שתף קטע נבחר

מגעים עם ארה"ב: "פתרון יצירתי" להקפאה

בשבוע הבא אמורות להיפתח בחגיגיות השיחות הישירות, בעוד הפלסטינים מתעקשים שיפוצצו את המשא ומתן אם תחודש הבנייה בהתנחלויות. דיווח: מצרים וירדן ישתתפו באופן פעיל במו"מ, לעבדאללה "תהיה מילה" בנושא ירושלים

הקפאת הבנייה בהתנחלויות מרחפת כצל מעל בנימין נתניהו מאז הכריז עליה ב-26 בנובמבר אשתקד. ככל שמועד פקיעתה מתקרב, כשבשבוע הבא אמורות להיפתח השיחות הישירות עם הפלסטינים, הולך וגובר הלחץ. בינתיים, גורמים ישראלים אומרים שיש ניסיון למצוא "פתרון יצירתי" למצב מול ארצות הברית.

 

בסביבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמרו שהנושא נדון בימים האחרונים בפורום שרי השביעייה, וכי נתניהו מבין את "הסיכונים הגבוהים" הקשורים לעניין. "הרבה אופציות נשקלות, זה לא כל כך פשוט", אמר דובר משרד החוץ, יגאל פלמור.

 

המגעים עם ארה"ב מתנהלים בכמה רמות במקביל: שליחו של ראש הממשלה בנושא הפלסטיני, עורך הדין יצחק מולכו, מקיים מגעים עם מקביליו בוושינגטון. השר לענייני מודיעין, דן מרידור, המוביל יוזמה לחידוש הבניה בגושי ההתנחלויות הגדולים בלבד, נמצא גם הוא בהידברות עם בכירים בממשל האמריקני.

 

על פי הצעת מרידור, החל מ-26 בספטמבר תחול ההקפאה רק על היישובים המבודדים, אלה העתידים להיות מוחזרים לפלסטינים בכל הסדר עתידי. בגושי ההתנחלויות הגדולים, לעומת זאת, כמו הגוש של אריאל, הגוש של מעלה אדומים ועוטף ירושלים והגוש של אפרת, תתאפשר המשך הבנייה. על פי מרידור, אזורים אלו צפויים להיוותר בידה של ישראל בתמורה לחילופי שטחים בנגב המערבי ואזור בקעת הירדן הצפונית בהסכם עתידי.

 

הצעת מרידור תעבור את "פורום השביעייה"?

מגעיו של מרידור מתנהלים מול יועציו של אובמה לענייני המזרח התיכון וגורמים אחרים בממשל. ההערכה בירושלים היא שנוסחה שכזו תפיג את המתיחות האפשרית מול ארצות הברית, ותאפשר המשך המשא ומתן. עם זאת, לא ברור האם הפלסטינים יקבלו את הנוסחה. מחלוקת נוספת בעניין עושיה להתעורר בפורום השביעייה. 

 

בוושינגטון אישרו את דבר המגעים בסוגיית ההקפאה, וציינו שטרם התקבלו החלטות. בבירה האמריקנית אמרו אתמול (יום ב') אמרו שהנושא יעלה כבר בפגישת העבודה הראשונה של נתניהו עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן: "השיחות הישירות יחלו ב-2 בספטמבר - ותהיו בטוחים שזה יהיה בין הנושאים שיידונו בשלב המוקדם", הבהיר אמש דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, שציין שהנושא לא יכול להיפתר מחוץ למשא ומתן.

 

מאז ההכרזה ביום שישי על תחילת השיחות,

 הפלסטינים הדגישו שלא ימשיכו במשא ומתן אם תחודש הבנייה בהתנחלויות וגם במזרח ירושלים, אחרי 26 בספטמבר.

 

בתוך כך, בעיתון הערבי הלונדוני "אל קודס אל-ערבי" פורסם הבוקר שירדן ומצרים יקחו חלק פעיל במשא ומתן. על פי הדיווח, אבו מאזן, יוביל את המגעים הישירים בעצמו תוך סיוע ירדני-מצרי, גם עם מומחים בתחום המשא ומתן. המדינות השכנות אמורות להשתתף בפתרון הסוגיות שבמחלוקת, ובמיוחד בתחומי הביטחון והאנרגיה. "מקורות יודעי דבר" אמרו לעיתון שלירדן "תהיה מילה" בסוגיות הביטחון והגבולות וכן בסוגיית ירושלים.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. שעת ההכרעה מתקרבת
צילום: חיים צח
המלך עבדאללה ואבו מאזן. "מילה" לגבי ירושלים
צילום: AP
מומלצים