שתף קטע נבחר

"גדודי אל אקצה" נטלו אחריות על הפיגוע בנתניה

בהודעה שפורסמה בבירות נטען כי קבוצת "החלל סעד סאייל", שהיא חלק מגדודי אל אקצה, אחראית לפיגוע, שבו נפצעו עשרות אנשים. עם זאת, מעריכים גורמים ביטחוניים פלסטיניים שהג'יהאד האיסלמי הוא האחראי האמיתי. להערכתם, אופי הפיגוע מעיד על שיתוף פעולה בין הג'יהאד לבין החיזבאללה

קבוצה על שם "החלל סעד סאייל" נטלה היום (ג') אחריות לפיגוע אתמול בנתניה. בהודעה שפורסמה בביירות נטען כי הקבוצה היא חלק מגדודי אל אקצה, ארגון שנטל לאחרונה אחריות על מספר פיגועים. עוד נטען כי הפיגוע בנתניה הוא תגובה לחיסולם של בכירים פלסטינים על ידי ישראל, האחרון שבהם מזכיר הפתח בטול כרם, ת'אבת ת'אבת.
גורמים ביטחוניים פלסטינים מעריכים כי ארגון הג'יהאד האיסלמי עמד מאחורי הפיגוע. להערכתם, אופי הפיגוע מעיד על שיתוף פעולה בין הג'יהאד האיסלמי לחיזבאללה.

תשעה פצועים עדיין מאושפזים

תשעה פצועים מפיגוע התופת אתמול בנתניה עדיין מאושפזים בבתי החולים. בבית החולים בלינסון בפתח תקווה מאושפז במצב קשה אדם, שנבדקת מעורבותו בפיגוע. שמונה פצועים מאושפזים במצב קל בבית החולים הלל יפה בחדרה ובבית החולים לניאדו בנתניה. בסך הכל נפצעו 56 בני אדם, ורובם שוחררו כבר לבתיהם.
המשטרה מעריכה כעת כי הפיצוץ נגרם ממכונית תופת. הפיצוץ היה בתוך מכונית חונה, שנגנבה לפני שלושה חודשים. כשעה לפני הפיצוץ רשם פקח דו"ח למכונית. עדי ראייה סיפרו על מכונית שנמלטה מהמקום, זמן קצר לאחר המקום. טרם ברור אם יש למכונית הנמלטת קשר לפיגוע. מהמשטרה נמסר כי הם מחפשים אחר חשוד שנראה נמלט מהמקום.
המפכ"ל, רב ניצב שלמה אהרונישקי, שנכנס אתמול לתפקיד, העריך כי מטען התופת כלל כעשרה קילוגרם של חומר נפץ לא תקני. רב ניצב שלמה אהרונישקי העריך כי בתקופה הקרובה ינסו ארגוני הטרור לבצע פיגועים נוספים וכי הפעילות האינטנסיבית של מערכת הביטחון מנעה לפחות חלק מהפיגועים המתוכננים.

"אני מרגיש שיצאנו בזול"

הפיגוע אירע סמוך לשעה שבע בערב, בפינת רחובות דיזנגוף והרצל מספר 9, בכניסה למדרחוב של נתניה. "זה פיגוע קל הרבה יותר מהפיגוע שהיה לא מזמן בחדרה", אומר ד"ר בוריס קסל, מבית החולים "הלל יפה", "יש מספר פצועים שאושפזו במחלקה כירורגית, ככל הנראה רק ליום אחד, וכל יתר הפצועים נפגעו באורח קל ממש. יש להם פגיעות אורטופדיות, חתכים בגפיים, שטפי דם ורסיסים".
בין הפצועים שהובהלו לבית החולים היתה גם אנאיס בוחבוט, בת 12 מנתניה, שקנתה קלטות בחנות מוזיקה, מטרים בודדים ממקום הפיצוץ. "הייתי עם אמא שלי בחנות מול הפיגוע", היא מספרת בדמעות, מבוהלת עד אימה. "שמענו שלושה פיצוצים ומיד נשכבנו על הרצפה בתוך החנות. נפל לי מוט על הראש והרגשתי כאבים. לא הבנתי מה קורה. אבא שלי היה צריך לבוא לאסוף אותנו, אז מיד התחלנו לחפש אותו כי פחדנו שקרה לו משהו. ראיתי עשן ומלא אנשים רצים והיו שתי מכוניות מעוכות. בסוף מצאתי את אבא שלי, הזכוכיות באוטו שלו התפוצצו כי הוא היה קרוב למקום אבל הוא לא נפצע".
"הלכתי לשתות עם אשתי ולטייל במרכז העיר ונקלעתי לפיגוע", סיפר פצוע אחר, נחום נגליה, בן 77 מנתניה "היו פיצוצים, עשן, זכוכיות עפו. אני נפגעתי מרסיסים ואשתי נחבלה ברגל אבל אני מרגיש שיצאנו בזול".
נורית, עובדת בחנות "אופטיקנה", הסמוכה למקום האירוע, סיפרה ל-ynet: "שמענו את הפיצוצים וראינו הבזק אש ולהבות. הכל היה מלא עשן והרחוב התמלא בריח של אבק שריפה. זה היה מאוד מפחיד. רצנו בהיסטריה ונכנסו לחדר האחורי כדי שלא להיפגע".
פרמדיק של מד"א שהגיע למקום אמר כי "ביחס להרס האדיר באיזור, מספר הנפגעים הוא כמו נס".

בכתיבת הידיעה השתתפו סמדר שמואלי, פאוזי אבו טועמה וורד לוביץ'

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
מקום הפיגוע בנתניה
צילום ערוץ 2
צילום ערוץ 2
מקום הפיגוע
צילום ערוץ 2
צילום: מאיר פרטוש
הגיע למקום הפיגוע. אהרונשיקי
צילום: מאיר פרטוש
דו"ח החניה שניתן למכונית התופת
צילום דרור זיסמן
אחת הפצועות בפיגוע
צילום דרור זיסמן
מומלצים