא

 אותה שוב. אבא אמר למחבלים שחובה לתקן את המטוס. הוא ידע שהטכנאים הם חיילים. כשהיה עם דיין סיפר לו כמה מחבלים היו, מה לבשו ואיפה הם נמצאים במטוס".

 

אבל הגיבור מסבנה היה צריך לעזוב לאחר מכן את בלגיה. "הורי חזרו לבריסל ושם איימו עליהם כל הזמן מארגון ספטמבר השחור. חברת סבנה שלחה אותם לדרום אפריקה, כי שם אש"ף לא פעל. אני עברתי לגור בדרום-אפריקה. לאחר מכן עברתי לישראל. באתי, התחתנו ונשארתי". היא סיפרה כי אביה נהג להגיע מדי פעם לישראל. "הפעם האחרונה היתה ביום ההולדת ה-80 של שמעון פרס, אליה הוזמן". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רג'ינלד לוי. מסר מידע על החוטפים
באדיבות המשפחה
לוי בצעירותו. נחטף ערב יום הולדתו ה-50
באדיבות המשפחה
מומלצים