שתף קטע נבחר

הגז מתמר צפוי להתחיל לזרום עד סתיו 2012

הגז יוזרם דרך אסדת ים תטיס, עקב התמהמהות המדינה בקביעת נקודת הקליטה הצפונית והרצון להתמודד על חוזי הגז שנותרו במשק. עקב השימוש במתקן הקליטה של ים תטיס, עלות הפקת הגז הצטמצמה לכ־2.2 מיליארד שקל

שותפות הקידוח בקידוח הגז תמר צפויות להזרים את הגז הטבעי למערכת הארצית עד סתיו 2012. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הגז יוזרם דרך אסדת ים תטיס באמצעות חיבור ישיר בין המאגרים שאורכו כ-140 ק"מ. זאת עקב התמהמהות המדינה בקביעת נקודת הקליטה הצפונית שנמצאת מול קידוחי הגז והרצון להתמודד על חוזי הגז שנותרו במשק, כולל המכרז האחרון של חברת החשמל בהיקף 6 מיליארד שקל.

 

עד היום חתמו השותפות בתמר - נובל אנרג'י, ישראמקו, דלק קידוחים, אבנר ודור אנרגיה - על שלושה מזכרי הבנות לאספקת גז. הראשון עם חברת החשמל בהיקף של כ־10 מיליארד דולר, השני עם דליה אנרגיות בהיקף של כמיליארד דולר והשלישי מול מפעל סיליקט בדימונה בהיקף של כחצי מיליארד דולר. עם ההחלטה להזרים את הגז דרך ים תטיס ישאפו השותפות לחתום רשמית על חוזי האספקה. 

 

כמו כן הגיעו שותפות הקידוח בתמר להבנות מסחריות עם החברה לישראל בדבר אספקה של 2.2 BCM (מיליארד מ"ק) בעלות של כ־6 מיליארד שקל, וחיבור מאגר הגז תמר יאפשר להן לחתום על הסכם.

 

גורמים המקורבים לתמר מעריכים שעלות הפקת הגז תהיה 2.5-2 מיליארד דולר, לעומת עלות מוצהרת של 2.8 מיליארד דולר. החיסכון הושג בעקבות אי־הקמת נקודת קליטה צפונית. עם זאת, שר התשתיות עוזי לנדאו אמר אתמול כי בכוונתו להמשיך ולקדם את הקמת מתקן הקליטה הצפוני שמיועדת עבור קידוח לוויתן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים