שתף קטע נבחר

זירת הקניות

נצחון זמני למתנגדי תחנת הכוח הפחמית באשקלון

ראש הממשלה החליט: תוכנית הקמת תחנת הכוח באשקלון וצעדי ההתייעלות במשק החשמל - ייבחנו על ידי משרד האוצר ויידחו בשלושה חודשים לפחות. ההחלטה מנוגדת לכוונת משרד התשתיות, שביקש לקדם את תוכנית התחנה כבר בשבוע הבא

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט היום (א') להעביר את נושא ההתייעלות במשק החשמל לבדיקת משרד האוצר ולדון בנושא בעוד שלושה חודשים. המשמעות: ההחלטה באשר להקמת תחנת כוח פחמית באשקלון, נדחתה גם היא לעת עתה.

 

החלטה זו מתפרשת בקרב פעילי הסביבה ובמשרד להגנת הסביבה כהישג - שכן היא מנוגדת לכוונתו של שר התשתיות, עוזי לנדאו, לקדם כבר בשבוע הבא את תוכנית הקמתה של תחנת הכוח, במתכונת פחמית.

 

עוד בנושא:

 

 

לצורך קידומה של התוכנית, ניסח השר לנדאו החלטה לפיה תוקם תחנה שתופעל בראש ובראשונה על בסיס פחם. במשרד התשתיות מציינים כי הכוונה היא להקים תחנה "דו דלקית" - כלומר כזו שתוכל לעבור הסבה לשימוש בגז.

 

אולם נוסח זה, שאמור היה להגיע כבר בשבוע הבא לישיבת הממשלה, נתקל בהתנגדות חריפה מצד השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. ארדן מבקש כי הנוסח ישונה וכי יוחלט להפעיל את התחנה העתידית בגז טבעי - ולהשאיר את הפחם כגיבוי בלבד.


הבוקר: השר ארדן עם המפגינים נגד התחנה (צילום: גיל יוחנן)

 

החלטת הממשלה היום קובעת כי למרות העבודה שביצע משרד התשתיות בנושא, יועבר הטיפול בו לצוות בראשות מנכ"ל האוצר, חיים שני, בו יהיו חברים גם נציגי משרד התשתיות והמשרד להגנת הסביבה. צוות זה יבחן את הצעדים להתייעלות במשק האנרגיה ויעביר את המלצותיו תוך 90 יום למנכ"ל משרד ראש הממשלה.

 

במסגרת הדיון הבהיר נתניהו כי המטרה היא לבחון את מכלול הצעדים האפשריים - בהם צעדי ההתייעלות בחברת החשמל, עידוד של אנרגיות מתחדשות, עידוד של יצרני חשמל פרטיים - וכאמור גם הקמתה של תחנת כוח נוספת באשקלון (תחנה D).

 

השר ארדן מתח ביקורת חריפה על משרד התשתיות בהקשר זה ואמר כי "להחליט על תחנת כוח פחמית זה הפתרון הקל ביותר, אך המזהם ביותר. היעדר חשמל הוא תולדה של מחדלים של שנים במשרד התשתיות. בצורת החשמל שמאיימים מפניה צפויה לפקוד את המשק בין השנים 2011 ל-2013, אך התחנה באשקלון תוקם לכל המוקדם ב-2015, כך שלא תפתור את הבעיה".

 

בימים האחרונים הודיע ארדן, בתיאום עם ארגוני הסביבה, כי אם יוחלט לקדם את התחנה על בסיס גז טבעי, יוסרו ההתנגדויות הרבות לתוכנית - וניתן יהיה לקדמה במהירות רבה יותר במוסדות התכנון.

 

שר התשתיות, עוזי לנדאו ציין בתגובתו להחלטה כי החלטתו של ראש הממשלה "מעוררת תמיהה, במיוחד לאור תמיכתו של השר להגנת הסביבה ביוזמת משרד התשתיות הלאומיות להקמת תחנת כוח דו-דלקית", אמר השר. "על כל הדחיות בקבלת ההחלטות בנושא משק החשמל, נוספה עוד דחייה. על כל הועדות שכבר הוקמו, הוקמה עוד ועדה. קביעת ראש הממשלה מהווה למעשה דחייה נוספת של החלטה אותה ניתן לבצע כבר היום".

 

לדבריו, המשק הישראלי לא צריך להמתין 90 יום נוספים באם ראש הממשלה יוכל להבטיח כי תחנה דו-דלקית תוכל לפעול כבר בשנת 2015. "לכל נושא תוכנית החירום לחילוץ משק החשמל ובצורת החשמל כבר בשנת 2013 – לא ניתן כל מענה. אומנם הובנה רצינות המשבר, אך לא כך רצינות ההחלטות שהתקבלו".

 

בתוך כך, מחוץ לישיבת הממשלה התקיימה הפגנה של פעילי סביבה ותושבי העיר אשקלון, שקראו לעצור את התוכנית שמקדם משרד התשתיות ולבחון חלופות אחרות. בהפגנה השתתפו למעלה מ-200 תושבים ופעילים מארגונים רבים, בהם "גרינפיס" ו"מגמה ירוקה". המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "לא לתחנה הפחמית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים מחוץ לישיבת הממשלה
צילום: גיל יוחנן
בניגוד לתוכניות. לנדאו
צילום: יוסי וייס
מומלצים