שתף קטע נבחר

הרב ליאור על החקירה: "לא נפחד לפסוק הלכה"

רבני הציבור הדתי לאומי התכנסו למפגן תמיכה ברבנים ליאור ויוסף שסירבו להיחקר במשטרה על הסכמתם לספר "תורת המלך". הרב ליאור הבהיר: "אנחנו חייבים לומר את דבר ההלכה ולא לפחד משום דבר"

עשרות רבנים, מחנכים, אישי ציבור ופעילי ימין השתתפו הערב (ד') בעצרת תמיכה ברבנים דב ליאור ויעקב יוסף, שסירבו להתייצב במשטרה לחקירה על הסכמתם לספר "תורת המלך". נגד השניים - כמו בעניינם של המחבר, הרב יצחק שפירא מיצהר, ורבנים אחרים הקשורים לספר - מתנהלת חקירה בחשד להסתה.

 

 

רבנים בכירים ממחנות שונים בציונות הדתית - כאלה המסכימים לתכני החיבור השנוי המחלוקת לצד אלה המסתייגים מהם - השתתפו באירוע, שהפך למפגן אחדות נדיר של הנהגת הציבור הדתי-לאומי. את הכנס הינחה הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר ברמת גן ואחיו של מחבר הספר "תורת המלך". הוא פתח את האירוע בהקראת איגרת חריפה שכתב הרב צבי יהודה קוק על חובת המאבק למען עצמאות הרבנות ונגד התערבות המדינה בעבודת הרבנים. המחבר, הרב יצחק שפירא, והרב גינזבורג, נותן ההסכמה, לא השתתפו בכינוס, כפי שפורסם ב-ynet, במטרה לאפשר את הרחבת מעגל המשתתפים, כולל המתנגדים לספר. 


נאום הרב דרוקמן בכינוס (צילום: גיא אסיאג)

 

על העצרת העיבו שתי תקריות - הפגנה של כמה פעילים מהארגונים החברים בקואליציית "חושך לגרש", זו שקראה לפרקליטות לפתוח בחקירה, וכן התפרצות של אחד המשתתפים - המשורר אליעז כהן - שמחה נגד השתתפותו של הרב חיים דרוקמן, עד שהוצא מהאולם.

 

הרב דב ליאור, בהתייחסות פומבית ראשונה לחקירה נגדו, אמר: "הרבנים הם נבחרי ציבור, והם נבחרו כדי לומר מהי דעת התורה. חייבים לומר את דבר ההלכה ולא לפחד משום דבר".

 

"רוצים לטשטש את הזהות היהודית"

הרב יעקב יוסף אמר: "היום מישהו חלם חלום שאסור לו לכתוב ספר. מי שאמר שאסור? נעשה לו הטבת חלום". לדבריו, כי הוא מצטער על כך שכשכיהן בכנסת כח"כ מטעם ש"ס לא עיגן בחוק את זכותם זו של הרבנים". הרב האשים בפרשה את אלה ש"רוצים לטשטש את הזהות היהודית של המדינה ולנתק את המדינה מהדת, כמו באמריקה", והוסיף: "וכי יעלה על הדעת שכמה פקידים או מישהו יחליטו מה מותר לומר ומה לא?!".

 

רב העיר רמת-גן, יעקב אריאל, אמר: "כנס זה בא לזעוק זעקה גדולה ומרה: השאירו את התורה במקומה". הוא הסתייג ממסקנות הספר "תורת המלך" אך הביע תמיכה על עצם העיסוק בנושא מוסר במלחמה ואמר כי לא ייתכן שהקוד האתי במדינת ישראל יהיה מבוסס רק על מקורות זרים ולא על התורה. בפתח דבריו, הבהיר הרב אריאל: "אינני מסכים לספר ולא להסכמות. יש שם פירושים לא מדויקים. אפשר להתווכח, אך השאלה מי יתווכח. לא ייתכן שהמשטרה היא זו שתחקור האם הפירוש נכון או לא נכון. מי קובע את הפירוש? שוטר יקבע"? הוא קרא להשאיר את העיסוק בנושא לרבנות הראשית שלה יש את הכלים ואת היכולות לכך.

 

ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא, כינה את חקירת המשטרה "פירצה אל הקודש בכלים חלולים". נגד מה שהגדיר "ביזוי גדולי תורה" הוא קרא לתשובת המשקל, התחזקות באמונת חכמים והוסיף כי יש לפעול לדיבוק חברים בין רבני הציונות הדתית כדי למנוע מקרים כאלה בעתיד, כפי שהוכח באירוע

זה, שניתן לעשות.

 

רבה של חיפה, הרב שאר ישוב כהן, הסביר את היענות הרבנים להגיע לכינוס בכך ש"כבוד התורה עומד מעל לכל מחלוקת". עוד אמר כי "ההתכנסות הזאת היא דבר לא רגיל. דבר נפל בישראל - אנו, תלמידיו ותלמידי תלמידיו של הרב קוק זצ"ל חייבים להתכנס ולהרים את קולנו ולהשמיע בשער בית רבים מחאה על ביזוי כבוד התורה. אי אפשר לעבור על זה לסדר היום - זו פגיעה בחוט השדרה של התורה שבעל פה".

 

הרב כהן ציין כי הוא לא עיין בעצמו בספר, וטען - בניגוד למה שאמרו בימים האחרונים רבנים שונים - כי "אם לא קוראים - לתת הסכמה אי אפשר". אך הוסיף כי "עצם העובדה שחיבורו של הרב שפירא זכה להסכמות רבנות מקנה לו את הזכות להביע את דעתו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבנים יוסף וליאור. מקבלים תמיכה
צילם: גיא אסיאג
מומלצים