שתף קטע נבחר

לקראת הרמדאן: קמפיין ערבי נגד התמר הישראלי

"ידידי אל אקצא", ארגון בריטי פרו פלסטיני, קורא לחרם איסלאמי על התמרים מישראל, אשר נחשבים למרכיב חשוב בעת שבירת הצום. "ההתנחלויות מעסיקות ילדים פלסטינים בתנאים מחפירים", טוענים בארגון

חודש הרמדאן החל היום (ד') ברוב המדינות הערביות והאיסלאמיות (בעולם השיעי הוא יתחיל רק מחר) והדבר מנוצל על ידי ארגונים אנטי-ישראליים לקמפיין כנגד צריכת תמרים תוצרת ישראל. התמר נחשב מרכיב חשוב בעת שבירת הצום, וצריכתו במהלך חודש הצום עולה בצורה ניכרת בעולם הערבי והמוסלמי.

 

את הקריאות להחרמת התמר הישראלי הפיצו ארגונים פרו פלסטינים הפעילים באירופה והן קיבלו במה בכלי התקשורת הערביים ובאיראן. ארגון "ידידי אל אקצא" בבריטניה פרסם הודעה בה הוא קורא למוסלמים באירופה להקפיד שלא לרכוש תמר מתוצרת ישראלית.

 

לטענת הארגון, מקורם של תמרים אלה בהתנחלויות בבקעת הירדן ולכן צריכתם אסורה. "באמצעות צריכת תמרים אלה, אתם עוזרים למתנחלים לגנוב אדמה", נכתב בהודעה שצוטטה על ידי סוכנות הידיעות האיראנית (אירנ"א).

 

"הפלסטינים מועסקים תמורת סכומים זעמים"

ההודעה שללה גם את הטענה הישראלית, לפיה החרם על התמרים יפגע בעובדים הפלסטינים המועסקים על ידי מגדלי התמרים. "הפלסטינים מועסקים תמורת סכומים זעומים ועובדים בעבודות שהמתנחלים אינם מסכימים לעבוד בהן", נכתב עוד.

 

ארגון "ידידי אל אקצא" אף הדגיש כי ההתנחלויות מעסיקות ילדים פלסטינים בתנאים מחפירים ולכן בסופו של דבר מחיר התמר הישראלי נמוך מזה של החקלאים הפלסטינים.

 

הארגון הפלסטיני טוען כי ייצוא התמרים הישראלים מבקעת הירדן לאיחוד האירופי מסתכם בכ-5,000 טון בשנה, דבר היוצר הכנסה של כ-50 מיליון יורו בשנה. יצוין כי הודעות דומות פורסמו לא רק בבריטניה אלא במדינות נוספות באיחוד כמו בלגיה, צרפת והולנד.

 

מארגון מגדלי הפירות בישראל טרם נמסרה תגובה.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק נימן, לע"מ
התמר - מצטרף לסכסוך
צילום: מארק נימן, לע"מ
מומלצים