שתף קטע נבחר

זירת הקניות

איך יודעים שהבניין חולה?

אנשים עוברים דירה בגלל מיקום השכונה, או הנגישות לכבישים, איכות מוסדות החינוך ולפעמים גם הסטטוס של השכונה. אבל האם בחרתם בית בסביבה בריאה עבורכם? כי רעש מטריד, אוויר מזוהם וחוסר בתאורה טבעית יכולים לעשות אתכם חולים

עונת הקיץ מאופיינת במעברי דירה רבים. משפחות עם ילדים בוחרות לעבור דירה בחופש הגדול, כדי להספיק ולהתארגן לקראת פתיחת שנת הלימודים. משפחות אחרות מנצלות את התקופה הזאת לשיפוצים.

 

סקרים שבדקו את השיקולים לבחירת דירה מצאו רובם ככולם פרמטרים דומים: איכות מוסדות החינוך, קרבה למרכזי קניות ובילויים ונגישות לצירי התנועה. אולם יש שיקול חשוב לא פחות, שלא תמיד מובא בחשבון, אך יש לו השפעה על איכות חייהם של דרי הבית: האם הבית בריא.

 

מתברר שלא רק יצורים חיים עלולים לחלות, אלא גם מבנים. על פי ארגון הבריאות העולמי, בניין חולה הוא מבנה שעלול לגרום לדייריו בעיות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות, החל מכאבי ראש, גירויים בעור ובעיניים ועד בעיות בדרכי הנשימה, אסתמה ונטייה לדיכאונות.

 

אבי מאור, מנכ"ל קבוצת חנן מור ומומחה לבנייה סביבתית, אומר כי בבחירת הבית יש להביא בחשבון שלושה מרכיבים עיקריים המשפיעים על הבריאות: איכות האוויר וזרימתו; תאורה טבעית; רעש ואקוסטיקה.

 

  • איכות האוויר: "חזית דירה הפונה מערבה לא תאפשר לדייריה לפתוח את החלונות בשעות אחר הצהריים החמות, ובמקרה כזה ניאלץ להגיף חלונות ולהדליק מזגן ואור, דבר שיוביל לצריכת אנרגיה מיותרת ולפגיעה בבריאות‭,"‬ אומר מאור. "חזיתות שפונות לצפון ולדרום מאפשרות כמעט רוב השנה להישאר עם חלונות פתוחים‭."‬

 

לדברי מאור, יש חשיבות עצומה לאוורור, בעיקר במקומות ממוזגים נון-סטופ, שבהם הדיירים (או העובדים) סופגים שוב ושוב את אותו האוויר ואת אותם הווירוסים. "לעיתים האוויר בתוך הדירה מזוהם פי 20 מהאוויר בחוץ בגלל פליטת ‭CO2‬ של הדיירים ושל בעלי החיים, אבק וכימיקלים מחומרי ניקוי ומדבקים. חשוב להכיר את משטר הרוחות בבית, כדי שאפשר יהיה להשתמש בפתחים ליציאת האוויר במקום הנכון‭."‬

 

  • תאורה טבעית: מאור ממליץ לבחור את מיקום הבית לפי תנועת השמש בעונה. "בחורף השמש עוברת מהמזרח למערב דרך הדרום, ובקיץ היא עוברת במרכז השמיים עם נטייה דרומה. לכן לא יעזרו לנו חזיתות גדולות במזרח או במערב, כאשר אי אפשר לפתוח אותן. לעומת זאת, חזית צפונית תמיד משופעת באור, ללא חדירת קרני שמש, וחזית דרומית תיהנה מהשמש ובאמצעות הצללה תמנע חדירת קרינה‭."‬ דירה שמייצרת תאורה טבעית ואוורור, הוא מזכיר, יוצרת תחושה של טמפרטורה נמוכה בארבע מעלות.

 

  • מניעת רעש: שהייה ממושכת באזור רועש פוגעת קשה בבריאות. את הרעש מייצרים כביש ראשי, מטוסים, רכבת או מפעל. לעיתים אפילו פארקים וגינות ציבוריות, שנוצרו לרווחת התושבים, עלולים להוות מקור רעש רציני. בני נוער שורצים בהם עד שעות הלילה הקטנות ומדירים שינה מעיני התושבים. על פי חוק שעות מנוחה, עליהם לעזוב את המקום ב‭.23:00-‬ גם אוטו זבל, שמתחיל את פעולתו לפני שש בבוקר, השעה המותרת בחוק, גוזל שעת שינה יקרה. מאור מציע לבחון מראש את מקורות הרעש הסמוכים לדירה, ואנחנו ממליצים לדרוש מהרשות המקומית לאכוף את החוקים למניעת רעש. כך או כך, פתרון חלקי הוא בהתקנת חלונות אקוסטיים.

 

הטור המלא התפרסם במוסף "זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים