שתף קטע נבחר

רב תכליתי

"הרב הצבאי החדש אינו ספון בד' אמות העשייה הדתית. הוא בא מרקע קרבי ופועל ביחידה בצורה משמעותית לחיי החיילים, ולא רק הדתיים". אבי רט נכח בטקס סיום קורס קציני הרבנות

תאונת המסוק ברומניה לפני שבועיים, חשפה פן נוסף בעבודת הרבנות הצבאית. עבודת הקודש של איתור וזיהוי הגופות בתנאי שטח ומזג אויר קשים, וכל הטיפול בנושא עד הבאת החיילים לקבורה ראויה בארץ ישראל. המשימה הזו שפכה אור חדש על עבודת הרבנים הצבאיים, שביחד עם שאר גורמי החילוץ האיתור והזיהוי הפכו את המשימה הגדולה הזו לאפשרית.

 

הדוגמא הזו, היא עוד עדות אחת מני רבות על השינוי המשמעותי שחל בתפקיד הרבנות הצבאית. אם מאז הקמת הצבא ובמשך שנים נתפס תפקידו של הרב הצבאי כמשגיח כשרות ,אחראי על הערוב סביב המחנה, מספק מצות לפסח ואומר 'אל מלא רחמים' בהלוויות, הרי שבשנים האחרונות, כתוצאה מנסיבות שונות ורבות אנו עדים לשינוי משמעותי באישיותו ובתפקידו של הרב הצבאי.

 

הייתי אתמול בכותל המערבי, בטקס סיום קורס רבנים צבאיים וקבלת דרגות הקצונה. על הבמה ניצב זקוף וגאה תת אלוף רפי פרץ, הרב הראשי לצה"ל, טייס יסעור במקצועו. השילוב הזה של רב ראשי וטייס, כמו אצל הרב הצבאי הקודם הרב רונצקי - רב ראשי ולוחם סיירת מהולל, נותן מימד חדש לכל נושא הרבנות הצבאית.

 

ליד הרב הראשי לצה"ל בשדרת הפיקוד של הרבנות הצבאים ניצבו רבנים צבאיים עם כנפי צניחה או סמלי יחידות קרביות אחרות, רבנים שבאים מרקע קרבי ומבצעי מעבר לרקע התורני-רבני. הרבנים היום יוצאים לאימונים עם היחידות, משתתפים בפעילות מבצעית, ומביאים איתם ניסיון צבאי - הן קרבי והן תורני. רבני יחידות הנוטלים חלק בישיבות סגל ובדיונים צבאיים לא יושבים שם רק על תקן של משגיחי כשרות או אלו שאומרים דבר תורה קצר, אלא גם נוטלים חלק בדיונים המקצועיים, מבינים את השפה הצבאית ואת צרכי היחידות.

 

רבנות צבאית אחרת

ביליתי שבת שלמה עם הסגל הבכיר של הרבנות הצבאית, כמו גם סדרת מפגשים נוספת איתם במסגרת השתלמות מקצועית למדתי להכיר ולראות מקרוב את השינוי המבורך בתפקידו ובאישיותו של הרב הצבאי. לא עוד רב הספון בד' אמות של עשייה דתית בלבד, של השגחה על הכשרות במטבח ודאגה לבית הכנסת, אלא רב שבא מרקע צבאי וקרבי, הפועל ונוכח ביחידה גם בנושאי רווחת הפרט, תכנון אימונים, וחלילה זיהוי והבאה לקבורה. רב היודע לדבר ולהבין גם את השפה הצבאית המקצועית ולא רק את שפת ההלכה והמדרשים, רב שהחיילים, ולא רק הדתיים שבהם, רואים בו דמות רוחנית, מקצועית, משמעותית ורלוונטית לחיים שלהם לא רק בתחום הכשרות והשבת, אלא במכלול החיים הצבאיים.

 

אלו שעדיין רואים לנגד עיניהם את הדמות ההיסטורית של הרב הצבאי ושל הרבנות הצבאית, צריכים להתעדכן. כמו מכלול השינויים שהצבא והחברה הישראלית עוברים, גם הרבנות הצבאית עוברת בשנים האחרונות מהפכים ושינויים. זה טוב לצבא, טוב לרבנות הצבאית, טוב למדינה.

 

מכיוון שצה"ל הוא כור ההיתוך של החברה הישראלית. מכיוון שבצה"ל נמצאים ונפגשים כולם, אזי חשיבות הרבנות הצבאית בצומת הדרכים הישראלית הזו חשובה ונחוצה שבעתיים. בצומת הזו צריך להימצא ולהיות נוכח הרב הצבאי, כשהוא רלוונטי לחיילים. משמש להם כדמות רוחנית וכחבר, כאיש מקצוע וכשותף, כמי שנוטל חלק בפעילות המבצעית ובמקביל דואג לכל תחומי ההלכה. זה אתגר לא קטן ליצור את הדמות הרבנית הצבאית הזו.

 

אם תשכיל הרבנות הצבאית בתהליכי ההכשרה השונים של הרבנים הצבאיים, לכוון את דרכה לדגם הזה של הרב אז ייתכן שהמילה מהפך תהיה נכונה גם לרבנות הצבאית. אם תצליח להכשיר וליצור בכל שדרות הרבנות הצבאית רבנים שיהיו בני תורה ותלמידי חכמים מצד אחד, ומצד שני מעורבים בדעת עם הבריות ועם העשייה הצבאית המקצועית, אם תצליח לחבר בין אנשים וביון עולמות, ולתת מימד של גובה רוחני לעשייה הצבאית, אם יצעדו הרבנים הצבאיים במסעות עם החיילים, ויהוו להם מודל לדוגמא אישית ולחוסן אמוני ורוחני, אם ידעו ללוות את החייל ומשפחתו ברגעי שמחה וברגעי משבר, אזי יתכן ועדים אנו לשינוי ולמהפך של ממש גם בחזית הזו של הרבנות הצבאית.

 

לעמוד אתמול מול הכותל המערבי ולראות את הרבנים הקצינים החדשים ובני משפחותיהם, לראות את החיבור המיוחס לדוד המלך המכונה - 'עדינו העצני', ולראות רב ראשי לצבא הגנה לישראל, עם כנפי טייס, רב ששני בניו וחתנו קצינים בצבא, כמו גם לראות לידו את סא"ל בן ארצי עם כנפי הטייס, ואת שאר הרבנים הצבאיים עם כנפי צניחה, או סמלי סיירות ויחידות קרביות אחרות - כל זה יוצר יותר מרעד קל בכנף. כל זה נותן תקווה שהשינוי המבורך הזה, שבא לידי ביטוי באסון המסוק ברומניה, אכן ימשיך יקרין וישפיע על כל מרחבי העשייה הצבאית והכלל ישראלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשימה ברומניה
צילום: דובר צה"ל
הרבנים הצבאיים. הנכנס והיוצא
צילום: גיא אסיאג
מומלצים