שתף קטע נבחר

חשד: קצין וחייל סחרו במחשבים שנבזזו מהמשט

מבוכה קשה לצה"ל: ל-ynet נודע כי מצ"ח עצרה חייל שמכר 3 לפטופים גנובים לחיילים אחרים, וקצין שלפי החשד סיפק לו אותם, לאחר שגנב אותם מספינות המשט. גורם צבאי: "כמו שזה נראה - זה מביש ומביך. חיילים לא מבינים מה מייצגים המדים שלהם". דובר צה"ל: אין עדיין ביטחון שהמחשבים אכן הגיעו מהמשט

קצין וחייל בצה"ל סחרו בציוד אישי של נוסעים שהיו על גבי ספינות המשט הטורקי לעזה - כך עולה מחקירה סמויה בנושא שמתנהלת במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), ופרטיה נודעו ל-ynet ומתפרסמים כאן לראשונה. החוקרים בוחנים את מכירתם של מחשבים ניידים על ידי אחד החשודים לשלושה חיילים אחרים, והולכים ומבססים את החשד שאותם מחשבים, ונוספים, נלקחו על ידי קצין צה"ל מתוך הספינות שעשו דרכן לעזה ונבלמו על ידי חיל הים ב-31 במאי. כל המעורבים בפרשה נעצרו.


אחד החיילים הקונים בדיון בהארכת מעצרו (צילם: אבישג שאר-ישוב)

 

לדברי קצין בכיר המעורה בפרטי החקירה, הסבירות שהחשד יתברר כנכון היא גבוהה. "החקירה בראשיתה, אבל כמו שזה נראה - זה מביש ומביך", אמר גורם צבאי נוסף שמכיר את הפרשה. "מעבר לפן הפלילי של הפרשה, יש פה כנראה חיילים שלא מבינים איפה הם נמצאים, ולא מבינים מה מייצגים המדים שהם לובשים".

 

ישראל מנסה כבר שבועות ארוכים להדוף את גלי הביקורת הבינלאומית על אופן הטיפול בעצירת כלי השיט שהיו בדרכם לרצועת עזה, ובעיקר את ההשתלטות האלימה על הספינה הטורקית "מרמרה", שגבתה תשעה הרוגים מקרב נוסעיה. בימים האחרונים אף נדרשו קברניטי המדינה להסביר את חלקם בפרשה בפני ועדת טירקל, ובקרוב תחל לפעול גם ועדת חקירה של האו"ם. כעת מתברר כי ייתכן שנכונה לישראל מבוכה נוספת בפרשה.


קיבל 4-6 לפטופים, מכר לפחות שלושה. "המתווך" (צילום: חגי פריד)

 

החייל שבמרכז עסקאות הרכוש הגנוב ושלושת החיילים שקנו ממנו נעצרו השבוע, ביום שני בלילה. ברשות החייל המוכר התגלה ציוד נוסף, הכולל מחשבים ניידים נוספים. כן נבדק אם היו שם גם מכשירי טלפון ניידים משוכללים. בעקבות חקירתו, נעצר שלשום בלילה גם הקצין, שלפי החשד מכר לו את המחשבים. מדובר במפקד באחת היחידות בצה"ל, לו הייתה גישה לאוניות המשט, במסגרת הפעולות שבוצעו בהן בנמל אשדוד, כגון סידור וניקיון.

 

המוכר התרברב: המחשבים הגיעו מהמשט

הקצין, בדרגת סג"מ, שימש עד לפני כחודש כמפקד של טירונים, אולם באחרונה הוחלט כי יסיים את תפקידו מסיבות שאינן קשורות לפרשה. לפי החשד, לקח מהספינות את הלפטופים - בין ארבעה לשישה - ולאחר מכן פנה לאותו חייל מפקדה בבסיס, ואמר לו שהוא יכול למכור לו כמה מחשבים בזול. החייל ה"מתווך" קנה אותם ממנו, והחל לסחור בחלק מהם.

 

החייל, לפי החשד ההולך ומתבסס, יצר קשר עם כמה חיילים אחרים אותם הוא מכיר מהיישוב בו הוא מתגורר ומהשירות הצבאי, והציע להם לרכוש את המחשבים במחיר אטרקטיבי. לפני כחודשיים נערכו לפחות שלוש "עסקאות", שבמסגרתן מכר שלושה מחשבים ניידים לחיילים. החיילים הקונים הודו בחקירתם כי ביצעו את הרכישות, והחוקרים כבר החרימו מהם את המחשבים. מדובר במחשבים שלא נועדו לשוק הישראלי, ואין במקלדותיהם אותיות בעברית.


השופטת רמזה: "זו לא חקירה רגילה" (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מעדויות שהגיעו לידי ynet עולה כי לאחר העסקאות, אף ציין המוכר בפני חלק מהקונים כי הציוד הגיע מספינות המשט - אך למרות זאת, איש מהם לא פנה בעניין למפקדים או למשטרה הצבאית. לפחות אחד המחשבים נמכר לחייל המשמש בתפקיד מבצעי באחת מחטיבות החי"ר, תמורת 1,200 שקל. ככל הנראה, מדובר במחשב חדש לחלוטין וריק מקבצים.

  

"נדאג להשיב לאנשי המשט כל מה שניתן"

בעקבות ממצאי החקירה, החליטו בפרקליטות הצבאית לבקש מבית הדין הצבאי בחיפה לעצור את שלושת החיילים שעל פי החשד רכשו את המחשבים הניידים, עד ליום שני הבא. בתום הדיון קבעה השופטת, סא"ל טלי פריד, שעיינה בדו"ח סודי המפרט את פעולות החקירה, כי אחד החיילים יישאר במעצר עד אתמול, ואילו השניים האחרים עד להיום.

בהחלטתה, רמזה שלא מדובר בפרשה "רגילה" של ציוד גנוב, ואמרה כי ישנה "רגישות מיוחדת" לחקירה ולהשלכותיה. כן ציינה כי החקירה עשויה להסתעף ולארוך זמן רב.

 

החייל החשוד במכירה הובא אמש בפני שופט לדיון בבקשה להארכת מעצרו - והשופט הסכים להאריך את המעצר עד היום. אשר לקצין - הוא יובא רק במהלך היום בפני שופט. מלבדם ומלבד שלושת הקונים, נעצרו עוד לפחות שני חיילים נוספים - שטרם ברור מה החשד המיוחס להם. גם הם צפויים להגיע לבית הדין.

 

כן צפויים ככל הנראה מעצרים נוספים, ונבדק אם בוצעו עוד עסקאות.  חוקרי מצ"ח מבקשים כעת לבחון באופן מדויק את הקשר בין המחשבים לספינות, ולהתחקות אחר המסלול המדויק שעשו מהספינה ועד לידי החיילים הרוכשים.

 

"החקירה תמוצה עד תום", אמר הגורם הצבאי. "יש חשיבות גדולה בחקירה מעין זו להגיע לחקר כל האמת, ולבדוק ביסודיות מה בדיוק קרה עם הציוד. אנחנו בודקים במישור הזה מול הרשימות מהמשט, ולא ניתן לפרט מעבר לכך. אם יתברר שאכן מדובר בציוד של אנשי המשט, נדאג להשיב להם את כל מה שניתן".

 

מדובר צה"ל נמסר היום בתגובה לפניית ynet: "מתקיימת חקירת מצ"ח בנושא, ולא ניתן לפרט. נכון לשלב זה אין ביטחון כי מדובר בציוד מהמשט".

 

עוד קודם: תלונות על שימוש בכרטיסי אשראי

תלונות של כמה ממשתתפי המשט כי נגנב מהם רכוש עלו כבר זמן קצר אחרי המשט. הטענה העיקרית, עליה דיווח ב-19 ביוני העיתון הבריטי "גרדיאן", הייתה כי נעשה שימוש בכרטיסי אשראי שנלקחו מהם לאחר מעצרם.

 

העיתון דיווח בין היתר כי נראה שחיילים השתמשו בכרטיסים המוחרמים לרכישת פריטים כגון אביזרים ל-iPod. עוד נטען כי בוצעו שיחות מטלפונים סלולריים שהוחרמו מהפעילים. העדויות הגיעו הן מנוסע מה"מרמרה", אנגלי-מוסלמי, והן מנוסעת אמריקנית מהאוניה "צ'לנג'ר".

שניהם, לפי הדיווח, נכנסו לישראל רק עם מעצרם בידי כוחות הביטחון, והיו בחזקת הרשויות כל זמן שהותם בארץ.

 

תלונה נוספת, של עיתונאי איטלקי שהיה על סיפון האוניה "טוני-8000", פורסמה עוד לפני כן ב"הארץ". גם הוא טען כי נעשו קניות, בכמה מאות שקלים, בכרטיס האשראי שהוחרם ממנו.

 

מדובר צה"ל נמסר בזמנו בעקבות התלונות ההן כי "ציודם האישי של אנשי המשט הועמס באופן מרוכז על המטוסים הטורקיים בהם הורחקו מהארץ. כלל המדיה המגנטית שהייתה על גבי הספינות הוחרמה מטעמים ביטחוניים, והשבתה נמצאת כעת בבחינה בצה"ל". עוד נמסר כי הפעילים מוזמנים להגיש תלונה. ככל הידוע, הם לא עשו זאת מאז.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 18/08/2010 21:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל ה"סוחר", היום בהארכת מעצרו
צילום: חגי פריד
אחד החיילים החשודים בקניית המחשבים
צילום: אבישג שאר-ישוב
ה"מרמרה" מפליגה לדרכה מנמל חיפה, החודש
צילום: חגי אהרון
על סיפון האוניה הטורקית
צילום: רויטרס
מומלצים