שתף קטע נבחר

שריפה במחנה מיידנק בפולין: אלפי נעליים נהרסו

כבאים פעלו במשך שעות ארוכות להשתלט על הדליקה שפרצה בצריפי מחנה ההשמדה, אך אלפי פריטים נשרפו כליל

דליקה פרצה הלילה (ג') במחנה ההשמדה מיידנק שבפולין ופגעה בצריפי העץ במקום. מכבי האש כיבו את הדליקה כעבור שעות ארוכות, אך מהנהלת אתר ההנצחה נמסר שאלפי נעליים של אסירי המחנה עלו באש. לפי שעה, סיבת השריפה אינה ברורה, אך ההערכה היא שהיתה זו תוצאה של קצר חשמלי.

 

סמוך לחצות דווח על אש המתפשטת במחנה ההשמדה. צוותי כיבוי שהוזעקו למקום פעלו במשך שש שעות כדי להשתלט על הלהבות. "כשני שליש מחלקי הצריף נפגעו, בהם כ-7,000 זוגות נעליים של אסירי המחנה", אמרה דוברת מטעם שירותי הכיבוי. מהנהלת האתר נמסר שמספר הנעליים עומד על כעשרת אלפים. 

 

עם היוודע דבר השריפה טילפן יושב ראש יד ושם, אבנר שלו, למנהל מוזיאון מיידנק, תומס קראנץ', כדי להציע סיוע במאמצי השיקום. "הנזק הוא אובדן למחנה ההשמדה מיידנק שהוא בעל חשיבות מהמעלה הראשונה להיסטוריה של אירופה, פולין והעם היהודי", אמר שלו לעמיתו.

 

מחנה מיידנק הנמצא ליד העיר לובלין, החל לפעול ב-1941 ונרצחו בו יהודים מצ'כוסלובקיה, גרמניה, הונגריה, צרפת, בלגיה, יוון, הולנד ופולין, בהם

אלפים אחרי מרד גטו ורשה. כחצי מיליון בני אדם עברו במיידנק, מהם נספו כ-360 אלף - יותר ממחציתם יהודים. 

 

גם מחנה אושוויץ-בירקנאו נפגע השנה, אז היו אלה שטפונות עזים שאיימו להרוס את אתר ההנצחה. האזור שבו נמצאות המשרפות הוצף, אולם המים לא גרמו לנזק גדול באתר מאחר שמוצגים שנמצאו בקומות קרקע של המבנים הועלו למקומות גבוהים לפני השטפונות. בין היתר הועברו פריטים יקרי ערך, ובהם כל מסמכי הארכיון והמוצגים הנמצאים בקומה הראשונה של המוזיאון.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופיר הכהן
הצריפים נפגעו (ארכיון)
צילום: אופיר הכהן
מומלצים