שתף קטע נבחר

העולם הערבי מגנה: תמונות עדן "מעוררות גועל"

תמונות העצירים הפלסטינים הכפותים שצילמה החיילת עדן אברג'יל עוררו זעם - והרבה טוקבקים. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי "החיילת השפילה את העצירים בכוונה", בסוריה גרסו: "זה ביטוי לתרבות הסדיסטית הכללית בצבא הכיבוש"

תמונות העצירים פלסטינים עוררו הדים רבים בעולם הערבי. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי "החיילת השפילה בכוונה את העצירים בפייסבוק", באתר של רשת הטלוויזיה "אל ערביה" התקבלו לא פחות מ-200 טוקבקים על הפרשה ובסוריה אמרו כי הדבר מבטה את "התרבות הסדיסטית הכללית בצבא הכיבוש".

 

עו"ד פלסטיני ממזרח ירושלים אמר לרשת "אל-ערביה" כי בכוונתו לפנות לארגוני זכויות אדם בחו"ל, ולדרוש להקים ועדת חקירה בצה"ל בעקבות התמונות שפרסמה החיילת לשעבר, עדן אברג'יל בפייסבוק סמוך לפלסטינים כפותים. "אני מתפלא כיצד זה שהעמוד של אותה החיילת היה פתוח במשך כחודש ברשת החברתית המונה 500 מיליון בני אדם, והצבא הישראלי לא שם לב לכך", אמר עורך הדין שביקש לשמור על עילום שם.


עדן אברג'יל והפלסטינים הכפותים

 

גם מרכז "עדאלה" לזכויות המשפטיות של הערבים מתכוון לפנות למוסדות בישראל ומחוצה לה. "התמונות מעוררות גועל", אמרה עו"ד חנין נועמה מ"עדאלה". לדבריה, "אלו תמונות לא מוסריות,

לא אנושיות ובלתי חוקיות. הצבא הישראלי כמו מעין בית ספר ממנו יוצאים חיילים מן הסוג הזה".

 

הידיעה באתר רשת הטלוויזיה "אל-ערביה" גרפה תגובות רבות מאוד יחסית למקובל - למעלה מ- 200 נכון לשעה זו. אולם, "אל-ערביה" לא היתה היחידה. כלי תקשורת רבים הביאו את תגובתה של הרשות הפלסטינית ולפיה "מדובר בתמונות משפילות המבהירות מהי המנטליות של הכובש אשר מתפאר בהשפלת פלסטינים. התנהגות זו חייבת להסתיים, יש לכבד את הזכויות והכבוד הפלסטיני", נאמר בה.

 

רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי "החיילת השפילה בכוונה את העצירים בפייסבוק". האתר "אל-בוואבה" בעל הגוון הצהבהב דיווח על "אבו גרייב החדש: השפלת פלסטיני בתמונות של חיילת ישראלית".

 

"חיילת ישראלית מתענגת על עינוי פלסטינים"

העיתון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי" דיווח כי "חיילת ישראלית פרסמה תמונות שלה עם פלסטינים כסויי עיניים וכבולי ידיים", ואילו אתרי אינטרנט סוריים דיווחו על התמונות תחת הכותרת: "ביטוי לתרבות הסדיסטית הכללית בצבא הכיבוש: חיילת ישראלית מתענגת על עינוי פלסטינים בפייסבוק".

 

העיתון הלבנוני "א-ספיר" דיווח כי "השפלת הפלסטינים ודיכויים הפכו לחומר חדש בו מתפארים חיילי הכיבוש באתרי הרשתות החברתיות". העיתון הפלסטיני "אל-קודס" היוצא לאור במזרח ירושלים דיווח על "שאט נפש פלסטינית וישראלית,

לאחר שחיילת קבעה תקדים ופרסמה בפייסבוק תמונות בה היא משפילה במכוון עצירים פלסטיניים".

 

בעקבות ההד שעורר הפרסום אמרה אברג'יל ל-ynet כי היא מתנצלת אם מישהו נפגע. "דווקא דאגתי לעצורים", אמרה. "צה"ל אכזב אותי מאוד, חבל ששירתתי בצבא כזה". הצילומים הכו גלים גם ברחבי העולם ופורסמו בערוצי טלוויזיה כמו CNN וסקיי, לצד עיתונים מובילים כמו ה"גרדיאן" הבריטי.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל נוקט יד קשה נגד כל חייל המתנהג באופן בלתי הולם לחשודים ועצורים. לצד הענישה, מוטמעת בקרב החיילים והמפקדים באופן יומיומי ובהכשרות והמסרים הפיקודיים, ההבחנה בין המותר לאסור, בין מה שמתיישב עם ערכי צה"ל לבין מה שפסול. צה"ל ומפקדיו בכל הדרגים עושים כל מאמץ על מנת שאירועים חריגים מעין אלו לא יישנו. ראוי לציין כי מרבית האירועים החריגים הללו מגיעים לחקירות ולבירורים כתוצאה מעירנות של מפקדים ומביקורות פתע ולא מגורמי חוץ".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים