שתף קטע נבחר

אקספון הגישה בקשה לרישיון מפעיל וירטואלי

הפעולה צפויה לעכב את תוכניתה של פרטנר להגיש בקשה לפעילות בתחום השיחות הבינלאומיות ואת האפשרות שסלקום תתמזג עם נטויז'ן

חברת השיחות הבינלאומיות אקספון 018 הגישה בקשה לקבלת רישיון מפעיל וירטואלי בסלולר (MVNO) – כך נודע ל"כלכליסט". מהלך זה אינו מפתיע, שכן בעל השליטה העתידי בחברה, חזי בצלאל, כבר הצהיר בעבר על רצונו להיכנס לתחום הסלולר הישראלי, וככל הנראה אינו רואה בהקמת תשתית סלולרית אפשרות מעשית לזמן הקרוב.

 

עם זאת, השפעות המהלך נרחבות מעבר לכניסה של אקספון לתחום הסלולר, כיוון שהגשת הבקשה של אקספון בעיתוי הנוכחי נועדה לא רק להרחבת התחרות הפוטנציאלית בשוק הסלולר, אלא בוצעה ככל הנראה גם כאמצעי לנטרל את כוונתה של חברת פרטנר להיכנס לשוק השיחות הבינלאומיות ולהתחרות באקספון עצמה.

 

משרד התקשורת אוסר על חברות הסלולר לספק שיחות לחו"ל באופן ישיר, וכן הוא אוסר עליהן להחזיק במניות של חברות המספקות שירותים אלו. מדיניות זו גם מונעת מסלקום למזג לתוכה את נטויז'ן, ומנעה מפרטנר לרכוש את סמייל, בעת ששאול אלוביץ' נדרש למכור אותה כדי להשלים את עסקת בזק.

 

כדי שסייג זה יוסר, החליט משרד התקשורת להציב שני תנאים שאם יתקיימו יוכלו חברות הסלולר להגיש בקשה לפעילות בתחום השיחות הבינלאומיות – שינוי מבנה הגבייה בשיחות לחו"ל מהנייד (שבוצע בתחילת חודש אוגוסט), ותחילת פעילות של חברת שיחות בינלאומיות כמפעילה וירטואלית בסלולר.

 

פרטנר תיכנס לתחום השיחות הבינלאומיות?

לאחר ניסיונות כושלים לשנות את דעתו של משרד התקשורת, החליטה פרטנר באפריל השנה לפנות לעזרת בג"ץ. בעתירתה טענה החברה כי מלבד היותה "בת ערובה" התלויה בהחלטתן של חברות אחרות, היא אף מופלית לרעה לעומת סלקום ופלאפון, השייכות לקבוצות שבעלי מניותיהן נהנים מפעילות נטויז'ן ובזק בינלאומי, בהתאמה. בג"ץ לא התרשם כי מדובר בנושא דחוף, וקבע כי הדיון בו ייערך בשלהי פברואר 2011.

 

עם זאת, הלחץ של פרטנר הוליד פשרה עם משרד התקשורת, שלפיה אם בתוך שלושה חודשים - תקופה שחלה להיספר מה-13 באפריל השנה - לא תגיש מפעילת שיחות בינלאומיות בקשה להפוך לספקית וירטואלית בסלולר, תוכל פרטנר להגיש בקשה לכניסה לתחום השיחות הבינלאומיות. עקב טעות של משרד התקשורת נשלח העדכון על סיכום זה ל-012 סמייל ולאקספון 018 רק ב-27 במאי, ולפיכך הורה משרד התקשורת כי אותם שלושה חודשים יחלו להיספר מאותו מועד.

 

ביום שישי הקרוב, ה-27 באוגוסט, יסתיימו אותם שלושה חודשים, ובאקספון מיהרו לנצל את ימיו האחרונים של טווח הזמנים הזה כדי למנוע מפרטנר את המהלך שתיכננה. אם לא יתרחש שינוי בעמדת משרד התקשורת, תיאלץ פרטנר להמתין עד לתחילת פעילותה של אקספון כמפעילה וירטואלית (או של סמייל כמפעילה וירטואלית, אם תבחר האחרונה בנתיב זה), ככל הנראה לא מוקדם מאמצע שנת 2011. מהלך זה אף דוחה, כאמור, את האפשרות שסלקום תוכל להתמזג עם נטויז'ן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים