שתף קטע נבחר

מחול השדים: "קשה להאמין שסיבוני הדליף לבד"

גורמים צבאים אמרו ל-ynet כי הסיכוי שאל"מ במיל' גבי סיבוני לא שוחח על מסמך גלנט עם חברו הקרוב האלוף גדי אייזנקוט, נראים קלושים. שר הביטחון, שמודע למתיחות הקיימת במטכ"ל, מתכוון לפתור אותה בדרך אחת: מינוי רמטכ"ל חדש בהקדם

"העובדה שמי שעומד מאחורי הדלפת המסמך הוא חבר קרוב של אלוף פקוד צפון, מטילה עליו צל מאוד כבד וחובת ההוכחה עליו שלא היה מעורב בפרשה", כך אמרו הבוקר (יום ו') גורמים צבאים ל-ynet על רקע חשיפת מדליף המסמך המזויף לתקשורת, אל"מ (מיל') גבי סיבוני.

 

מסמך גלנט - כל ההתפתחויות ב-ynet:

 

בצה"ל מתחזקת הטענה, כי חשיפת זהות המדליף לא רק פוגעת במעמדו של האלוף גדי אייזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל, אלא גם מחייבת אותו ואף את הרמטכ"ל הנוכחי, רא"ל גבי אשכנזי, לתת תשובות באופן מיידי. "קשה להאמין שסיבוני עשה את זה מבלי שזרק מילה לאייזנקוט", אמרו גורמים צבאיים.

 

"עצם העובדה שהרמטכ"ל ואייזנקוט הכירו את המסמך ולא עשו דבר, היתה בכך הסכמה שבשתיקה שזה ייצא החוצה ויתחולל מחול שדים. הסיכויים שסיבוני לא שוחח עם אייזנקוט וקיבל בעקבות כך החלטה להדליפו - נראים קלושים".

 

דרמה שתעכב את המינוי?

הגורמים ציינו כי בין אם המדליף סיבוני ידע אם המסמך מזויף או אותנטי, מטרת ההדלפה היתה ככל הנראה ליצור דרמה שתעכב את מינוי הרמטכ"ל או תוביל אף להחלטה להשאיר את אשכנזי שנה חמישית. סיבוני, איש המכון למחקרי ביטחון לאומי, סירב להתייחס לדברים.


מפכ"ל המשטרה. החוקרים ינסו לעלות על זייפן (צילום: עופר עמרם) 

 

אתמול אמרו גורמים בסביבתו של אייזנקוט, כי אין לו קשר למסמך המזויף. אלוף פיקוד הצפון אף התבטא באופן דומה מול אנשי מטה הפיקוד, בשיחה שקיים עמם השבוע. "זה שאין לו מעורבות בכתיבת המסמך עדיין לא מסביר מדוע שמר את המידע לעצמו".

 

בשבועות האחרונים, עוד טרם התפרסמה הפרשה נועדו אייזנקוט וגלנט מספר פעמים. נושא המסמך כלל לא עלה בשיחות האלה, דבר נוסף שמעלה שאלות על ההתנהלות בין האלופים. מכאן, שאם גלנט ייבחר לתפקיד הרמטכ"ל, נראה כי קלושים סיכוייו של אייזנקוט לשמש כסגנו, מה שיטרוף את הקלפים במטה הכללי .

 

הפתרון של ברק: מינוי רמטכ"ל בהקדם

שר הביטחון, אהוד ברק, שמודע למתיחות הקיימת במטכ"ל,

מתכוון לפתור אותה בדרך אחת: מינוי רמטכ"ל חדש בהקדם, כדי שיתחיל כבר כעת לעשות סדר במטה הכללי, ויהיה שותף מלא בתכנון לשנת 2011, כמו גם במינויי הבכירים. עם זאת, קצינים בכירים מודים כי הדבר לא יהיה פשוט כל עוד אשכנזי בתפקידו עד חודש פברואר: "כך או כך, המתיחות בצמרת הצבא תישאר עוד זמן רב".

 

בצה"ל אמרו כבר אמש כי על אף הודעת המשטרה כי איש מבין פורום המטה הכללי אינו מעורב בזיוף, המתיחות בצה"ל לא תתפוגג. הפרשה אמנם פגעה בתדמיתו של אשכנזי, אולם מסקר שערך "ידיעות אחרונות" עולה כי 51 אחוזים מהציבור היו מעוניינים שכהונת הרמטכ"ל תוארך בשנה נוספת.

 

בהכנת הידיעה השתתפה פולינה פרלמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות אתר inss
סיבוני. הדליף את המסמך
צילום: באדיבות אתר inss
אייזנקוט. חבר של סיבוני
צילום: ירון ברנר
גלנט. נפגש עם אייזנקוט
צילום: אמיר כהן
מומלצים