שתף קטע נבחר

תלמידים מרוצים מהמצלמות: "כך נדע מי התחיל"

רבים מתלמידי ביה"ס "יובלים" באור יהודה, שם יוצבו מצלמות שיחוברו למוקד המשטרה, מברכים על המהלך: "זה ימנע ונדליזם ובלגן, יחסוך מכות ואיומים וייתן הגנה לתלמידים החלשים באמת". דווקא המבוגרים סקפטים: "זה יגרום פחד ובלבול"

"האח הגדול" בבית הספר: מסתבר שיש כמה תלמידים שלא ממש מוטרדים, ואפילו שמחים. דווקא ההורים פחות מרוצים. בעקבות ההחלטה להציב בבתי ספר מצלמות שיחוברו למוקד המשטרה, ביקרנו בקריית החינוך "יובלים" באור יהודה - אחד מ-12 בתי ספר ברחבי הארץ, להצטייד במצלמות כאלו עם פתיחת שנת הלימודים.

 

"אני חושב שזה מעולה", אמר זיו עוז-ארי, שעולה לכיתה י"א בבית הספר. "אני שונא ונדליזם ואנשים שהורסים דברים כי הם בחינם". לשבריו, הוא מאמין שהמצלמות יעזרו גם בסוגיית האלימות: "לא יוכלו לומר, 'הוא התחיל איתי', או הוא עשה לי ככה'".

הוא לא חושש מההשלכות: "זה לא בית סוהר. כל ההשוואות הללו בכל לא קשורות. זה פשוט יכניס יותר משמעת".

  

לעומתו, דווקא אביו, הדס עוז ארי, פחות בטוח בנחיצות המצלמות: "אני לא אומר אם זה טוב או לא טוב. השאלה היא למה: אם מציבים מצלמות כי לא מסוגלים להתמודד עם הבעיות, אז זה שלילי, ואולי צריכים לחפש פתרון בצורה אחרת. אך אם זה באזורים החיצוניים של בית הספר, נגד ונדליזם, אולי יש בזה גם מן החיוב. בכל אופן, אני לא הייתי מסכים להציב מצלמות אם הייתי בעל ההחלטה".


"רק בחצר או גם במסדרונות?". בית הספר יובלים (צילום: דודו אזולאי)

 

אור סבג, גם הוא עולה לכיתה י"א בבית הספר, תומך גם הוא במהלך: "זה דבר טוב מאוד. אמנם אין אלימות בבית הספר, אבל כך האלימות בכלל לא תופיע". סבג סיפר בשיחה עם ynet על דיונים שנערכו בין תלמידי בית הספר בנושא:

 "היו שאמרו שזה יותר מדי חדירה לפרטיות. אני לא רואה את זה ככה".

  

ברק, תלמיד נוסף בבית הספר, כן חושב שיש בהצבת המצלמות החדירה לפרטיות, אבל זה מחיר שהוא מוכן לשלם: "זה ימנע את הבלגן בבית הספר".

  

יקיר הדדי, תלמיד נוסף, הוא תומך נלהב במהלך. "זה יחסוך מכות ואיומים, וייתן יותר הגנה לתלמידים החלשים באמת", הוא אומר. אבל גם הוא מסכים שיש אי נעימות במהלך: "כל הזמן רואים את כולם. זה תכל'ס 'האח הגדול'. זו חדירה לפרטיות עם יתרון שרואים כל מה שקורה בבית הספר בזמן אמת. אני חושב שהרוב חיובי".

 

"הודאה של משרד החינוך בכשלונו"

בבית הספר עצמו הופתעו העובדים הנערכים לתחילת שנת הלימודים לשמוע על העניין. "לא ידענו על כך" הודו רובם. "אני בעד, זה יגן גם עלינו - הצוות" אמרה אחת העובדות. לעומתה, תהתה אחרת היכן יוצבו המצלמות: "רק בחצר או גם במסדרונות? אני לא רוצה שיצלמו אותי בכל מקום".


"האלימות לא תופיע". זיו ויקיר (צילום: דודו אזולאי)

 

גם ננה חן, חברת מועצת העיר ואם לתלמיד שיתחיל בקרוב את לימודיו בכיתה ט' בבית הספר, מתנגדת למהלך. "זו פגיעה בדמוקרטיה ובכבוד האדם וחירותו. המהלך הזה מצביע על הודאה של משרד החינוך בכשלונו.

אני מציעה להם לבחון דרכים חלופיות וחינוכיות למניעת אלימות בבתי הספר, מבלי לגרום לתלמידים בלבול ופחד מיותרים. ילדינו אינם פושעים ועבריינים, ואם פה ושם יש כאלה, צריך למצוא להם פתרון נקודתי. אני מתנגדת למהלך זה בתקיפות, הן כנבחרת ציבור והן כאמא לתלמיד בחטיבת הביניים".

 

מהעירייה נמסר: "אור יהודה הצטרפה לאחרונה לתוכנית 'עיר ללא אלימות' מתוך תפיסה שהמערכות העירוניות הכוללות מחויבות לפעולה להפחתת האלימות למען תושביה. העיר שמחה להיכלל בפיילוט זה, בו יוצבו מצלמות בחצר קריית החינוך 'יובלים', כשהמטרה היא למנוע מראש ולצמצם את מקרי האלימות, ותחת זאת להתמקד בפדגוגיה ובקידום התלמידים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ההשוואות לבית סוהר לא קשורות". זיו
צילום: דודו אזולאי
"זה תכל'ס 'האח הגדול'". יקיר
צילום: דודו אזולאי
מומלצים