שתף קטע נבחר

הפרקליטות הצבאית: דעת קהל - עילה למעצר

ארבעה חיילים מהנח"ל החרדי, שתמונות שלהם מכוונים נשק לעבר פלסטיני כפות נמצאו בטלפונים הניידים, נשארו במעצר. התביעה הצבאית הסבירה: "אחרי דו"ח גולדסטון והמרמרה, אנחנו חיים במצור מוסרי - ונבחנים בזכוכית מגדלת". הסנגוריה: שמים חיילים במעצר בגלל החשש מ'מה יגידו באירופה'

דעת קהל עולמית - סיבה מספיקה למעצר. במשוואה הזו מודה למעשה לראשונה הפרקליטות הצבאית, במסגרת דיון נגד ארבעה חיילים מהנח"ל החרדי שכיוונו על פי החשד נשק לעבר פלסטיני כפות. מפרוטוקול הדיון, שהגיע לידי ynet, עולה כי התובע הצבאי אמר שיש להתחשב בהחלטת המעצר ב"מצור המוסרי" בו נמצאת ישראל: "חומרתם המעשים נבחנת בהקשר בה אנחנו חיים". בסנגוריה הצבאית זועמים וטוענים כי מקומם של החיילים אינו בכלא, וכי ואין סיבה להאשימם בפלילים.

 

תמונותיה של החיילת המשוחררת עדן אברג'יל, שצולמה ליד עצורים פלסטינים כפותים, והתגובה העולמית לאותן תמונות, רק הגבירו את הרגישות בצה"ל בכל הנוגע למעשים של חיילים שעשויים לעורר תגובות נזעמות בחו"ל. בימים אלה נמצאים במעצר מספר חיילים מגדוד נצח יהודה (הנח"ל החרדי), לאחר שבמכשירי הטלפון הנייד שלהם נמצאו תמונות לצד אסיר פלסטיני כפות ואזוק, ככל הנראה בינואר 2010 באזור ג'נין.

 

בניגוד לאברג'יל, שהשתחררה מצה"ל ולכן לצבא לא היתה דרך להענישה פרט להוצאת הודעת גינוי, נגד החיילים החרדים התביעה הצבאית מתנהלת בתקיפות - בגלל אותה דעת קהל עולמית. בדיון המעצר סקר התובע, קצין בדרגת סרן, את הסיבה שיש להשאירם במעצר.

 

התביעה: "ההקשר חשוב, קלוננו נתפס ברבים"

בין היתר אמר נציג המחלקה לעניינים מבצעיים בפרקליטות כי "החשיבות האמיתית בתיק ובמעצר נבחנת בהקשר שבו אנחנו חיים היום. אחרי דו"ח גולדסטון והמרמרה, בתקופה שאנחנו כצבא וכמדינה חיים במעין מצור מוסרי, אנחנו כצבא נבחנים בזכוכית מגדלת. קלוננו נתפס ברבים ובקול תרועה רמה. החומרה של המעשים היא מעבר לחומרה הספציפית".


"אנחנו כצבא נבחנים בזכוכית מגדלת" (צילום אילוסטרציה)

 

דברים אלה עוררו זעם בסנגוריה הצבאית, ובקרב הסנגורים המייצגים את החיילים. סרן יובל קגן אמר בדיון כי "יצא המרצע מן השק", וקבל על כך שהתביעה מבקשת לשים חיילים מאחורי סורג ובריח בגלל החשש בנוגע ל'מה יגידו באירופה'. הוא ציין כי בית המשפט העליון הכיר כי אירוע שנחשב ל'מכת מדינה' אינו מהווה עילת מעצר. השופט, רב סרן אחסאן חלבי, נמנע מלהתייחס ל"מוקש" שהועלה בדיון בדבר עילת המעצר על רקע מדיניות החוץ הישראלית והורה להשאיר אותם במעצר, על מנת לאפשר לחוקרים למצות את החקירה.

 

התביעה הצבאית צפויה היום (ה'), או לכל המאוחר בתחילת השבוע הבא, להגיש כתב אישום נגד החיילים בעבירה של התעללות או של שימוש בלתי חוקי בנשק. סרן קגן ועו"ד שלומי ציפורי, המייצגים שני מהחיילים, טענו כי אין מקום לדיון פלילי בסוגיה, שכן איש לא נפגע באירוע ולא הייתה כל כוונה לבזות איש. "מדובר בחיילים שהצטלמו ליד אחד העצורים ללא רצון לפגוע או להשפיל אותו", אמר עו"ד ציפורי. "המרחק באירוע כזה בין כתב אישום פלילי שעשוי לגרום נזק רב לחיילים, לטיפול משמעתי ביחידה הוא גדול, ויש לבחור בדרך השנייה".

 

בפרשה עצור חייל נוסף, שעל פי החשד היה שותף לאירוע שתועד אף הוא באמצעות מכשיר טלפון נייד ובו נראה לכאורה פלסטיני מוכה על ידי חיילי צה"ל. החייל, המיוצג על ידי עו"ד בני קוזניץ, שוחרר ממעצר לאחר שלפי שעה לא נמצאו ראיות הקשורות אותו למקרה. במצ"ח מנסים להתחקות אחר החיילים בסרטון, על אף שבתמונות לא נראים פניהם.

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדן אברג'יל. הצבא לא יכול היה להענישה
עו"ד ציפורי: "יש לבחור בטיפול משמעתי"
צילום: גלעד קוולרצ'יק
עו"ד בני קוזניץ
מומלצים