שתף קטע נבחר

55%: לא לתת אזרחות לכל ילדי העובדים הזרים

רוב מוחלט של הדתיים והחרדים מתנגד לתת אזרחות לילדי העובדים ואילו החילונים חצויים בשאלה, כך עולה מסקר ynet-גשר. וגם: האם החילונים בעד "מדינת כל אזרחיה"?

רוב אזרחי ישראל היהודים מתנגדים לאזרוחם של ילדי העובדים הזרים שהשתקעו במדינה וסבורים כי יש לגרש לפחות חלק מהם לארצותיהם – כך עולה מסקר ynet ועמותת גשר שנערך בעקבות החלטת הממשלה בעניינם. עוד בנתונים: עזרה לנזקקים המקומיים קודמת לסיוע לגר והיתום הזרים, והוצאתם של האחרונים מהארץ תחזק את יהדותה של המדינה ותצמצם את האבטלה. 

 

סקר ynet-גשר נערך על ידי מכון המחקר פאנלס וכלל 503 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישובים היהודיים במדינת ישראל. טעות הדגימה המרבית:4.4% ±.

  

על השאלה הראשונה - האם אתה בעד מתן אזרחות לכלל ילדי העובדים הזרים? – השיבו 55% בשלילה ו-34% בחיוב, ו-11% ענו: "לא יודע/ת". החרדים (100%), הדתיים (85%) והמסורתיים (56%) מתנגדים לאזרוח הזרים, ואילו החילונים חצויים בשאלה זו (44% נגד ו-43% בעד). 

 

הסבר לתוצאות ניתן למצוא בכך ש35% מהנשאלים סבורים שהערך "עניי עירך קודמים" חשוב יותר מסיוע לגר וליתום, לעומת 9% שמחשיבים יותר את השני. עם זאת, 51% טענו ששניהם חשובים באותה מידה ועוד 5% אמרו שבעיניהם אף אחד מהם איננו כזה. 

 

פילוח להגדרות דתיות מלמד שבכל המגזרים רבים אלה המעדיפים את העזרה למקומיים על פני הסיוע לזרים, אך בכולם כמחצית מהנשאלים סבורים כי שני הערכים חשובים במידה שווה.

 

אקט מוסרי או אקט מסוכן?

בהמשך התבקשו משתתפי הסקר לבחור – מבין שלוש אפשרויות – את ההגדרה הקולעת ביותר בעיניהם לאזרוחם ללא הגבלה של ילדי העובדים הזרים. 60% רואים זאת בעין שלילית – מחציתם אומרים כי הדבר יסכן את ישראל בהפיכה למדינת כל אזרחיה ומחציתם סבורים כי זהו צעד שייפגע באזרחים, ואילו 34% בחרו בהגדרה "מעשה הומניטרי חשוב, ובמיוחד לנו, כיהודים". 6% אמרו כי אינם יודעים.

 

גם בשאלה זו החרדים, הדתיים והמסורתיים בחרו בעיקר באחת משתי ההגדרות השליליות כלפי אזרוח ילדי הזרים. גם אצל החילונים המתנגדים גוברים על התומכים, אך הפער קטן למדי (48% נגד ו-45% בעד). 

 

את גירושם מהארץ רואים 67% ממשתתפי הסקר בעין חיובית – 42% שזהו בעיניהם "כורח המציאות" למען שמירה על צביון המדינה ו-25% הסבורים שזהו צעד חיובי לצמצום מספר המובטלים. לעומתם, 33% אומרים שזהו "מעשה אכזרי ולא הומניטרי". בכל המגזרים בחרו רוב הנשאלים באחת משתי האפשרויות הראשונות. 

 

מדינה יהודית או מדינת כל אזרחיה?

ולשאלת מיליון הדולר: "האם אתה בעד מדינה יהודית או הפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה?" . 61% בחרו בשימור המצב הקיים ו-32% בשינויו, ול-7% אין דעה בנושא. בכל המגזרים נבחרה האפשרות הראשונה, אך אצל החילונים ה"ניצחון" היה בפער קטן יחסית (50% לישראל יהודית ו-41% למדינת כל אזרחיה". 

 

אילן גאל-דור, מראשי תנועת גשר: "החברה הישראלית נמצאת במלכוד בין חובתה לדאוג לכל אדם באשר הוא לבין רצונה לראות במדינת ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית. אנו בגשר רואים בברכה את רצון רוב תושבי המדינה לראות בה אופי יהודי, יחד עם הצורך לפתור את בעיית העובדים הזרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנות למען הילדים
צילום: גיל יוחנן
אילן גאלדור
מומלצים