שתף קטע נבחר

וודסטוק של החנונים: חובבי מטאורים בדרך דרומה

לקראת גשם המטאורים הנדיר הלילה, התכנסו מאות חובבי אסטרונומיה בתל-אביב, ועם תרמילים ומזרונים - החלו את המסע לפארק תמנע: "אנחנו אולי חנונים, אבל לא כל יום נופלות עליך חתיכות מהשמיים"

"בוא'נה, כל החנונים של המדינה פה". מאות ישראלים, צעירים ומבוגרים, חובבי אסטרונומיה וסתם רומנטיקנים, התאספו בצהריים (יום ה') בתחנת הרכבת בתל-אביב, בדרכם בהסעות מאורגנות לפארק תמנע כדי לצפות בגשם המטאורים שצפוי הלילה באזור. "זה מגניב, יפה ורומנטי. חתיכות מהשמיים לא נופלות עליך כל יום", אמר ברוך וכיטוב, שעושה את כל הדרך מצפת למצפה-רמון.

 

המחזה המרהיב שיתגלה הלילה בשמיים חוזר על עצמו מדי שנה. בפארק תמנע בערבה, שנחשב לאחד האזורים הטובים

ביותר לצפייה בגשם המטאורים בגלל גובהו הנמוך והאפלה המוחלטת בלילה, החליטו למנף את האירוע האסטרונומי יוצא הדופן לטובת התיירות המקומית, ומתכננים חגיגה של ממש. אזורים נוספים באזור הערבה והנגב, יהיו גם הם הלילה יעדים

אטרקטיביים למטיילים.

 

וכיטוב מספק ניתוח סוציולוגי לשיירת היורדים דרומה. "אני מודה שזה תחביב של חנונים, וכל החנונים של המדינה על האוטובוס. זו תופעה מדהימה שאי אפשר לראות במרכז הארץ בגלל התאורה בערים, ולכן צריך להגיע למקום חשוך ונמוך, ותמנע הוא המקום הטוב ביותר".

 

עם טלסקופ מקצועי על הגב, מזרונים ומזון יצאו גם אפיק מבית-אל וחבריו לכיוון תמנע. בכל שנה, מספר אופיר, הוא עושה את הדרך דרומה, לצפות בתופעה המרהיבה. "זה תחביב מסקרן מאוד. פעם בשבוע אני פותח את הטלסקופ ומסתכל על כוכבים. היום יש הזדמנות טובה לצפות בשמיים, יהיו בשטח אנשים מקצועיים שיסבירו על התופעה והראות צפויה להיות מדהימה", הוא מסביר.

 

דוד ונומה מרקוס, תושבי כפר-סבא שעלו לפני כמה שנים מארצות הברית, הם המבוגרים בחבורה שעשתה את הדרך בהסעה המאורגנת לתמנע. "גם שם", מספרת נומה, "היינו רודפים אחרי תופעות טבע יוצאות דופן. הפעם האחרונה שראינו תופעה דומה היתה בליקוי חמה באורגון והיה נפלא". היא מספרת כי גשם של מטאורים מעולם לא ראתה. "אומרים שזה

דבר מדהים. פעם בחיים יוצא לך לעשות חוויה כזו, לצאת מהשגרה, לשכב על מזרונים במדבר ולצפות בכוכבים".

 

אבל בזמן שהישראלים שידרימו כבר נושאים את מבטם לשמיים, בצה"ל מבקשים להחזיר אותם לקרקע המציאות, ומזהירים מכניסה לשטחי אש. "בעקבות פרסומים בכלי התקשורת על מטיילים המתכננים לשהות במהלך הלילה בשטחים פתוחים על מנת לצפות במטר המטאורים הצפוי, דובר צה"ל מבקש להזכיר כי הכניסה לאזורים המשמשים כאזורי אימון של צה"ל אסורה ומסוכנת", נכתב בהודעה מטעם הצבא. "יש לבדוק את מסלול הטיול עם הגורמים המוסמכים, ולהישמע לשלטי האזהרה בשטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
בלדה בין כוכבים, הלילה בתמנע. המקצוענים יסבירו
צילום: נאס"א
מומלצים