שתף קטע נבחר

הצטלמתי עם עצור: עדן אברג'יל לא לבד

בפייסבוק פורסמו תמונות נוספות של חיילים ושוטרי מג"ב ליד פלסטינים כפותים וגופות. ארגון שוברים שתיקה האחראי על פרסום התמונות: "זו תופעה רחבה עד מאוד, רק חלק קטן של התמונות מתפרסם"

בעקבות פרסום התמונות על ידי החיילת לשעבר עדן אברג'יל בדף הפייסבוק שלה, שבהן צולמה סמוך לפלסטינים כפותים, פרסם היום (ג') ארגון "שוברים שתיקה" תמונות של חיילים נוספים המצולמים ליד פלסטינים כפותים. חלק מהתמונות, המתפרסמות במסגרת קמפיין פייסבוק חדש בשם "הנורמה שאבי בניהו מכחיש", כבר פורסם בעבר. בתמונות הללו מופיעים חיילים לצד הרוגים פלסטינים.  

 

מתוך פייסבוק

 

"קמפיין חדש זה" אומרים בארגון, "נולד בעקבות פרסומי התמונות של עדן אברג'יל במטרה להראות עד כמה רחבה התופעה בצה"ל. התמונות שפורסמו הן רק אפס קצהו של העניין. יש עוד אלפי תמונות להרבה אנשים, אבל רק חלקם הקטן מגיע לפרסום ומעורר תהודה. את עדן הפכו ל'שעיר לעזאזל' בעוד שהנורמה היא הדבר שיש לתקוף באמת".

  

בתמונות החדשות נראים חיילים ושוטרי מג"ב מצולמים לצד פלסטינים כפותים, וחלקם נראים מחויכים. יהודה שאול, ממקימי שוברים שתיקה, אמר ל-ynet כי "הנורמה רחבה ונוצרת כתוצאה מהכיבוש, משליטה יום יומית באוכלוסייה אזרחית".

 

"כל חייל מתרגל לראות פלסטינים כפותים ומכוסי עיניים כמראה שבשגרה ומרוב שהוא רואה את זה, הוא כבר עיוור לכך שמדובר בבני אדם. הפליאה הגדולה בציבור רק מעידה על הפער העצום בין הדימוי העצמי שלנו כחברה, לבין דמותנו כפי שהיא משתקפת במראה ובצילומים. אנחנו חושבים שהגיע הזמן לשים קץ לשתיקה, שמאפשרת את תרבות ההכחשה", אומר שאול.

 

בעקבות התגובות הרבות שעורר פרסום תמונותיה של עדן אברג'יל ברשת ה"פייסבוק", נמסר מדובר צה"ל כי "על פניו, מדובר בהתנהגות בוטה ומכוערת של החיילת. לאור העובדה שהיא השתחררה בשנה שעברה, הועברו כל הפרטים לידי המפקדים".

 

לטענת אברג'יל, צה"ל אמר לה שהיא תודח ממילואים ושדרגותיה יוסרו: "אני מאוד מאוכזבת מצה"ל", אמרה לynet. "הצבא הוא כפוי טובה. סיכנתי את חיי, נפצעתי, הייתי חיילת מצטיינת, ועכשיו אני מצטערת ששירתתי בצבא כזה".

 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל נוקט יד קשה נגד כל חייל המתנהג באופן בלתי הולם לחשודים ועצורים. לצד הענישה, מוטמעת בקרב החיילים והמפקדים באופן יומיומי ובהכשרות והמסרים הפיקודיים, ההבחנה בין המותר לאסור, בין מה שמתיישב עם ערכי צה"ל לבין מה שפסול. צה"ל ומפקדיו בכל הדרגים עושים כל מאמץ על מנת שאירועים חריגים מעין אלו לא יישנו. ראוי לציין כי מרבית האירועים החריגים הללו מגיעים לחקירות ולבירורים כתוצאה מעירנות של מפקדים ומביקורות פתע ולא מגורמי חוץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים