שתף קטע נבחר

"טורקיה עושה שימוש בנשק כימי נגד הכורדים"

אתר האינטרנט של השבועון הגרמני "דר שפיגל" מדווח כי הגיעו לידיו צילומים בהם שמונה גופות חרוכות של לוחמים במחתרת הכורדית (PKK). התמונות נשלחו לבדיקה ולחוות דעת של מומחים והמסקנה היתה ברורה: טורקיה השתמשה בנשק כימי

האם טורקיה עושה שימוש בנשק כימי נגד המורדים הכורדים? אתר האינטרנט של השבועון הגרמני "דר שפיגל" דיווח הערב (יום ה') כי הגיעו לידיו צילומים בהם נראות גופות של לוחמים במחתרת הכורדית (PKK) שנפגעו לכאורה מנשק כימי. השבועון, שמסתמך על דיווח מסוף השבוע, טוען כי מומחים גרמנים בדקו את הצילומים ומצאו אותם אמינים.

 

על-פי הדיווח, בצילומים המזוויעים נראות גופות וחלקי גופות חרוכים וצרובים. פעילי זכויות אדם כורדים סבורים כי מדובר בשמונה חברי המחתרת הכורדית שנהרגו במהלך קרבות שניהלו עם הצבא הטורקי בספטמבר 2009. הצילומים הועברו בחודש מארס למשלחת שכללה פעילי זכויות אדם מגרמניה, עיתונאים ופוליטיקאים טורקים השייכים למפלגת השמאל הקיצוני.

 

על-פי הדיווח, הצילומים הועברו למעבדה ומומחים באוניברסיטת המבורג נתבקשו לחוות את דעתם על הפגיעות שמופיעות על הגופות, ואלה אישרו את החשד הראשוני לשימוש בנשק כימי. "קיימת סבירות גבוהה ששמונת הכורדים האלה מתו עקב שימוש במרכיבים כימיים", אמר המומחה הנס באומן לשבועון.

 

זו אינה הפעם הראשונה שמתעורר חשד כי טורקיה עושה שימוש בנשק כימי, בניגוד לאמנה הבינלאומית שהיא חתומה עליה.

 בעקבות המקרה האחרון קוראים פוליטיקאים בגרמניה להקים ועדת חקירה בינלאומית עצמאית בנושא. "טורקיה חשודה בשימוש בנשק כימי מזה שנים. תושבים מקומיים אומרים זאת שוב ושוב. מציאת ההוכחה - היא הדבר המסובך", אומרת גיסלה פנטקר, מומחית לענייני טורקיה בארגון הבינלאומי של "פיזליוגים נגד מלחמה גרעינית".

 

במקביל, פרסם היום העיתון הגרמני "טאגס צייטונג" כי גם בידיו תמונות של שישה כורדים שנהרגו כתוצאה מהפצצה כימית. העיתון פרסם גם הכחשה מטעם משרד החוץ הטורקי להאשמות. "טורקיה חתומה על האמנה הבינלאומית נגד שימוש בנשק כימי, וכוחות הביטחון שלה אינם מחזיקים בנשק כזה או בנשק ביולוגי", נמסר בהודעה מאנקרה.

 

המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים טורקים (ארכיון)
צילום: AFP
מורדים כורדים (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים