שתף קטע נבחר

חוקרים פיצחו את כל הפתרונות לקובייה הונגרית

יום חג לאוהבי הקובייה ההונגרית, החידה הצבעונית המפורסמת בעולם: חוקרים שהשתמשו במשאבי המחשוב האדירים של גוגל, גילו את "המספר האלוהי" - מספר הצעדים המינימלי שנדרש כדי לפתור את הקובייה מכל מצב אפשרי

קבוצה בינלאומית של חוקרים השתמשה בזמן העיבוד (computer time lent) של חברת גוגל, כדי לגלות את כל הפתרונות האפשריים של קובייה הונגרית, והראתה כי אפשר לפתור את החידה ב-20 מהלכים או פחות.

 

מטרת המחקר הייתה לגלות מהו מספר המהלכים הנמוך ביותר שנדרש כדי להביא קובייה מבולגנת למצבה המסודר. "כל אדם שמנסה לפתור את הקובייה משתמש בסוג של אלגוריתם, שהוא רצף של פעולות לפתרון החידה", מסרה קבוצת המחקר שכללה מתמטיקאים, מהנדסים ומתכנתים.

 

תודה לאלוהים

"ישנם סוגים רבים של אלגוריתמים הנבדלים זה מזה במורכבותם ובמספר הצעדים שיש לבצע כדי לפתור את הקובייה, אך האלגוריתם שמסוגל לזכור בן-אדם, כולל בממוצע יותר מ-40 צעדים.

 

האלגוריתם שמשתמש ברצף הקצר ביותר לעומת זאת נקרא 'האלגוריתם של אלוהים', משום שהוא היה פותר את הבעיה בצורה היעילה ביותר. מספר הצעדים שדרוש באלגוריתם כזה נקרא 'המספר של אלוהים' ואנחנו הצלחנו לגלות שהמספר הזה הוא 20".

 

התוצאות שהתפרסמו ברשת, מביאות לסיומן שלושים שנות מחקר למציאת הדרך היעילה ביותר לסידור הקוביות הצבעוניות, שהומצאו בקובייה של ארנו רוביק בשנת 1974.

 

לצורך המחקר השתמשה הקבוצה במחשבים שהושאלו לה על ידי גוגל (החברה מסרבת לחשוף את מספר המחשבים או את עוצמתם), ובחנה מיליארדים של מצבי קובייה שונים, כשהיא פותרת כל אחד מהם במספר שבועות.

 

החוקרים הסתמכו על עבודות קודמות שהראו כי אפשר לפתור את הקובייה מכל מצב במספר גדול יותר של צעדים: כך למשל בשנת 1992 הראה דיק ווינטר כי החידה ניתנת לפתרון ב-37 צעדים, אולם כעת הוכיחו החוקרים כי ניתן לעשות זאת ב-20 מהלכים בלבד.

 

בשיא העולם לפיצוח הקובייה מחזיק כיום ההולנדי אריק אקרסדג'יק, שהצליח לפתור אותה בהצלחה ב-7.08 שניות. רוצים לבדוק מה השיא שלכם? לחצו כאן כדי לשחק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
20 צעדים בלבד!
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים