שתף קטע נבחר

אדום וצווחני: קוף חדש התגלה בקולומביה

משלחת חוקרים גילתה ביערות קולומביה תת-מין חדש של קוף טיטי צווחני ואדמדם. הקוף הקטן בעל פרווה אדומה אפורה, מצוייד בזנב חזק וארוך, בגודל של כלב קטן, נצפה לראשונה בשנת 1976 ורק לאחרונה נלכד ותועד בשטח. למרות התגלית, המדענים כבר מזהירים כי ישנם כ-250 פרטים בלבד והם מצויים בסכנת הכחדה חמורה עקב כריתת יערות

ברוך הבא. תת-מין חדש של קוף טיטי קטן התגלה ביערות דרום קולומביה. התגלית שפורסמה בשבוע שעבר בכתב העת המדעי "journal Primate Conservation" על ידי צוות החוקרים מארה"ב וקולומביה, מעוררת התרגשות רבה בחקר חוקרי קופים בעולם.

 

משלחת חוקרים שהגיעה לקולומביה לאזור Caquetá (קאקטה) סמוך לג'ונגלים בגבול פרו ואקוודור בין השנים 2008 ל-2009 הצליחה למצוא ולזהות את הקופים הנדירים ביערות. במשך שנים רבות לא היה אפשרי להגיע למקום לאחר שהדבר נאסר על ידי הממשלה המקומית, עקב נוכחות של קבוצות גרילה חמושות, אך לאחר שהדבר הותר, שהו החוקרים מספר שבועות וחזרו עם תגלית מרעישה.

 

הקוף שזכה לשם "טיטי קאקטה" (titi Caquetá) הוא בעל פרווה חומה אפורה ושייך למשפחת הסבוסיים ובה עשרה סוגים ועוד עשרות מינים של קופים בגדלים וגוונים שונים. קוף הטיטי, מצוייד בזנב לופת באורך של כ-60 סנטימטרים, המסייע לו להיתלות על העצים ולשמור על שיווי משקל. הוא בעל פרווה אדומה ומזוקנת מסביב ללחיו, גודלו מוערך כשל חתול או כלב קטן והוא משתמש בקריאות מורכבות וקולניות מדי בוקר, כדי להצהיר על הטריטוריה שלו.

 


צילום: CI  Javier García
נקבת טיטי קאקטה צעירה (צילומים: צילום: CI  / Javier García)
 
 

בשנת 1976 נצפו הקופים לראשונה על ידי מרטין מויניהאן, אחד מחוקרי התנהגות בעלי חיים המפורסמים בעולם ורק כעת אישרו המדענים כי מדובר בתוספת חדשה למשפחה הגדולה.

 

"מדובר בתגלית מרגשת ביותר במיוחד כששמענו על קיומה של החיה, אך במשך זמן רב לא יכולנו לאשר כי היא אכן שונה מתתי-מינים אחרים של קופי הטיטי. כעת אנו יודעים שמדובר בחיה ייחודית ועדיין יש דברים רבים לגלות באזור האמזונס", אמר ד"ר תומס דפלר, מנהל המשלחת מקרן השימור העולמית (CI).  

 

13 קבוצות קופים תועדו באזור על ידי החוקרים ומספר קופים נלכדו על ידיהן למטרות של מדידות ובדיקות דם, ביניהן נקבות צעירות. לאחר הבדיקה, שוחררו הקופים בחזרה לטבע.

 


צילום: CI  Javier García 

 
קופי הטיטי המנהלים מערכות יחסים זוגיות לשנים רבות ושומרים נאמנות זו לזו. אחד הדברים המאפיינים את הקופים הקטנים הוא שעם הגעתו של גור חדש לעולם, ההורים מאלצים את הגור הבוגר יותר לעזוב את מקום המגורים כדי לאפשר להורים להתמקד בגידול הצאצא הצעיר.

 

כיום מוערכת האוכלוסיה המפוזרת ביערות בפחות מ-250 פרטים, דבר המעמיד אותה בסכנת הכחדה חמורה והחוקרים מקווים כי איגוד השימור העולמי יפעל כדי להכניסה לרשימת המינים בסכנת הכחדה עולמית ולפעול כדי להגן על אזורי המחייה שלהם מפני כריתת יערות ופיתוח למטרות חקלאות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק התגלה וכבר בסכנת הכחדה
צילום: CI Javier García
קופי הטיטי השונים בדרום אמריקה
צילום: CI Javier García
האזור בו נצפו הקופים
צילום: CI Javier García
מומלצים