שתף קטע נבחר

הרב אברהם יוסף: לא לצרף שופטים למניין

בנו של הרב עובדיה, רבה הראשי של חולון, פסק ברדיו "קול חי": "מרגע שאדם התמנה להיות שופט - פסל עצמו להצטרף למניין". במקביל הורה: "חייבים להתעלם מקיומם, כאילו הם אוויר"

בעלי תפקידים בכירים במערכת השלטון או במערכת בתי המשפט אינם יכולים להצטרף למניין תפילה – כך פוסק רב העיר חולון וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב אברהם יוסף. לדבריו, "אסור לתת להם, לצרף או אותם לשלב אותם בשום אמירה שהיא (בבית הכנסת – ק"נ). חייבים להתעלם מקיומם, והיו כאוויר בעלמא".   

בפינת ההלכה שהוא משדר מדי בוקר בתחנת הרדיו החרדית "קול חי", עסק הרב אברהם יוסף (בן הרב עובדיה) בשאלה מי ראוי לשמש כשליח ציבור (חזן) בראש השנה ויום הכיפורים. הוא אמר כי מי ששולח את ילדיו ללמוד בבתי ספר שאינם דתיים או תובע את חבריו בבתי משפט שאינם דנים על פי התורה - פסול לכך, ואגב כך פירט גם את דינם של השופטים לעניין זה.

  

"השופט עצמו", טען הרב יוסף, "גם אם הוא יודע להתפלל מצויין, גם אם הוא יודע לעשות את הדברים בצורה המוצלחת ביותר - מאותו רגע שהוא התמנה להיות שופט, פסל את עצמו מלהצטרף למניין, וכל שכן וקל וחומר מלהיות שליח ציבור... אפילו אם הוא מבטיח שכל הפסקים שיוצאים מתחת ידו הם על פי השולחן ערוך, הוא עדיין נקרא 'מרים יד בתורת משה' ולא ראוי להצטרף לכל דבר שבקדושה".

  

מאוחר יותר, בעקבות שאלת גולש באתר "מורשת", הבהיר הרב כי פסיקתו אמורה כלפי כל אדם שעובד בפרקליטות או במשטרה החוקרת. את חומרת הדברים הסביר כך: "באחרונה פשתה המספחת, ובעקבות זה שממנים כמה שופטים דתיים עם כיפה על הראש לבתי המשפט נדמה לאנשים כאילו שמערכת בתי המשפט דנה על פי תורתנו הקדושה. זה דבר מסולף מאוד". 

 

"בדיני תורתנו הקדושה בשום אופן לא יכול להתמנות שופט יחיד, ובדיני תורתנו הקדושה בשום אופן אסור לשבת בבתי המשפט שממנה מדינת ישראל. מדינת ישראל דנה ושופטת על פי משפטי העמים ולכן היא נקראת 'ערכאות' ולא נקראת בתי משפט. אדם ירא שמים ירחיק מעליו כל אדם שכזה - לא לצרף אותו לשום דבר שבקדושה וגם לא לשלב אותו בקטעי התפילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אברהם יוסף
צילום: קובי קואנקס
מומלצים