שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חודש יולי: הרעה נוספת במצב רוכשי הדירות

  מדד משכן, העוקב אחר מצבם השוטף של רוכשי הדירות בישראל ירד בחודש יולי בחצי אחוז. מאז השיא, לפני שנתיים, ירד המדד ב-19%. הסיבה העיקרית להרעה: המשך העליה במחירי הדיור

  מדד משכן למצב רוכשי הדירות, העוקב אחר מצבם השוטף של רוכשי הדירות בישראל, שב לרדת בחודש יולי ורשם ירידה של 0.7 נקודות (0.5%) לרמה של 138.4 נקודות.

   

  עיקר הירידה נרשמה בעקבות העלייה המתמשכת במחירי הדירות. מדד מחירי הדירות האחרון שפורסם, על פי סקר מחירי דירות בבעלות דיירים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עלה ב-2.2%.

   

  מחירי הדירות בישראל עלו ב-12 החודשים האחרונים בשיעור נומינלי חד של 21.9% ושיעור ריאלי של 19%. מאז נקודת השפל במחצית שנת 2007 עלו המחירים בישראל ב-48% נומינלית ו-32% ריאלית.

   

  מדד משכן הגיע ביולי 2008 לשיא של 171 נקודות ומאז ירד ב-19%, ירידה המשקפת הרעה במצב רוכשי הדירות.

   

  לדברי כלכלני בנק הפועלים, בחודש יולי התחדשה הירידה במדד משכן לאור התגברות עליית מחירי הדירות. עם זאת, הירידה בריבית הלוואות המשכנתא, קיזזה חלקית את השפעת עליית המחירים.

   

  שיעור הריבית הממוצע על הלוואות לדיור ל-20-17 שנה (ריבית קבועה צמודת מדד) שמפרסם בנק ישראל, ירד ב-0.13 נקודות אחוז מ-3.28% בחודש הקודם ל-3.15%. ריבית זו היא הנמוכה ביותר שנרשמה מאז שנת 1996 (השנה בה החל בנק ישראל לפרסם נתון זה).  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחירי הדיור השפיעו
  צילום: Index Open
  מומלצים