שתף קטע נבחר

עמוס גלעד: השקט יחזור, מצרים תטפל בחמאס

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון מעריך כי למרות האירועים האחרונים בצפון ובדרום, השקט ישוב לשרור בגבולות. הוא סבור שהנהגת לבנון לקחה לתשומת לבה את אזהרותיהם של נתניהו וברק, וממליץ להמשיך בתהליך השלום מול אבו מאזן

"ברגע שהחמאס נחשף כמי שירה מסיני אל אילת ועקבה - המצרים יטפלו בו. אני מעריך שעכשיו השקט היחסי יחזור לשרור בדרום וגם בצפון" - כך אמר האלוף (מיל') עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, בראיון ל-ynet בעקבות האירועים האחרונים בגבולות.

 

לדברי גלעד, התקרית שבה נהרג סגן-אלוף (מיל') דב הררי בגבול הצפון היא רצח של ממש. "זהו מעשה עוין

ורצחני, פעולה מתוכננת של רצח בכוונה תחילה, ללא שום הצדקה וללא שום סיבה", טען גלעד, "צה"ל פעל בתחום ישראל, נקודה. אנחנו יודעים זאת והעולם יודע זאת".

 

גלעד הזכיר כי ממשלת לבנון קיבלה אחריות לירי. "אין כאן שום חייל משוגע שפעל על דעת עצמו. על רקע המציאות בדרום לבנון, שהפכה לחיזבאלליסטן, הזהרנו בעבר שזה מה שעלול לקרות".

 

לדברי ראש האגף המדיני-ביטחוני, בלבנון נמשכת ההסתה נגד ישראל, כמו גם מעורבות החיזבאללה בממשלה, בפרלמנט ובצבא. "בפועל, הצבא הלבנוני אינו בעל הבית בדרום לבנון", אמר גלעד, "החיזבאללה הוא בעל הבית שם. הוא גורם לכך שגם הצבא פעל במקרה זה בניגוד לאינטרס המובהק של ממשלת לבנון - שקט ורגיעה בגבול. המציאות הזאת קשה מאוד, כאילו שהסרטן אוכל את לבנון בפנים, בממשלה, בפרלמנט ועכשיו גם בצבא".

 

למרות הכל, הוא מעריך שמדובר בתקרית נקודתית שלא תוביל להידרדרות. "על רקע רצוננו בשלום עם לבנון, והאזהרות ששיגרו ראש הממשלה ושר הביטחון בעקבות התקרית החמורה, נראה לי שהשקט יחזור לגבול הצפון".

 

"חמאס מנסה לשבש את תהליך השלום"

בנוגע לירי של חמאס מסיני לעבר אילת ועקבה, אמר גלעד כי מדובר ב"אפיק חדש לפעילותו הרצחנית" של הארגון, שמבקש לרצוח אזרחים גם בירדן וגם בישראל. "חמאס פועל לפגוע באינטרסים הלאומיים של שלוש המדינות - ישראל,

מצרים וירדן", אמר, "הוא פועל נגד המדינות המתונות בעולם הערבי. פעולותיו אלה, אותן חשפנו לעין כל באירוע הירי האחרון, בדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, מבהירים שמדובר בארגון טרור קיצוני ואלים, המבקש לשבש את המהלכים לשיחות ישירות בין ישראל לפלסטינים. הדרך לפעול איתו, כמו עם החיזבאללה, היא להמשיך בהרתעה ובסיכול".  

 

בתשובה לשאלה אם המצב במזרח התיכון הפך לנפיץ בעקבות שורת האירועים האחרונה אמר האלוף במילואים גלעד: "אני לא אוהב את המילים הללו, כמו נפיץ. עם זאת, בראייה אסטרטגית ארוכת טווח, ברור שמדובר בחמאס ובחיזבאללה שמבקשים לערער את המציאות במזרח התיכון, בהשראה איראנית".

 

"המצב עתה צפוי לחזור לרגיעה, יחסית", הוסיף גלעד, "אני הייתי מגדיר את המצב כשקט, יחסית, למרות הרקטות באשקלון, באילת ובעקבה. הטרור מורתע, ישראל וגם מצרים פועלות לסיכול הטרור. זה שומר על השקט. הנוסחה עכשיו היא להמשיך בתהליך השלום מול הרשות הפלסטינית הכי מוקדם שאפשר".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד. "הסרטן אוכל את לבנון מבפנים"
צילום: AFP
גבול ישראל-לבנון. "מציאות קשה"
צילום: רויטרס
מומלצים