שתף קטע נבחר

לבני רוצה להעיד בוועדה: עדות רה"מ לא משקפת

בניסיון להביך את נתניהו, פנתה יו"ר האופוזיציה לטירקל וביקשה להציג את חלקה בקביעת מדיניות הסגר על עזה. ברק נמנע בינתיים מתגובה על עדות נתניהו, שגלגל את האחריות לפתחו. מלשכתו נמסר כי יאמר את דברו בעדותו בוועדה, מחר

יו"ר האופוזיציה פותחת במהלך שנועד להביך את ראש הממשלה. ציפי לבני פנתה היום (ב') ליו"ר הוועדה החוקרת את הטיפול במשט לעזה, השופט בדימוס יעקב טירקל, בבקשה להעיד בפני הוועדה, ולהציג בפניה את עמדתה בכל הנוגע להטלת הסגר על עזה ולנסיבות שהובילו להטלת הסגר. דיוני הוועדה נפתחו הבוקר, עם עדותו של בנימין נתניהו.

 

במכתב לטירקל כותבת לבני, בין השאר, כי "הסגר על עזה הוא חלק ממדיניות הממשלה הקודמת, בה שימשתי כממלאת מקום ראש הממשלה וכשרת חוץ. עדותו של ראש הממשלה לא נותנת ביטוי ראוי ולא משקפת נכונה את ההיבטים המדיניים והבטחוניים שהיו בבסיס קבלת ההחלטה בדבר הטלת הסגר והצורך בו, כפי שנשקלו בעבר על ידי הגורמים האחראים לכך - ואני בכלל זה. מדיניות כוללת זו רלוונטית הן ביחס לנסיבות שהובילו למשט עצמו, והן להקשר הרחב יותר בו התקבלו אירועי המשט בזירה הלאומית והבינלאומית".


"ימסור תשובות בכתב". נתניהו מעיד, הבוקר (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

מקורביה של לבני אומרים כי עדותה נועדה להוכיח כי היא מוכנה לקחת אחריות על החלטותיה כשרה בכירה, ולא לברוח מהן. לדברי גורם בסביבתה של יו"ר האופוזיציה, "היא תיקח אחריות, בניגוד לביבי שמפזר אותה לכל עבר".

 

מתנועת הליכוד נמסר בתגובה כי "חבל שציפי לבני שוב מתנהלת בחוסר ממלכתיות. בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו מגן בפני ועדת טירקל על הצדק של מדינת ישראל, ובכלל זה על חוקיות הסגר הימי שהטילה על עזה ממשלת לבני-אולמרט, קשה להבין מדוע מנסה ציפי לעורר מחלוקת בשביל רווח פוליטי וחצי כותרת".

 

"נתניהו העיד על יחסי החוץ של ישראל"

שר הביטחון, אהוד ברק, אינו מוכן, לפי שעה, להגיב על עדותו של נתניהו. מלשכת ברק נמסר כי הוא ימסור מחר את עדותו בפני הוועדה, ובה יאמר את דבריו.

 

בעדותו סירב ראש הממשלה לענות על מספר לא מבוטל של שאלות, וכשכן ענה - גלגל במרומז את האחריות למחדלים לפתחו של ברק, שכן הוא עצמו לא היה בארץ בזמן האירועים. "השארתי הנחיות וביקשתי משר הביטחון להפעיל במקרה הצורך אותי ואת שרי השביעייה", אמר. "רציתי שתהיה כאן בארץ כתובת אחת, והוא היה הכתובת כשנסעתי לארצות הברית. נסעתי כי הייתה לי פגישה חשובה ביותר עם הנשיא אובמה".

 

לאחר שספג ביקורת רבה על הדברים, פירסמה לשכתו של נתניהו בצהריים הודעת הבהרה: "כראש הממשלה האחריות הכוללת מוטלת תמיד עלי, בין אם אני בארץ ובין אם אני בחו"ל, וכך היה גם במקרה זה".

 

חלקם הראשון של דברי נתניהו לוועדה נמסר בנוכחות עיתונאים (אם כי הם לא הורשו להכניס טלפונים או אמצעי קשר), ולאחר מכן המשיך בעדות בדלתיים סגורות. דובר הוועדה מסר לאחר מכן כי "במהלך עדותו בדלתיים סגורות, השיב ראש הממשלה בנימין נתניהו על כלל השאלות והנושאים הקשורים בתחום המדיני שהופנו אליו על ידי חברי הוועדה והמשקיפים הבינלאומיים, בדגש על יחסי החוץ של ישראל. על מקצת מהנושאים והנתונים שלא עמדו לרשותו, ישיב ראש הממשלה בכתב".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תיקח אחריות". לבני
צילום: עופר עמרם
בינתיים שותק. ברק
צילום: ירון ברנר
בדלתיים סגורות. נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים