שתף קטע נבחר

תרומה לתורמים. מדריך חדש לעמותות בארץ

רוצים לתרום אך גם להיות בטוחים כי תרומתכם תגיע לעמותה מוכרת ואמינה? מחפשים מקום בטוח ומתאים להתנדב בו? תוהים מה קרה לתרומתכם? אתר חדש, 'גיידסטאר ישראל', עושה סדר בלא פחות מ-30 אלף העמותות הפעילות היום בישראל. עתיד שקוף למגזר השלישי

תהיתם פעם מה קורה לכספי התרומה שהעברתם במסרון מהיר לעמותה בלתי מוכרת? ביקשתם פעם לתרום או להתנדב בתחום מסויים ולא ידעתם לאן לפנות? לא פחות מ-30 אלף (!) עמותות רשומות כיום בישראל. העמימות סביבן, השמועות והמקרים של עמותות קש הצצים לעתים בתקשורת, מרתיעים חלק מהאוכלוסיה בישראל מלתרום. גיידסטאר, גרסה ישראלית של מיזם דומה בחו"ל, מנסה להפיג את החששות ולפזר את הערפל.

 

"שקיפות היא שם המשחק", כפי שמצטט עורך הדין ירון קידר, לשעבר רשם העמותות וכיום מיוזמי גיידסטאר. "אור השמש הינו המטהר הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר היעיל ביותר. לפני חמש שנים", הוא מספר "הוגדר היעד - הקמת מאגר מידע אינטרנטי של תיקי העמותות. באותה העת היו כלל פרטי העמותות מצויים בתיקי קרטון ובמערכת המחשוב של רשם העמותות, ניתן היה לראות פרטים פורמאליים בודדים".

 

העיון בתיקי העמותות היה אפשרי אך כרוך בטרחה רבה מצד הפונה. "המטרה שלנו, מלבד שקיפות מקסימלית, היא לייצר עבור הארגונים חלון ראווה להצגת פעילותן ולסייע להם בקידום מטרותיהם ובפעילותם מול תורמים ומתנדבים", ממשיך עו"ד קידר. "בעתיד יכלול האתר אפשרויות חיפוש והצלבה. ניתן יהיה להסיר חלק ניכר מחששות הציבור לגבי הארגונים ולגבי היעוד של התרומות ולנפץ את הדימוי המוטעה''.

 

המודל עליו מבוסס האתר פותח בארה"ב ב-1994, ומשלב מידע ממשלתי ומידע וולנטרי אותו מוסיפים הארגונים בעצמם לפרופיל שלהם. גיידסטאר ארה"ב הוא כיום מקור המידע המקיף ביותר אודות לא פחות מ 1.7 מיליון ארגונים ללא כוונות רווח הפעילים בארה"ב.

 

מעל שש שנות תכנון ועבודה, בשיתוף משרד המשפטים, ג'וינט ישראל וקרן יד הנדיב, הניבו את מאגר המידע הנוכחי, המעניק אפשרות לעיין בפרטי העמותות הרשומות במאגר רשם העמותות. החשיפה באתר אמורה לעודד תורמים ומתנדבים וליצור שיתופי פעולה בין עמותות מתוך כוונה לחזק את המגזר השלישי בישראל ולהפוך אותו לנגיש יותר עבור כולם.

 

''כמחצית מהעמותות הרשומות אינן נראות באינטרנט, אין להן אתר או כל פרסום ציבורי אחר. בעזרת האתר אנו מספקים ייצוג באינטרנט לעמותות שלא זכו בכך עד היום'', מסביר רועי בילר, מנכ"ל NPTECH - יוזמת ומבצעת האתר. 

 

בילר וקידר מקווים ליצור שקיפות ציבורית בהתנהלות העמותות בישראל. תורמים ומתנדבים יוכלו לגלוש ולמצוא מידע רשמי אודות צורת ההתנהלות של כל עמותה פעילה בישראל.

 

גיידסטאר עלה לרשת רק לפני ימים אחדים, ומפעיליו כבר מספרים על פניה מצד מאות עמותות להצטרף. בשנה הקרובה מתכוונים היוזמים להגיע אל כל העמותות וכך ליצור את מאגר המידע המקיף ביותר של ארגוני החברה האזרחית בישראל.

 

''חשוב להדגיש כי כל השירותים שלנו לעמותות ניתנים ללא תמורה. גיידסטאר הוא פרויקט ללא מטרת רווח, שפותח על ידי גורמים פילנתרופיים וממשלת ישראל", מוסיף בילר. בעתיד ניתן לצפות כי באתר ידווחו גם על עמותות שאינן פעילות אך עדיין רשומות אצל רשם העמותות.

 

חיפוש מהיר מגלה ממשק ידידותי המאפשר חיפוש בעזרת מילות מפתח ומספק נתונים רבים. האתר מתעדכן מדי יום, כשעוד ועוד עמותות נעניות לפניה ומעלות חומרים לגבי פעילותן. 

 

  • רוצים להתנדב? עמותת רוח טובה מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומים, שעות נוחות ואיזור מגורים.
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדריך שיעשה סדר בין אלפי העמותות. התרמה של מח עצם
צילום: עופר עמרם
איסוף תרומות לילדים בעזה
צילום: ירון ברנר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים