שתף קטע נבחר

סין שוקלת לבטל עונש המוות על עבירות כלכליות

יו"ר הוועדה לנושאים חוקתיים בסין: "הסרת עונש המוות מכמה עבירות לא אלימות בעלות אופי כלכלי לא תשפיע באופן שלילי על היציבות החברתית או על הביטחון הציבורי"

סין, שמוציאה להורג בכל שנה יותר אנשים מכל מדינה אחרת בעולם, הודיעה כי היא שוקלת לבטל את עונש המוות על עבירות כלכליות. טיוטה לתיקון קוד הפשע של המדינה, מציעה להוריד מרשימת 68 הפשעים שעונשם מוות, 13 פשעים "בעלי אופי כלכלי ולא אלים". כך מדווחת סוכנות החדשות הרשמית במדינה.

 

עם זאת, עדיין לא ברור אם הטיוטה תאושר כחוק. לפי הדיווחים בסין היא הוגשה לקריאה ראשונה בקונגרס. הצעת חוק לרוב עוברת שלוש קריאות לפני אישורה. 

 

"בהתחשב במצבה הכלכלי הנוכחי של סין ובמציאות של ההתפתחות החברתית, הסרת עונש המוות מכמה עבירות לא אלימות בעלות אופי כלכלי לא תשפיע באופן שלילי על היציבות החברתית או על הביטחון הציבורי," מסר לי שישי, יו"ר הוועדה לנושאים חוקתיים.

 

13 העבירות המדוברות כוללות גם הברחות מהמדינה של מוצרים תרבותיים, זהב, כסף ומתכות יקרות אחרות, כמו גם חיות נדירות. סוגים שונים של הונאות ייכללו גם כן, כגון שימוש כוזב בחשבונות פיננסיים וכן שוד עתיקות.

 

בשנים האחרונות עורכת סין מספר שינויים באופן קביעה וביצוע עונש המוות, ולדבריה מאז 2007 הופחת מספר עונשי המוות, לאחר שהוחלט כי בית המשפט הגבוה חייב לאשר כל עונש מוות. ב-2008, בית המשפט הגבוה במדינה הודה ש-15% מפסקי הדין לעונש מוות שנפסקו על ידי בתי המשפט הנמוכים יותר היו בעייתיים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפשר לחזור לגנוב בשקט (צילום אילוסטרציה)
צילום: Getty Images imagebank
מומלצים