שתף קטע נבחר

אלי ישי: זה "בייבי ויזה", אלפי ילדים מוסתרים

שר הפנים הגן על עמדתו לגרש את ילדי העובדים הזרים, וטען שהוא יודע מה עדיף להם: "יש להם סבא וסבתא שרוצים לראות אותם". גילאון קרא לעברו "גזען פרימיטיבי", וישי הציע לו לחזור בתשובה. "צריך לבוא לילדים ולומר נגמר הטיול. מישהו מהם יקום ויבכה?"

דיון סוער התקיים בצהריים (יום ב') בכנסת, בעניין החלטת הממשלה לגרש 400 מילדי העובדים הזרים. במהלך דיון הפגרה המיוחד הסביר שר הפנים אלי ישי את עמדתו בעניין: "ברגע שהעובדים רואים את הצביעות פה הם מבינים שהקריטריון זה "בייבי ויזה". הוא טען שיש אלפי ילדים, ולא רק 1,200 לפי ההערכות - שמוסתרים כדי שיקבלו אשרה בעתיד.

 

חילופי דברים קשים נרשמו בין השר ישי לח"כ אילן גילאון (מרצ), שצעק לעברו "אתה גזען ופרימיטיבי". השר דרש להוציא את חבר

 הכנסת מהאולם, אך היו"ר ראובן ריבלין הורה לו להמשיך לדבר. ישי אמר: "הסבא והסבתא שלהם שם רוצה לראות אותם".

 

הוא פנה לחברי הכנסת ואמר: "מה? אתם יותר רחמנים ממני? הוקמה ועדה של משרד החינוך ונציגים משפטיים והתקבלה החלטה להשאיר 800 ולהחזיר את השאר לארץ שלהם".

 

ישי האשים שרים וחברי כנסת בצביעות, הוא ציין ש"אף אחד לא מגרש ילדים", ואמר כי אותה החלטה התקבלה בדיוק גם על-ידי ממשלת אולמרט. "כולם מבינים היטב שההורים משתמשים בילדים שלהם", הוא האשים את העובדים הזרים. "צריך לבוא לילדים ולומר נגמר הטיול. מישהו מהילדים יקום ויבכה? תפסיקו לבלבל במוח. תפסיקו עם הצביעות, אני לא מגרש ילד ערירי". שר הפנים גם המליץ לח"כ גילאון לחזור בתשובה.


הילדות צפו בישי. הן לא אמורות לבכות (צילום: גיל יוחנן)

 

שר הפנים אמר בהמשך נאומו כי הוא אינו מבדיל בין ילד המגיע מסודן לילד שהגיע מרומניה. הוא הזהיר כי עוד עשוי להיווצר מצב בו יהיו בישראל עשרות אלפי ילדים של עובדים זרים, שיביאו את בני משפחותיהם לארץ. "ההבדל ביני לבינכם הוא שאני צריך להיות הרע. לי יש אחריות לגורל מדינת ישראל", הוא אמר.

 

"ישראל היא לא מדינת הגירה"

"אנחנו צריכים לעבוד עם חוכמה ועם לב כמו שאמר חיים אורון. אדם שנולד פה אם הוא יודע עברית או לא יודע עברית אני לא מקבל את הקריטריון הזה בכלל. ואם הוא רוצה לשרת או לא רוצה לשרת", אמר ישי בדיון בכנסת. "שמישהו יקום ויגיד שיש הבדל בין ילד בן יום לבין ילד בן 5. ברגע שאתה מאשר ילד אחד אתה מאשר אחד כפול 10 מינימום". הוא הזהיר כי בין חצי מיליון ל-2 מיליון סודנים עושים את דרכם בדרך לישראל.

 

בהמשך נאומו של ישי הוא אמר כי ההחלטה, בה יש קריטריונים. לגירוש, תעבור את מבחן בג"ץ. "הממשלה הזאת אפילו הקלה בקריטריונים מהממשלה הקודמת", הוא אמר. בשלב זה הוא עבר למספרים: "מאיפה אתם יודעים שיש 800? אולי יש 2,000 או 3,000? אם

 אתה משאיר אותם, בפעם הבאה זה יהיה 10,000". הוא הציע לחסום את המעברים בגבול ואמר כי על-פי החוק "אין לעצור בגבול מי שאינו אויב".

 

השר ישי אמר שהוא לא גזען. "אסור להשאיר פה אף משפחה שלא כחוק. צריך להגיד לילד שלום, היינו פה כמה שנים", הוא אמר. לדבריו, ההסתננות מדרום הארץ היה איום קיום על מדינת ישראל. "אני בדעה לקחת אותם במטוסים ולהחזיר אותם לארץ מולדתם. ההורים משתמשים בילדים כמגן אנושי וכפוליסת ביטוח. מדינת ישראל היא לא מדינת הגירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ישי. חושש מרבבות ילדים זרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים