שתף קטע נבחר

אנטישמיות בליטא: ראש חזיר הושלך לבית כנסת

15 המתפללים בבית הכנסת בקובנה נחרדו להבחין בשבת האחרונה בראש חזיר שהונח בחצר המבנה. על מצחו נחרט מגן דוד והוצמדו לו כובע ופאות חסידיים. "יש פתיחות ונאורות, אך האנטישמיות תמיד הייתה כאן", סיפר ל-ynet רב מקומי

יהדות ליטא נכחדה, רובה ככולה, בשואה - אבל יש מי שמגלה עוינות גם כלפי שארית הפליטה המעטה שנותרה שם. בבית הכנסת שבעיר קובנה, השנייה בגודלה במדינה, מתפללים כיום רק כ-15 מחברי הקהילה היהודית הקטנה. בשבת האחרונה, כשהגיעו למקום להתפלל, ציפתה להם הפתעה מחרידה במיוחד.

 

"התפללנו בפנים, ולפתע אחד הבאים קרא לנו לצאת לחצר", אמר ל-ynet משה בראק, אחד מראשי הקהילה היהודית המקומית. "הונח שם ראש אמיתי של חזיר ועליו כובע ופאות של חסידים, כשעל המצח שלו נחרט מגן דוד. כבר 14 שנים שאני עובד שם, ומעולם לא נתקלתי באירוע דומה".

 

חברי הקהילה הזעיקו למקום את כוחות המשטרה המקומית, מחשש שמדובר במטען חבלה. "הם הגיעו למקום ולקחו משם את הראש כדי לבדוק אם יש עליו טביעות אצבעות", סיפר בראק. "אנחנו רוצים לדעת מי עשה את זה את זה ומדוע. אני מעריך שזו יכולה להיות פרובוקציה של קבוצה לאומנית כלשהי, מכיוון שמדובר בבית כנסת מפורסם מאוד עוד טרם מלחמת העולם הראשונה. יש כאן מבקרים רבים, גם קתוליים".

 

בית הכנסת בקובנה נבנה ב-1872, ולאחרונה עבר שיפוץ מסיבי. חיים ברגמן, אחד המתפללים הקבועים במקום, הוא יליד קובנה. לדבריו, זכורים לו כמה מקרים שבהם הושלכו בקבוקים לעבר שטח בית הכנסת. הוא סיפר כי בעיר כולה מתגוררים כיום פחות מ-200 יהודים, לעומת כ-7,000 שהיו שם בתקופת ילדותו.

 

"הייתה תופעה רחבה של התבוללות, אבל יש גם מקרים שבהם ההורים המשיכו לגור כאן כשהילדים שלהם עלו לישראל או שהגרו לארצות-הברית", סיפר ברגמן. "לצערי אין כבר את המראות שאני זוכר מהילדות, כשבית הכנסת היה מלא בתקופת החגים".

 

הרב שלום בר קרינצקי, נציג בית חב"ד בליטא, סיפר כי הוא כי נתקל כבר בעוינות כלפי הקהילה היהודית הקטנה. "הפעילות שלנו כאן נמשכת כבר יותר מ-10 שנים. קורים כאן דברים כאלה. מצד אחד, יש הרבה אנשים פתוחים ונאורים, אך האנטישמיות תמיד הייתה כאן".

 

למרות זאת, סיפר הרב כי דווקא לאחר השואה, "מרגישים כאן גם מבחינת היהודים וגם מבחינת הליטאים געגועים ליהדות ליטא העשירה שהתימה בעבר. ישנם צעירים מקומיים שמגלים עניין ביהדות ובאים למרכז היהודי בבירה וילנה, ולאחרונה גם נפתח שם קורס יידיש והיסטוריה יהודית שרבים מהמשתתפים בו אינם יהודים".

 

קרינצקי הביע תקווה כי "הפתיחות תגבר בעתיד על השנאה ומקרים כאלה לא יחזרו יותר".

 

בהכנת הידיעה השתתף סתיו ספיבק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנטישמיות (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים