שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "העיקר שיידעו שאני קיימת"

  אחרי 22 שנה ו-44 אלבומים, זהבה בן סומכת רק על עצמה. "גם בתקופות הכי קשות שלי אני דיווה", היא אומרת, "מה זה היכל התרבות? הופעתי ב'אולימפיה' בפריז". ראיון על הוויתור על הבלונד והנצנצים והחלום לעוד ילד. ובעל? זה לא בתכנון

  כשזהבה בן כיכבה בסרט "טיפת מזל" בגיל 18, היא באמת היתה צריכה רק טיפה: מיד לאחר צאת הסרט ושיר הנושא, היא הפכה לאחת הנשים המפורסמות והמצליחות ביותר בארץ. בשנות ה-90 ותחילת שנות האלפיים הופיעה מדי ערב בחתונות ומול וועדי עובדים, הייתה אורחת מבוקשת בתוכניות האירוח וכבשה כמעט כל במה גדולה בארצות רבות. לדבריה, היא הופיעה מול מעל למיליון צופים במהלך השנים.

  22 שנה חלפו, ובן כבר לא צריכה טיפה, אלא את פיית המשאלות בעצמה שתרים אותה מהתקופה הלא קלה שהיא עוברת. בימים אלה, חודשים ספורים לפני צאת האלבום שלה - ה-44 במספר - בן יודעת שמבחינתה זהו רגע ההכרעה: לא עוד שלב בקריירה, אלא קאמבק שיותיר את כל המדינה המומה.

   

  לשם כך, בן הבינה כי עליה לעשות מה שלא עשתה כמעט בכל הקריירה: לקחת אחריות אישית ולהתוות בעצמה את הדרך. אחרי שנים קשות בהן היא כמעט נעלמה מעולם המוזיקה הישראלית, גם היא כעת מבינה, שהיא לא יכולה לסמוך יותר על מנהלים ויועצים למיניהם אלא רק על עצמה.

   


  זהבה. ויתרה על הבלונד, כי לא כל הנוצץ זהב (צילומים: דודו אזולאי)

   

  "היום אני הרבה יותר מעורבת בקריירה שלי. אחרי מה שעברתי בשנים האחרונות, למדתי שאם לא אקח אחריות על עצמי, אף אחד לא יעשה זאת עבורי" היא אומרת בראיון נרחב ראשון מזה תקופה ארוכה.

   

  במה זה בא לידי ביטוי?

   

  "בבחירת השירים, בפניה לכותבים, בכיוון של האלבום. עכשיו אני לא מתביישת לעשות את זה בעצמי. אין לי ברירה אחרת".

   

  לאילו כותבים פנית?

   

  "לכולם. החל מדודו אהרון, שהבטיח לכתוב לי ואני עדיין מחכה, ועד עברי לידר. אני רוצה גם שסמדר שיר ומשה דץ, שהביאו לי את 'חיים שלי', עד היום אחד השירים שאני הכי מתחברת אליהם, יכתבו לי. מה שכן, הפעם אני לא מתפשרת, רוצה רק להיטים"

   

  ומה לידר אמר?

   

  "הוא טען שהוא עסוק כרגע אבל אולי בעתיד. החלום שלי הוא בכלל לעבוד עם יוצרים כמוהו וכמו פוליקר ועמיר בניון. אני מאמינה שבניון יכול להכין לי את הלהיט הגדול הבא שלי ואני מתכוונת לפנות גם אליו. היום אני כבר לא זהבה הביישנית שנותנת למנהלים להרים טלפונים ולהחליט לי מה לשיר. התקופה הזאת נגמרה".

   

  עברת הרבה עד שהגעת למסקנה הזאת.

   

  "היום אני מפיקה לקחים. אבל אני לא מצטערת על כלום בחיים. אדרבא, כשעושים טעויות, למרות שהן לא טעויות שלי אלא של ניהול, לומדים. מה שכן, תמיד ידעתי, גם בתקופות שבכלל לא השמיעו אותי, שעוד אחזור".

   

  בינתיים יצאו מהאלבום שירים שלא תפסו, כמו "אהוב שלי" ו"הזמנה לחתונה". את לא חוששת?

   

  "אני דווקא מאוד מחוברת אליהם. תקליט זה ריזיקה, אף אחד לא יכול לדעת מה יהיה, אבל אני אני שלמה איתו. הוא עוד לא סגור ואני מחכה לכמה שירים מנצחים שיעשו לי אותו מושלם. המודל שלי זה האלבום 'מלך אמיתי' שהיה כזה. מה שאני צריכה היום זה שני להיטים ואני חוזרת".


  בהופעה עם דודו אהרון. עדיין מחכה לשיר שהבטיח שיכתוב 

   

  בן מנסה לשדר אופטימיות ושמחה, ואלבומה הבא יכיל יותר שירים שמחים מאשר בלדות מרסקות. "גם בתקופות הכי קשות שלי אני דיווה. אני יכולה לומר בגאווה שמה שעשיתי בחיים שלי אף אחד לא ייקח ממני. אני מבטיחה לכולם שמוקדם עוד להספיד אותי".

   

  במרוץ להיכל התרבות וקיסריה נשארת מאחור.

   

  "אתה צוחק עליי? מה זה היכל התרבות בשבילי? אני הופעתי באולמות בחו"ל, כולל 'אולימפיה' בפריז, מול עשרות אלפי צופים. מלאתי את הסינרמה בשנות ה-90 לפני כולם. בשנים הטובות שלי, יכולתי למלא את המקומות האלה בלי בעיה, תאמין לי שאם זה היה אז במוּדעוּת, הייתי הראשונה לפתוח את המקומות האלה. חבל רק שאלי בנאי, המנהל שלי בזמנו, לא חשב על זה. הזמרים היום לא מבינים שזה לא היכל התרבות שעושה את הזמר אלא הזמר הוא זה שעושה אותם".

   

  בימים אלה, מוציאה בן את "שנינו העולם", דואט עם מושיק עפיה, ומקווה שיעשה לקריירה שלה את מה ש"יחד" עשה לאישתר בדואט שלה עם קובי פרץ.

   

  הוצאת שני דואטים עם דודו אהרון, לא פחדת לעשות דואט נוסף?

   

  "אם יש דבר שאני יכולה ללכת קדימה איתו, אז למה לא? אני מכירה את מושיק הרבה שנים ומאמינה שהדואט הזה יצליח. אחרי שעשיתי דואטים רבים, נשאר לי רק עוד חלום אחד וזה לעשות דואט עם ישי לוי, שאני חושבת שהוא הזמר הכי טוב בארץ".

   

  מה דעתך על הצעירות, כמו שני יצהרי שמאחוריה מכונה משומנת היטב?

   

  "שני יצהרי ממש לא מאיימת עליי. אני יודעת מי אני ומה אני שווה והלוואי שיהיו עוד זמרות מזרחיות. היום אני זוכה להערכה ולפרגון כפי שמעולם לא זכיתי. את הקול שלי ומה שעשיתי אף אחד לא יכול לקחת ממני. עם השנים גם למדתי שלא משנה מה יגידו, אפילו שאני חרא, העיקר שידעו שאני קיימת. למדתי לקבל כל ביקורת ולהשכיל ממנה".


  "גם בתקופות הכי קשות שלי אני דיווה"

   

  "אתה יודע, כל הזמן אומרים לי שנפלתי ואני לא מבינה מה רוצים ממני. לכל בנאדם בחיים יש תקופות טובות ורעות. הרבה אנשים נעלמו וחזרו. השירים השקטים גם עשו לי עוול כי מיתגו אותי כעצובה. היום אני שמחה, אופטימית ורוצה להעביר את זה גם במוזיקה שלי".

   

  את יודעת, הנפילה שנקשרה בשמך לא באה סתם. נאלצת למכור את הדירה בגלל שלא עמדת במשכנתה והסינגלים הרבים שהוצאת בשנים האחרונות לא תפסו. אין עשן בלי אש.

   

  "היה לי ניהול לא טוב שעשה לי המון טעויות. אבל עזוב, אלו דברים שמאחוריי וקשה לי לדבר על זה. אני לא בקשר עם אלי בנאי, אבל אני סולחת לו היום".

   

  ועם אתי, אחותך התאומה?

   

  "אני בקשר מעולה איתה. היא אחותי. יכולים להמציא מה שרוצים בתקשורת אבל מעולם לא היה לי שום סכסוך איתה. האמת, גם היא צריכה שייתפס לה להיט. היא מאוד משתדלת ואני באמת מקווה שהיא תצליח".

    

  בעבר הופעת ביריחו ובית לחם. היית חוזרת להופיע שם?

   

  "היום כבר לא נראה לי. אבל אל תשכח שהערבים שם הם לא הערבים של עזה. הם הרבה יותר מתונים. אני מאוד בעד השלום אבל עדיין, אני ליכודניקית בדם. בארצות ערב אני עדיין מאוד פופולרית, עם זאת".

   

  ועדיין הופעת בתשדיר הבחירות המיתולוגי של מרצ?

   

  "אלי דחף אותי לזה. הוא היה מערכניק וסגר לי את זה. אני בכלל לא יודעת מה זו המפלגה הזו".

   

  זהבה בן עם דנה ברגר בתשדיר הבחירות של מרצ בשנת 1996 

   

  בן, גרושה זה עשור מאסף רוזן ואם חד הורית לבן שבקרוב יחגוג בר מצווה. אחרי גירושיה היא יצאה במשך שלוש שנים עם דוד מלכה, בחור שצעיר ממנה ב-13 שנה אך מאז פרידתם, לא שמענו על בחור חדש בחייה.

   

  לא חסרה לך אהבה?

   

  "באמת הרבה זמן אני לבד, אבל אני לא מחפשת מישהו כרגע. אם יש דבר אחד שאני יכולה לומר לך בבטחה זה שיותר אני לא אתחתן. אני יכולה לגור עם מישהו, אבל חתונה? בשום אופן לא. להיות לבד זו לא נכות, מה גם שיש לי את בן, שהוא הדבר הכי יפה בעולם בשבילי".


  זהבה והבן. הדבר הכי יפה בעולם (צילום: ניב קלדרון) 

   

  הוא לא מבקש אחים?

   

  "אבא שלו התחתן בשנית והיום יש לו שתי בנות, כך שלבן יש אחיות. מה שכן, אני ארצה עוד ילד. אני לא רוצה לגמור רק עם ילד אחד. למזלי, היום גם בגיל חמישים אפשר להביא ילד. אבל כרגע אני מתמקדת בלחזור למה שהייתי".

   

  השתנית.

   

  "היום אני חוזרת לפשטות. הסרתי את הבלונד, הוצאתי את הנצנצים. למדתי שלא כל הנוצץ זהב. הגעתי לשלב שכבר רציתי להקיא מהבלונד והיום אני הרבה יותר מעודנת".

   

  ממה את מתפרנסת היום?

   

  "אני מופיעה קצת במועדונים שעוד נשארו ובאירועים פרטיים: חזרתי עכשיו ממרוקו, שם הופעתי בחינה ובחתונה של יהודים במרקש. למזלי, יש לי קהל מעריצים גדול ששומר לי חסד. אבל כבר פחות מזמינים אותי לאירועים".

   

  לא קל להתפרנס מכמות כזאת של הופעות.

   

  "אני מאמינה שאנחנו אנחנו מייצרים את המזל לעצמנו. הפעם אדע איך לנצל אותו נכון. אני מבטיחה שאחזור ובגדול".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זהבה כיום. "שני להיטים ואני חוזרת"
  צילום: דודו אזולאי
  לאתר ההטבות
  מומלצים