שתף קטע נבחר

מבול הצעות חוק לפני פגרת הכנסת

בין החוקים שאושרו: חוק שריון שלילת חוק השיבה לפליטים פלסטינים

ביומה האחרון של הכנסת, היוצאת לפגרה בשל הבחירות, עסקה המליאה בחקיקה מאסיבית, בחלקה של חוקים שנויים במחלוקת.
חוק שיריון שלילת זכות השיבה לפליטים פלסטינים של ח"כ ישראל כץ מהליכוד עבר בתמיכת הממשלה. החוק דורש מראש הממשלה שלא להגיע להסכם על שיבת פליטים פלסטינים לשטחי מדינת ישראל אם אין לו רוב של 61 חכים.
הכנסת אישרה רציפות בחוק שינוי שיטת הבחירות והוא יעלה להצבעה בקריאות השניה והשלישית רק לאחר הפגרה. לחוק צפויים לא מעט דיונים בוועדת החוקה לפני שיגיע למליאה.
כמו כן ביומה האחרון של הכנסת הונחו על שולחנה הצעות חוק רבות, חלקן מעט משונות:
ח"כ בני איילון הניח הצעת חוק לפיה אם מוחלף ראש הממשלה בבחירות מיוחדות יוחלפו גם יו"ר הכנסת, סגניו וראשי הוועדות מאחר והם מונו מטעם מפלגתם שעשויה כלל לא להיות שותפה בקואליציה אך ממשיכה להחזיק בתפקידים בעלי כוח השמורים למפלגה השולטת.
הצעת חוק נוספת היא של חברות הכנסת יעל דיין, זהבה גלאון, סופה לנדבר ומרינה סולודקין באשר להטרדה מאיימת: ביטוי המציין ברוב המקרים מרדף חסר מעצורים של הגבר אחר בת זוגו בעבר או בהווה. הנסיון המצטבר, לפי הצעת החוק, בטיפול במקרים של אלימות, מעיד כי קיים חשש שללא התערבות נמרצת של החוק עשויה הטרדה מאיימת להסתיים ברצח. כחלק מההליך הפלילי ניתן יהיה להוציא כנגד המטריד צו איסור הטרדה מאיימת הדומה במהותו לצו ההגנה הקבוע בחוק למניעת אלימות במשפחה המוצא כנגד מי שאינו מאפשר לנפגע או לאדם אחר הקרוב לו לנהל באופן סביר ותקין את חייו.
עוד הצעת חוק היא של מספר ח"כים מהשמאל: תיקון לחוק יסוד הממשלה מבקש לבטל את חוק ביבי בטיעון כי "לא יתכן מצב שראש ממשלה נבחר לא יהיה חבר כנסת. תיקון חוק יסוד בעבור אדם ספציפי הינו פשע קונסטיטוציוני אשר פוגע באושיות הדמוקרטיה" לשון החוק.
הצעת חוק אחרת של ח"כ דוד אזולאי מש"ס מצטרפת לרשימה של הצעות חוק שנועדו להקל את תנאיו של אריה דרעי ולפיה מאחר ובני משפחת האסיר מקופחות בשל חטא שלא הן עשו ולכן החוק מציע לעגן בתוכו את העקרונות לפיהן יורשו ביקורי משפחות אסירים בבתי סוהר.
הצעת חוק אחרת של ח"כ מש"ס שייכת לח"כ אמנון כהן וזוכה לשם "חוק הקוסמטיקה". בדברי ההסבר נכתב כי שוק הקוסמטיקאיות בישראל פרוץ לחלוטין וכל הרוצה לעסוק בתחום יכול לעשות זאת מבלי להיות מחוייב בהכשרה או בקבלת תעודת מקצוע או רשיון. לפיכך מוצע לקבוע כי קוסמטיקאית תעבוד בתפקיד אם היא בעלת רשיון ומפוקחת על ידי הממשלה.
הצעת חוק המשותפת לחברי כנסת רבים מהליכוד, ש"ס, האיחוד הלאומי, המפד"ל, שינוי, יהדות התורה וישראל בעליה נקראת הצעת חוק חיילי צבא דרום לבנון ומשפחותיהן ולפיה מחוייבת מדינת ישראל לדאוג לרווחתם של פליטי צבא דרום לבנון.
לסיום הצעת חוק של ח"כ צבי הנדל הנקראת "חוק התשובה הציונית" אומרת כי בכל מקום ברחבי ישראל או בשטחים המוחזקים על ידה בו אירעה פעילות חבלנית עוינת יוקם יישוב יהודי תוך תשעים יום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים