שתף קטע נבחר

רבני השומרון: רק יהודים ישפצו את קבר יוסף

לאחר שפורסם ב-ynet על הכוונה לשפץ את מתחם הקבר על-ידי הפלסטינים, שיגרה קבוצת רבנים מהשומרון מכתב חריף נגד התוכנית: "בפועל תינתן לרשות הפלסטינית בעלות על המקום, שתבנה אותו לשימוש כמסגד. יוסף הצדיק מתהפך בקברו"

בעקבות חשיפת ynet על ההסכם לשיפוץ קבר יוסף על-ידי הרשות הפלסטינית, דורשת קבוצת רבנים מהשומרון כי העבודות ייערכו על-ידי יהודים-ישראלים בלבד. הרבנים חוששים כי עבודות שיקום האתר הקדוש, שנכבש וחולל בפרוץ אינתיפאדת אל-אקצא, יתפרשו על-ידי הפלסטינים כהכרה בשליטתם במקום – דבר המנוגד להסכמי אוסלו. לעת עתה הם מבקשים להקפיא את המהלך עד לבירור הסוגייה.

 

זמן קצר לאחר ביקורם בשכם של הרבנים הראשיים יונה מצגר ושלמה עמאר, שיגרו אליהם רבני השומרון מכתב חריף, תחת הכותרת "הרצחת וגם ירשת". הרבנים - בהם אליעזר מלמד מהר-ברכה, אליקים לבנון מאלון-מורה, דוד דודקביץ' מיצהר ואחרים - טענו בנוגע לשיפוץ המתוכנן כי "אין חילול ה' גדול מזה".

 

מתוך המכתב: "לא יעלה על הדעת שחרפה כזאת תעשה! יוסף הצדיק מתהפך בקברו רק למחשבה שאותה יד זדונית אשר הרסה את ציונו, היא אשר תשפץ אותו, ולא כ'בעלי תשובה', אלא כאינטרסנטים, ועוד יקבלו ממון ישראלי על כך... אם תינתן לרשות הזכות לשפץ את הקבר, ברור שהיא תבנה אותו לשימוש כמסגד לכל דבר, אשר ההשלכות לעתיד מי ישורן".

 

הרבנים טוענים כי המהלך שנועד לשיפוץ הקבר הוא למעשה חרב פיפיות: "בעולם תזכה הרשות להערכה ולהערצה על 'נכונותה' לשפץ את הקבר, ובפועל תיתן לרשות בעלות על המקום, שהוא אחד משלושת המקומות שאין אומות העולם יכולים לערער על בעלות ישראל עליהם. ועוד המימון לכך יבוא מהמנהל האזרחי, ממשלם המיסים הישראלי".

 

כבר יש תוכנית

במועצה האזורית שומרון מזכירים כי בעבר הרחוק החליטה הממשלה להקים ישיבה בקבר יוסף ולהפקיד את ניהולה בידיה ובידי המועצה הדתית, אך מאז חיללו שוטרים פלסטינים ואנשי הרשות את קדושת המקום פעמים רבות, כשהם שורפים אותו, שוברים את כיפתו, מנתצים את המצבה וממלאים אותו בצמיגים שרופים, פסולת ושתן.

 

בשנתיים האחרונות, כך נטען, המועצה האזורית ואגודת "שכם אחד" מנסות לתאם מהלך לשיפוץ ציון הקבר, בתיאום עם הדרג המדיני והביטחוני הצבאי. כבר לפני כשנה וחצי שיחזרו קציני צה"ל בגזרה, יחד עם המתיישבים, את המצבה, ולאחר מספר חודשים נצבע ונוקה מתחם הקבר המפויח והוקמה בו תשתית למעקות בטיחות. במקביל, צה"ל הזמין מחברת בנייה בשומרון תוכנית לבניית כיפה למבנה הקבר. "הקונסטרוקציה כבר נבנתה", אמרו במועצה, "הכיפה הייתה אמורה להיבנות בימים הקרובים".

 

המתיישבים מאשימים את המנהל האזרחי במחטף, בכך שהעביר את שיפוץ כיפת הקבר דווקא לרשות הפלסטינית, "בניגוד לכל הסיכומים". הם הגדירו זאת "מעשה לא ייעשה - יריקה על קבר יוסף הצדיק", ו"סטירת לחי לרבני השומרון".

 

הרב הראשי יונה מצגר אמר בתגובה למכתב הרבנים כי אכן מן הראוי היה לשמוע את דעתם של הרבנים המקומיים, ואולי אף של הרבנות הצבאית הראשית בנושא. לעומתו, מקבילו, הרב שלמה עמאר, אינו

רואה בעיה בביצוע עבודות השיפוץ על ידי פלסטינים, ובלבד שאת תשמישי הקדושה הפנימיים – פרוכת וכדומה – יתקינו יהודים.

 

ממשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי "בצה"ל ובתאום פעולות הממשלה בשטחים מצרים על כך שקבוצות כאלה ואחרות משרבבות את שמם של כבוד הרבנים הראשיים בהודעות לעיתונות, ולא נסמכים על עובדות בשטח. לאחר שנים רבות שבהן היה קבר יוסף הצדיק מוזנח, פעלו בפיקוד המרכז ובמנהל האזרחי לשימור ונקיון המקום. השיפוץ המתוכנן - שיעשה על-ידי קבלן שנשכר בחלקו על-ידי המנהל האזרחי ובחלקו בתיאום למול הרשות הפלסטינית - תואם ואושר ואף קיבל את ברכת הסמכויות הדתיות הרלוונטיות. בצה"ל ובתאום פעולות הממשלה בשטחים רואים בשיפוץ הקבר עניין בעל חשיבות עליונה וימשיכו בפעילותם לשימור האתרים הקדושים וחופש הפולחן ביהודה ושומרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:אי פי
הפלסטינים משתלטים על קבר יוסף
צילום:אי פי
הרב לבנון בציון הקבר
צילום: מועצה אזורית שומרון
עבודות שיפוץ המצבה לפני כשנה וחצי
באדיבות מועצה אזורית שומרון
קונסטרוקציית כיפת הקבר שכבר הוכנה
באדיבות ועד מתיישבי השומרון
מומלצים