שתף קטע נבחר

ברק בוועדה: לא דנו בתרחיש של אלימות קיצונית

בחלקה השני של עדות שר הביטחון לפני חברי ועדת טירקל, הודה ברק כי השרים שאלו על אפשרות של אלימות על המרמרה, אך לא דנו בתרחיש קיצוני. "היה מידע מודיעיני והעלנו עוד אפשרויות", אמר. בקדימה תקפו: "הממשלה חסרת אחריות"

הממשלה לא דנה באפשרות שתפרוץ התנגדות אלימה וקשה על סיפון ה"מרמרה". כך הודה היום (ג') שר הביטחון, אהוד ברק, בחלקה השני של עדותו בוועדת טירקל. "היה מידע מודיעיני, והעלנו עוד אפשרויות. בדיוני השביעייה עלתה השאלה מה קורה אם יש התנגדות אלימה מאוד, ואולי ירי למקום של RPG ומקלעים וירי על כוחותינו בים. לדיון הזה לא הגענו".

 

  • לקריאת עדותו המלאה של ראש הממשלה - לחצו כאן

 

לדברי ברק, "היה ברור שזה יהיה יותר אלים מבעבר. אני לא חושב שמישהו העלה על הדעת שנמצא

עצמנו מצרים על מותם של תשעה בני אדם. אי אפשר לומר שאנו, בדרג המדיני, לא היינו חשופים לכך שזה לא יהיה פשוט, ויחד עם זה גם לכך שאפשר לעשות את זה. במבצעים תמיד יש שוליים של אי ודאות. במקרים כאלה אתה יוצר קשת של אפשרויות". הוא הוסיף, כי "הדרג המדיני צריך להחליט החלטה מהותית ולא מאיזה צד יורדים במסוק, ואז מהדרג המבצעי צריך לשאול אם מסוגלים לבצע או לא". 


ברק. עומד מאחורי ההחלטה לעצור את המשט (צילום: עמוס בן גרשום, לע"ם)

 

שר הביטחון אמר כי מבצע ההשתלטות על המשט כלל התמודדות עם אלימות, "אך לא עם RPG או מקלע, טיל או מטען". הוא הדגיש כי השייטת, שלוחמיה השתלטו על ה"מרמרה", היא "המערכת המלוטשת ביותר בצה"ל, הם מבצעים שלא ייאמנו".

 

"התרשמנו שהדברים מוכנים היטב" 

לעומת זאת, ברק ציין כי בנוגע להיבטים אחרים של סיכול המשט נעשתה עבודת הכנה מרשימה. "עלו שאלות לגבי כבודה, או איך לשכן את האנשים, איפה, ומי יטפל בהם כשיגיעו לארץ. נשאלו שאלות, מה עושים עם הכסף? חשבנו אולי להביא אותם לעזה. התרשמנו בדיון שהדברים מוכנים היטב".

 

חבר הוועדה מיגל דויטש שאל את ברק אם היה חוזר על הפעולה, אם כל המידע שידוע היום היה ידוע אז. "ברמת אם לעצור - לא בשאלה איך לפעול, אני מניח שכן", השיב שר הביטחון, "זאת מערכת שלומדת כל הזמן, צריך ללמוד כל הזמן ולשפר".

 

שר הביטחון נשאל על המגעים עם הטורקים לפני הגעת המשט וענה כי הוא מעדיף לענות בדלתיים

סגורות. עם זאת, הוא סיפר כי רוב הגורמים שישראל דיברה עמם טענו שלא ניתן לעצור את הספינות. "עמדת ממשלת טורקיה בעייתית", אמר ברק, "ההידרדרות ביחסים עם טורקיה לא החלה עם המשט וההידרדרות גרמה לסוג ההתייצבות מהסוג הזה של הטורקים".

 

בקדימה מיהרו למתוח ביקורת על עדות שר הביטחון, שלקח אחריות אך גם גלגל אותה לפתחו של צה"ל. "ברק שובר את שיאי החוצפה של נתניהו ובלי בושה מטיל על לובשי המדים את האחריות לכשליו שלו ושל ממשלתו", נמסר. "יום אחר יום הציבור רואה את ממשלתו זורקת אחריות לכל עבר, מגמגמת ומחפשת אשמים בהסתבכות אותה היא יצרה בעצמה. ממשלת נתניהו היא לא רק ממשלה חסרת אחריות, היא גם לא יודעת לקחת אחריות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"היה ברור שזה יהיה יותר אלים מבעבר". ברק
צילום: AP
מומלצים